Karta MasterCard czy karta Visa – co wybrać?

2009-09-29 15:09:40

Większość banków oferuje obydwa rodzaje kart kredytowych. Czym zatem kierować się dokonując wyboru? Kiedyś podział był oczywisty – płacenie w Europie to domena kart MasterCard, wybierając się natomiast za ocean najlepsze były karty Visa. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. Dopasuj kartę całkowicie do swoich wymagań.

Wybór firmy Visa czy MasterCard wynikał ze sposobu przeliczania transakcji zagranicznych na polską walutę. Przyjęta kiedyś zasada, że wszystkie transakcje kartą Visa przeliczane są do dolara, natomiast MasterCard do euro przestały obowiązywać. Obecnie decyzja wyboru karty podejmowana jest spontanicznie, sugerując się marką bądź poprzednimi kartami. Warto jednak dowiedzieć się więcej o systemie przewalutowania transakcji zagranicznych. Brak starych zasad jedynie komplikuje wybór i żeby dobrze dopasować kartę do naszych wymagań musimy najpierw dokładnie sprawdzić jej parametry.

Podwójne przewalutowanie
Kiedyś obowiązywała zasada: karty VISA opłaca się używać w krajach, gdzie obowiązuje dolar (waluta rozliczeniowa systemu VISA), a karty MasterCard w krajach strefy euro (waluta rozliczeniowa systemu MasterCard). W praktyce sytuacja wygląda następująco: dokonujemy naszą kartą kredytową zakupu np. w Hiszpanii. Nasz bank rozlicza jednak zadłużenie w polskiej walucie. Następuje zatem przewalutowanie, za które również naliczona jest opłata. Hiszpania jest krajem, w którym obowiązującą walutą jest euro, więc nastąpi operacja przewalutowania. Jeśli przeliczenie nastąpi bezpośrednio z euro na złotówki to klient zapłaci jedynie za pojedyncze przewalutowanie. Jeśli wybraliśmy złą kartę, która przelicza transakcje do euro, zapłacimy znacznie więcej. Nasz zakup dokonany kartą zostanie najpierw przeliczony do dolara, z dolara do euro, a dopiero ostatnie przeliczenie nastąpi do naszej rodzimej waluty. Wszystko odbywa się automatycznie według kursów banku lub organizacji (Visa lub MasterCard), jednak za każde przewalutowanie zapłaci klient.

Sprawdź swój plastik
Zdecydowana większość banków preferuje rozliczenia w euro, niezależnie od rodzaju karty kredytowej. Oznacza to, że nieważne jaką kartą płacimy (VISA lub MasterCard) i w jakim kraju, transakcja od razu zostanie przewalutowana z waluty obowiązującej w danym kraju (dolar, funt, korona itp.) na euro, a potem z euro na złote. Jest to lepsza sytuacja dla podróżujących po Europie, jednak jeśli korzystamy z karty w krajach posługujących się dolarem, taka karta będzie nas kosztować dodatkowe przewalutowania. Przed dokonaniem wyboru w banku powinniśmy dokładnie wypytać o sposób przeliczania naszych transakcji. W przypadku zakupów na terenie kraju nie jest to problem, jednak każdy zakup za granicami Polski będzie nas kosztować już inaczej. Na rynku dostępne są także karty, które przewalutowują bezpośrednio z waluty kraju na polskie złotówki, jednak nie jest to trend w bankach. Z reguły wybór pada na euro, w kilku przypadkach na dolara.

Pozostałe parametry
Kwestia przeliczania transakcji zagranicznych jest istotna dla użytkowników często podróżujących, więc klienci korzystający regularnie z plastikowego portfela w kraju powinni sprawdzić także pozostałe parametry. Opłata za wydanie, za posiadanie oraz oprocentowanie to podstawowe dane, jakie musimy porównaj wybierając kartę kredytową. Istotny jest także okres bezodsetkowy. Im - dłuższy, tym lepszy – mamy więcej czasu na spłatę naszego zadłużenia bez płacenia za odsetki naliczone prze bank. Przed wyborem odpowiedniej karty zalecamy sprawdzenie dostępnych na rynku ofert dzięki porównywarce Comperii. Sprwadź karty kredytowe!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam