21.03.2013, 09:55

Karta kredytowa sposobem na tańszą Wielkanoc

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.3     / 10 (oddano 3 głosów)

Zorganizowanie Świąt Wielkanocnych to duży wydatek – niezależnie od tego, czy planujemy wyjazd do bliskich czy sami podejmujemy się przyjąć ich u siebie na świątecznym śniadaniu. Każdy z nas szuka sposobów na ograniczenie ponoszonych kosztów. Jednym z rozwiązań może być użycie karty kredytowej. Jak korzystać z tego produktu, aby świąteczne zakupy rzeczywiście okazały się tańsze? Oto kilka wskazówek.

Coraz więcej Polaków ma w portfelach karty kredytowe, coraz chętniej wykorzystujemy je do płacenia za codzienne zakupy. Trzeba jednak być świadomym, że, w odróżnieniu od tradycyjnej karty debetowej, każda taka operacja powoduje automatyczne zadłużenie klienta. Odbywa się to, oczywiście, w ramach wcześniej przyznanego klientowi limitu, który klient jest zobowiązany spłacić po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego. Spłata zadłużenia może nastąpić w całości lub w systemie spłat ratalnych.

Dlaczego warto skorzystać z karty?

Najważniejszą zaletą kart kredytowych jest to, że umożliwiają odłożenie w czasie płatności za zakupione dobra czy usługi. Jest to możliwe dzięki okresowi bezodsetkowemu. Cóż to takiego? Czas, w którym wykorzystany przez klienta limit kredytowy jest nieoprocentowany.

Okres bezodsetkowy, w zależności od banku, może wynosić od 50 do ponad 60 dni. Trzeba jednak wiedzieć, że dotyczy on tylko transakcji bezgotówkowych, czyli płatności dokonywanych w sklepach.
Więcej informacji na temat okresu bezodsetkowego znajdziesz tutaj.

I co nam to daje?

Wykorzystaniu karty kredytowej do zrobienia świątecznych zakupów sprawia, że klient zapłaci za nie dopiero w przyszłym miesiącu lub nawet później. Przykład: załóżmy, że początek okresu rozliczeniowego karty kredytowej klienta przypada na 5 marca br., okres bezodsetkowy tej karty wynosi 54 dni - to za towary zakupione od 6 marca zapłaci dopiero pod koniec kwietnia bieżącego roku.

Ale to nie wszystko…

Zaletą kart kredytowych jest również to, że umożliwiają dokonywanie płatności internetowych. W dobie szybkiego rozwoju technologii coraz więcej klientów decyduje się na robienie zakupów on-line. Dzięki temu unikają tłoczenia się w sklepach i stania w kolejkach do kasy, przez co znacząco oszczędzają czas.

Udogodnienie to nie zwalnia jednak klienta z odpowiedzialności za bezpieczeństwo przeprowadzanej transakcji. Operacje takie niosą ze sobą wiele zagrożeń, dlatego też wszystkie dokonywane płatności powinny być wykonywane z najwyższą starannością.

Warto też pamiętać, że do kart kredytowych są dołączane różnego typu programy rabatowe. Dzięki nim zakupione przez klienta dobra czy usługi są zdecydowanie tańsze. Oczywiście, nie ma co liczyć na jakieś duże upusty, ale przy większych wydatkach obniżki w granicach 3-5 procent i tak wydają się być atrakcyjną ofertą.

Koszty związane z organizacją świąt z roku na rok stają się coraz większe. Dlatego też wykorzystanie karty kredytowej do świątecznych zakupów jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie dość, że pozwala przesunąć okres zapłaty za zakupy na przyszły miesiąc, to jeszcze umożliwia dokonanie ich po niższych cenach. Jednak aby w pełni wykorzystać możliwości jakie oferuje karta kredytowa należy dokładnie poznać zasady jej działania.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.03.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
karta kredytowa, gdzie? 8.6.2016 12:39 przez:
grzes33
Karta kredytowa bez opłat za przelewy 24.3.2016 10:53 przez:
pitarek
Karta kredytowa i inwestowanie na lokacie 11.3.2016 13:19 przez:
Tereza

forum o kredytach