10.01.2013, 10:51

Jakie są rodzaje kont bankowych?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Konto tradycyjne, walutowe, techniczne, dla dzieci, studentów, emerytów, kobiet… - rodzajów rachunków bankowych może być wiele. Czym różnią się między sobą?

Z raportu „Kurs na zmiany. Doświadczenie klienta w relacji z bankami w Polsce” przeprowadzonego przez firmę Deloitte wynika, że obecnie w Polsce ubankowionych jest 67 proc. ludzi. Oznacza to, że większość z nas przestało przechowywać pieniądze w przysłowiowej skarpecie i zaczęło korzystać z rachunków bankowych.

Przedstawiona w tym samym raporcie prognoza pokazuje, że w 2025 roku stopień ubankowienia osiągnie 82 proc., więc przez kilka kolejnych lat znacząca ilość osób będzie poszukiwała optymalnego dla siebie konta osobistego. Banki zdają sobie z tego sprawę i prześcigają się w oferowaniu najlepszych rachunków w wielu wariantach. Różnią się one między sobą zarówno funkcjonalnością, jak i dostępnością usług. Obecnie każdy znajdzie konto dla siebie – specjalne dla młodzieży czy seniora, a nawet dla… kobiety.

Konto młodzieżowe

Konta młodzieżowe przeznaczone są dla nastolatków w wieku 13- 18 lat. Swoją funkcjonalnością nie różnią się wiele od standardowych rachunków bankowych.

Rachunek młodzieżowy można otworzyć jako samodzielne konto albo jako subkonto do konta bankowego rodzica. W ramach konta dziecko otrzymuje kartę debetową oraz dostęp do bankowości elektronicznej.

Umowę o otwarcie rachunku podpisuje w imieniu dziecka rodzic lub jego prawny opiekun. W umowie można określić limity wypłat środków z konta oraz dzienny limit transakcji bezgotówkowych dokonywanych za pośrednictwem karty.

Opłaty za prowadzenie rachunku młodzieżowego z reguły są niewielkie, a często nie ma ich wcale. Wysokość opłat może być uzależniona np. od ilości transakcji bezgotówkowych dokonanych w ciągu miesiąca.

Konto dla seniora

Coraz więcej banków ma w swojej ofercie specjalne rachunki dla osób w wieku emerytalnym. Decydując się na takie konto, warto się przyjrzeć, czy bank proponuje dodatkowe korzyści związane z użytkowaniem rachunku, np. bezpłatne pakiety zdrowotne czy zniżki w aptekach.

Emeryci to dla banków bardzo istotni klienci. Nie mają może wysokich dochodów, ale są one pewne i wpływają regularnie. Dodatkowo jest to bardzo liczna grupa odbiorców i, co więcej, z każdym rokiem będzie się zwiększać.

Konta dla emerytów obecnie oferuje osiem banków: Bank Pocztowy (Konto Nestor), BGŻ (Plan Senior), Bank BPS (POL-Konto Senior), Getin Bank (Konto Słoneczne), PKO BP (Konto Pogodne), GBS Bank (Konto Wygodne), Deutsche Bank PBC (db Koneser) oraz Bank Zachodni WBK (Aktywni 50+). Warto przyjrzeć się wszystkim propozycjom, a zwłaszcza dodatkom do kont i wybrać optymalne konto dla siebie.

Konto dla seniora, podobnie jak tradycyjne, można założyć w placówce banku, przez Internet, przez telefon, a nawet za pośrednictwem listonosza.

Konto dla kobiet

Zdaniem kobiet, idealne konto bezpłatnie oferowałoby pakiet ubezpieczeń medycznych, jak również pakiet usług assistance (np. pomoc hydraulika, organizacja opieki nad dzieckiem), zniżki na zakupy w jak największej ilości sklepów, bezpłatne przelewy, brak opłaty za prowadzenie konta i bezpłatne wypłaty z jak największej liczby

Biorąc pod uwagę te wymagania powstają rachunki bankowe specjalnie dla kobiet. Pionierem na rynku było Konto na Obcasach banku BZ WBK.

Oprócz rachunków dla określonych odbiorców, banki oferują również konta o specjalnym przeznaczeniu. Z reguły mają one mniejszą funkcjonalność niż tradycyjny ROR. Należą do nich między innymi konta walutowe skierowane do osób, które pensje pobierają w innych walutach lub często podróżują. Innym przykładem jest konto techniczne, służące jedynie od obsługi kredytu czy lokaty. Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (10.01.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt studencki. 6.5.2016 10:18 przez:
karolina-tomczyk

forum o kredytach

Forum o lokatach
Jakie są zalety polisolokat? 12.6.2015 8:32 przez:
hubertus
Na czym polegał wałek z polisolokatami? 9.5.2016 13:03 przez:
fed

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ubezpieczenie domku w ROD . 2.2.2016 19:45 przez:
Adrianna

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Wybór franczyzy, sklep spożywczy 24.9.2018 14:43 przez:
Cezary Kuchczyński

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Mix bez końca Plus 17.6.2015 14:07 przez:
Plozek

forum gsm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC