Jakie pieniądze zabrać za granicę?

2011-07-25 14:42:22

Z jednej strony rekordowy frank szwajcarski i coraz mocniejsze turbulencje w strefie euro, z drugiej zaś tysiące Polaków szykujących się do wakacyjnego wyjazdu zagranicę. Właśnie dla nich krótki poradnik autorstwa specjalistów z zakresu finansów osobistych z serwisu Comperia.pl.

I gotówka, i karty

Osoby wybierające się na zagraniczne wakacje powinny przygotować na wyjazd zarówno gotówkę jak i karty - zarówno kredytowe jak i debetowe. Przed wyjazdem warto sprawdzić w tabeli opłat i prowizji czy bank pobiera opłaty za wypłatę z zagranicznych bankomatów. Należy również pamiętać, że nie wszędzie honorowane są karty debetowe (np. na stacjach benzynowych w Niemczech czy też podczas płacenia za bilety lotnicze).

Oprócz tego, jeśli zapłaciłeś kartą płatniczą za usługę np. turystyczną, która nie została zrealizowana lub nie spełniła kryteriów, to masz łatwiejszą drogę do składania reklamacji. Zwrotu pieniędzy możesz domagać się od banku zgodnie z procedurą o nazwie „chargeback”. W ramach usługi bank w imieniu klienta załatwia formalności dotyczące zwrotu pieniędzy z konta sprzedawcy na konto klienta.
 
Jeśli posiadasz kartę kredytową – skorzystaj z niej!
 
Korzystniej jest zabrać kartę kredytową na wakacje niż mieć dużą ilość gotówki przy sobie. Po pierwsze ze względów bezpieczeństwa (gotówkę łatwiej ukraść, a w przypadku kradzieży karty można ją szybko zablokować), po drugie z uwagi na dość długi okres bezodsetkowy, dzięki któremu można cieszyć się także uczestnictwem w atrakcjach, które nie były planowane.
 
Niektórych przyjemności doprawdy nie sposób sobie odmówić. A jeśli nawet wydamy znacznie więcej niż planowaliśmy, to istnieją usługi umożliwiające korzystne rozłożenie na raty kwot wykorzystanych po okresie bezodsetkowym. Wiele banków ma bowiem w swojej ofercie plany ratalne. Dla osób zastanawiających się, z jaką kartą kredytową byłoby im najbardziej po drodze podczas tegorocznych wakacji, przygotowaliśmy stosowny ranking.
 
pieniądze na wakacje zagranicą
 
PIN-owa niespodzianka
 
Ponadto jeżeli posiadamy kartę płatniczą do konta i chcemy z niej wypłacić gotówkę w bankomacie w innym kraju, to w niektórych krajach może nas spotkać niemiła niespodzianka. Mowa o tym, że bankomaty w niektórych krajach mogą „poprosić” nas o wpisanie 6-cyfrowego PIN-u, podczas gdy każdy z nas posługuje się 4-cyfrowym. W takiej sytuacji czterocyfrowy PIN powinny poprzedzić dwa zera.
 
Na długie podróże konta walutowe
 
W przypadku dłuższych wyjazdów warto również rozważyć założenie konta walutowego, co pozwoli na uniknięcie opłat za przewalutowanie transakcji na polskie złote. Zagraniczne wakacje trwają zazwyczaj tydzień lub dwa tygodnie, a większość świadczeń jest opłacona wcześniej przez biuro podróży, dzięki czemu wyjeżdżający nie potrzebują dużej ilości gotówki.
 
Przy tak niskich wydawanych kwotach ewentualne oszczędności możliwe do uzyskania dzięki założeniu konta walutowego, czy zabraniu ze sobą gotówki będą bliskie zeru. Dlatego jeżeli tylko bank nie pobiera wysokich opłat za przewalutowanie czy też wypłatę z bankomatu, to na zagranicznym wyjeździe można korzystać z kart jak w Polsce.
 
Maciej Łukowski
Paweł Puchalski
Comperia.pl

 

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam