Jakich lokat szukają Polacy? Najczęściej wybierane...

2010-12-14 17:42:45

Święta za pasem, do wakacji jeszcze ponad pół roku. To wcale nie tak odległa perspektywa. Może warto zacząć oszczędzać już dziś, aby w lato sfinansować wypoczynek marzeń? A co na to szukający na Comperii lokat Twoi sąsiedzi? Sprawdź, jakie są najbardziej poszukiwane lokaty i dokąd warto się udać z nadmiarem gotówki!

Święta tuż, tuż. Większość z nas myśli raczej o wydawaniu pieniędzy niż ich oszczędzaniu. Spróbujmy jednak przez chwilę, na chłodno zastanowić się, nad planem finansowym na nowy rok? Pamiętajmy przy tym, że czeka nas podwyżka VAT! Każde gospodarstwo domowe zostanie dodatkowo obciążone wyższym podatkiem od kupowanych towarów i usług. Jeżeli zatem rozważasz większe wydatki w 2011 roku, albo myślisz o bardziej ekstrawaganckich wakacjach ulokuj oszczędności jak najlepiej. Warto w tym przypadku rozejrzeć się i poszukać najlepszych lokat. A może pójść za głosem większości?

Stawiam na polskiego złotego
W kwestii wyboru waluty przeważająca większość deponujących oszczędności decyduje się na polskiego złotego. Polacy także zdecydowanie preferują lokaty o stałym oprocentowaniu. Powyższe zależności prezentują wykresy:
najczęściej wybierane lokaty

najczęściej zakładane lokaty
Dane: Porównywarka finansowa Comperia.pl, opracowanie własne

Większość Polaków zarabia w polskich złotych i dlatego w tej walucie decyduje się otworzyć lokatę. Niszowe zainteresowanie depozytami w obcych walutach może także wynikać z ich relatywnie niskiego oprocentowania. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku typu oprocentowania lokat. Oprocentowanie stałe cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród internautów. Tak samo w przypadku walut, depozyty o stałym oprocentowaniu są bardziej opłacalne, przez co częściej wybierane. Warto także dodać, że domyślnym kryterium przy wyszukiwaniu lokat jest opcja Dowolne. Tak więc Polacy wychodzą z założenia, że istotna jest wysokość oprocentowania, a nie jego rodzaj.

Na jaki okres zakładamy lokaty i jaka jest ich wartość?

W przypadku kwot składanych w depozyt i okresów ich trwania możliwości jest już znacznie więcej. Na pierwszym wykresie można zobaczyć, jakie okresy lokat były najbardziej preferowane. Drugi wykres zobrazuje, ile pieniędzy zamierzamy oddać do banku.
najczęściej wybierane lokaty

najczęściej wybierane lokaty
Dane: Porównywarka finansowa Comperia.pl, opracowanie własne

Polacy zdecydowanie preferują depozyty o niskim wkładzie. Aż 82 proc. osób zakładających lokatę zanosi do banku maksymalnie 15 tys. PLN. W tym przedziale największą popularnościa cieszą się lokaty od 3-5 tys. PLN ( prawie 28 proc.). Na lokatę w kwocie od 3-10 tys. PLN zdecyduje się co druga osoba otwierająca lokatę.
W przypadku długości trwania lokaty, najbardziej poszukiwane są wkłady na tradycyjne okresy (1,3,6 czy 12 miesięcy). Z tego co czwarta lokata jest otwierana jako półroczna. Pozostałe okresy są w małym stopniu eksponowane przez banki, a niekiedy i niedostępne we wszystkich instytucjach. Najprawdopodoniej implikuje to fakt, iż okresy inne niż wymienione wyżej 1,3,6,12 miesięcy mogą liczyć na co najwyżej trzyprocentowe zainteresowanie ogółu społeczeństwa.

Najbardziej pożądaną lokatą jest więc...

Podumowując, największą popularnością cieszą się lokaty półroczne zakładane na kwotę od 3-5 tys. PLN z dowolnym oprocentowaniem. W kategorii najbardziej poszukiwanej lokaty bankowej zdecydowanie dominuje grupa kapitałowa Getin Noble Bank S.A., która zajmuje pierwsze cztery miejsca. Najlepsze dwie lokaty to Lokata Codzienna w Getin Banku i Optymalna w Open Finance.

Zakładać czy nie zakładać?
Jeżeli ktoś dysponuje przed świętami nadmiarem gotówki to oczywiście warto założyć lokatę. Nawiązując do artykułu o podwyżce stóp procentowych najlepiej założyć lokatę na 3 lub 6 miesięcy. Po tym okresie banki powinny oferować już wyższe oprocentowanie depozytów w związku z prawdopodobną podwyżką stóp procentowych.

Marcin Zienkiewicz
Analityk Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam