19.06.2012, 13:27

Jak zaoszczędzić kupując walutę na wakacje?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.9     / 10 (oddano 7 głosów)

Szybkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi urlopy oraz wyjazdy. Część z nich będzie oznaczała wycieczki za granicę, a wtedy trzeba będzie płacić za produkty i usługi w obcej walucie. Jak najtaniej kupić walutę na wakacje? Comperia.pl podpowiada.

Co oznacza tania waluta?

Zanim klient dokona transakcji powinien sobie uświadomić, czego w rzeczywistości szuka. Niektórzy uważają, że gwarancją taniej waluty jest utrzymanie niskiego spreadu przez bank czy kantor. Jednak w praktyce klienci powinni poszukiwać miejsc, które oferują najniższy kurs sprzedaży waluty. Podczas wakacyjnego wyjazdu kurs kupna, czyli kurs, po którym kantor kupuje od nas walutę jest nieistotny.

Nie przywiązuj się do cen waluty

Podczas zakupu waluty warto pamiętać, że ceny w kantorach zmieniają się każdego dnia. Jeśli tydzień temu klient znalazł kantor gdzie za 1 euro trzeba było zapłacić 4,45 zł, a dziś za jedno euro można zapłacić 4,40 to nie oznacza to, że dany kantor oferuje bardzo atrakcyjne ceny. Może to być jedynie efekt gwałtownego wzmocnienia polskiej waluty i zmiany cen przez wszystkie kantory.

Dobrą metodą może być porównanie kursu sprzedaży w kantorze czy banku z kursem średnim Narodowego Banku Polskiego. Kursy sprzedaży oferowane przez banki i kantory będą wyższe od kursu średniego NBP, ale im mniejsza będzie ta różnica (im bliższy kurs sprzedaży kursowi średniemu), tym oferta jest korzystniejsza dla klienta.

Bank bankowi nierówny

Najłatwiej jest zakupić walutę w kantorze lub oddziale banku. Z analizy porównywarki finansowej Comperia.pl wynika, że różnice pomiędzy poszczególnymi bankami mogą być znaczące i sięgają nawet 15 groszy przy zakupie 1 euro. Oznacza to, że udając się do najdroższego banku klient przepłaci nawet 150 zł przy zakupie 1 tys. euro w porównaniu z najtańszym bankiem.

Jeśli klient zamierza wymienić walutę w banku, powinien szukać placówek, w których kurs sprzedaży jest wyższy o ok. 10-15 groszy od kursu średniego NBP. Takie oferty są atrakcyjne na tle innych banków.

Na co uważać kupując walutę w kantorze?

Zarówno przed zakupem waluty w banku czy kantorze warto zobaczyć ceny sprzedaży w kilku miejscach. Pozwoli to na podjęcie optymalnej decyzji i pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Dlatego też dokonywanie takich zakupów na ostatnią chwilę, w pierwszym napotkanym kantorze nie jest dobrym rozwiązaniem- można wtedy znacznie przepłacić za kupowaną walutę. Przykładem mogą być kantory w hotelach, na dworcach kolejowych czy lotniskach, gdzie kupno waluty jest najgorszym rozwiązaniem.

W przypadku transakcji w kantorze warto upewnić się, czy podane ceny nie dotyczą transakcji hurtowych (dla wyższych kwot), które są znacznie korzystniejsze. W trakcie zakupu może się okazać, że kurs sprzedaży będzie wyższy od tego na cenniku, który miał za zadanie skusić klienta. Aby uniknąć takich sytuacji przed zakupem warto zapytać sprzedawcy o dokładną cenę kupowanej waluty dla określonej kwoty.

Z reguły jednak kantory rozlokowane w miastach mają korzystniejsze ceny od tych oferowanych przez banki. W przypadku kantorów można oczekiwać kursów sprzedaży wyższych o ok. 5-7 groszy od kursu średniego Narodowego Banku Polskiego.
Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.06.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum finansowe dla firm
Firma transportowa jak zaoszczędzić na paliwie? 9.6.2014 15:56 przez:
bernars44

forum finansowe dla firm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC