Jak zadbać o bezpieczeństwo przy bankomacie?

2013-01-15 15:09:08

Wypłata gotówki z bankomatu wydaje się bajecznie prostą czynnością. I właściwie taką faktycznie powinna się okazać, o ile będzie się przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Comperia.pl o nich przypomina.

Wypłata środków z bankomatu jest dla wielu osób bardzo prostą, niemal codzienną czynnością. Tym bardziej warto jednak na te kilkadziesiąt sekund przy maszynie skupić się, nie myśleć o niebieskich migdałach. Na pewno prawie każdy z nas słyszał np. o kimś, kto wyjął kartę i z roztargnienia odszedł od bankomatu nie czekając na wypłatę pieniędzy. Jeśli w pobliżu akurat nie będzie nikogo (lub nikogo uczciwego) kto zwróciłby naszą uwagę na popełnioną gafę, prędzej czy później ktoś się pieniędzmi „zainteresuje” i przepadną.

Jeśli nie potrafi się samodzielnie korzystać z bankomatu lub ma się obawy co do tej umiejętności, lepiej poprosić o pomoc kogoś zaufanego niż kogoś „z ulicy”. Pozory mylą, nie każdy chce pomóc. Okazja czyni złodziejem. Z tego też powodu nie liczmy wypłaconych pieniędzy na oczach innych - zróbmy to dyskretnie, aby inni nie wiedzieli, że jesteśmy w posiadaniu większej gotówki.

Słyszy się też czasem o napadach na osoby przy bankomatach. Z tego powodu zawsze lepiej korzystać z maszyn umiejscowionych w ruchliwych miejscach, a nie w ciemnych zaułkach. Zawsze dobrze jest też obejrzeć się wokoło, czy gdzieś w pobliżu ktoś nie stoi i nas obserwuje. Dużo pewniejsze wydają się bankomaty usytuowane w placówkach bankowych albo w specjalnych boksach pod stałym monitoringiem.

Bankomaty w mniej ruchliwych miejscach są też częściej narażone na bardziej pomysłowych złoczyńców. Sprytni oszuści montują np. w bankomatach malutkie kamerki, a także nakładki na klawiatury i miejsca w które wsadza się kartę. Warto zatem obejrzeć maszynę, z której będzie się korzystało, a ponadto zasłonić ręką klawiaturę podczas wpisywania kodu PIN.

Innym oryginalnym pomysłem złodziei jest kradzież na tzw. blaszkę. Oszust ukrywa blaszkę w otworze przez który bankomat wydaje pieniądze, przez to blokując tę operację. Kiedy zdezorientowany użytkownik nie otrzyma gotówki, mimo że wcześniej wszystko szło dobrze, często odchodzi od bankomatu. Wówczas złodziej wyjmuje blaszką, a wraz z nią pieniądze. Zatem nigdy nie wolno oddalać się w podobnej sytuacji od bankomatu - zawsze jest na nim podany numer telefonu, na który należy zadzwonić w razie problemu.

Warto pamiętać także o podstawowych zasadach użytkowania karty płatniczej. Mowa między innymi o tym, aby nikomu, do kogo nie ma się absolutnie 100-procentowego zaufania nie podawać kodu PIN do swojej karty. Niewybaczalnym błędem jest także noszenie przy sobie (m.in. w portfelu) kodu PIN zapisanego na jakiejś karteczce czy w notesie. Jeśli ktoś wejdzie w posiadanie Twojej karty a także kodu PIN doń, będzie miał dostęp do Twoich pieniędzy do czasu aż zablokujesz kartę.

Dbanie o bezpieczeństwo przy bankomacie oraz swojej karty nie jest trudne. Jeśli jej posiadacza zastosuje się do kilku podstawowych zasad, z dużym prawdopodobieństwem nic złego się nie stanie jego pieniądzom. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam