17.12.2013, 14:53

Jak zdobyć dane na swój temat z Biura Informacji Kredytowej?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Jak zdobyć dane na swój temat z Biura Informacji Kredytowej?
Wszystkie dane dotyczące zaciągniętych kredytów i pożyczek w bankach są magazynowane w Biurze Informacji Kredytowej. Z tej bazy kredytodawcy korzystają, by zweryfikować wiarygodność kredytową klienta, gdy ten wnioskuje o kolejne zobowiązanie. Ale informacje o własnej historii kredytowej może otrzymać także sam zainteresowany.

Aby osoba fizyczna mogła skorzystać z usług Biura Informacji Kredytowej, musi posiadać w BIK Konto Użytkownika. W celu jego założenia musi zarejestrować się na stronie internetowej Biura, a następnie potwierdzić swoją tożsamość.

Następnie należy zdecydować się na jeden z trzech Pakietów - Minimalny, Ochrona lub Monitoring. Pierwszy z nich jest darmowy, drugi kosztuje 49 zł za rok, a trzeci 99 zł rocznie. Jak się można jednak domyślić, za wyższą ceną idzie więcej dostępnych danych i możliwości.

W każdym pakiecie skorzystać można z tzw. Informacji Ustawowej, oraz Profilu Kredytowego Mini. Informację Ustawową można otrzymać raz na pół roku, zawiera pełną historię kredytową klienta - gdzie i w jakiej wysokości ma się zobowiązania (kredyty, karty kredytowe, limity w koncie), czy raty były spłacane regularnie itp. Jest podana jednak w tabelarycznej, dość skomplikowanej formie, dla niektórych być może trudnej w interpretacji.

Pakiet Kredytowy Mini to z kolei krótka, skumulowana do jednej strony informacja o najważniejszych szczegółach historii kredytowej, tj. liczbie zobowiązań i ilości zapytań w ciągu ostatnich 12 miesięcy (i z ilu banków pochodziły), oraz o tym, czy na podstawie danych dotyczących klienta w swojej bazie BIK jest w stanie obliczyć ocenę punktową. Pakiet Kredytowy Mini można pobrać raz w okresie ważności pakietu.

W każdym momencie można natomiast skorzystać z Profilu Kredytowego Plus. Zawiera on pełną historię kredytową, czyli tak jak Informacja Ustawowa, ale w przeciwieństwie do niej jest przedstawiony w dużo łatwiejszej w odbiorze, interaktywnej formie. Wzbogacony jest także o ocenę punktową BIK, czyli scoring wyliczany przez BIK na podstawie informacji kredytowych (banki zwykle mają własne wzory scoringowe, niemniej taka ocena BIK jest jakimś wyznacznikiem tego jak kredytodawca oceniłby danego klienta). Niestety, użytkownicy Pakietu Minimalnego lub Ochrona będą musieli za udostępnienie im Profilu Kredytowego Plus zapłacić 36 zł. Tylko posiadacze najdroższego Pakietu Monitoring otrzymają swój profil bez dopłaty (maksymalnie 12 Profili w ciągu roku).

Dodatkowo, w ramach płatnych Pakietów Ochrona i Monitoring, użytkownicy korzystają z Alertu Strażnik Kredytu. Dzięki niemu dostaną powiadomienie SMS-em lub pocztą elektroniczną za każdym razem, gdy do Biura Informacji Kredytowej wpłynie zapytanie dotyczące ich historii kredytowej. W ten sposób znacznie łatwiej uda się udaremnić ewentualną próbę wyłudzenia kredytu na nazwisko klienta.

Tylko do Pakietu Monitoring dołączony jest z kolei Alert Twoje Kredyty. Gwarantuje on szybką informację o pogorszeniu się historii kredytowej, mogącej być skutkiem opóźnień w spłacie własnego lub poręczanego kredytu.

Decyzja o tym, czy i z jakiego pakietu skorzystać, zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Pakiet Minimalny to rozwiązanie „na próbę” i dla ludzi, którzy chcą raz na jakiś czas monitorować swoje dane w BIK. Pakiet Ochrona to wybór osób, które potrzebują ochrony przed ewentualnym wyłudzeniem kredytu. Z kolei Pakiet Monitoring stworzono dla osób aktywnie korzystających z produktów kredytowych i chcących być zawsze na bieżącą z oceną swojej wiarygodności kredytowej.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.12.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora