Jak wyjść z pętli zadłużenia? Comperia.pl radzi

2012-06-04 09:23:34

Problem nadmiernego zadłużenia dotyczy nie tylko Grecji, ale również wielu Polaków. Co zrobić w sytuacji, w której spłata pożyczek przekracza nasze możliwości finansowe?

Jak wynika z raportu InfoDług przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Biuro Informacji Kredytowej i Związek Banków Polskich, liczba osób, które mają kłopoty z terminowym spłacaniem kredytów wyniosła w marcu 2012 roku blisko 2,16 miliona. Co zrobić w sytuacji, gdy należymy do tego grona? Jak przerwać pętlę zadłużenia?

Podstawową sprawą jest szybki kontakt z bankiem. Kwestia niespłacanych rat pożyczek to kłopot zarówno dla klienta, jak i dla kredytodawcy i obu stronom zależy na rozwiązaniu tego problemu. W większości przypadków banki są w stanie tak rozłożyć spłatę zobowiązania, by miesięczne raty nie przekraczały naszych możliwości finansowych. Ważne jest jednak, żeby nie czekać aż bank upomni się o pieniądze, tylko rozpocząć rozmowę zanim narośnie dług.

Dlatego, kiedy tylko zdamy sobie sprawę, że raty kredytu wykraczają ponad nasz budżet, warto udać się do placówki banku i renegocjować warunki umowy. Najprostszą i najczęściej stosowaną zmianą jest wydłużenie okresu spłaty zobowiązania. Dłuższy okres kredytowania oznacza zmniejszenie wysokości naszego miesięcznego obciążenia.

Natomiast jeśli zdarzyło się tak, że obecnie warunki udzielania spłacanego przez nas kredytu są dużo korzystniejsze, warto pomyśleć o refinansowaniu zobowiązania. Refinansowanie to tak naprawdę spłata dotychczas posiadanego kredytu nowym. Zamieniając stary kredyt na nowy, korzystniejszy, jesteśmy w stanie zmniejszyć wysokość miesięcznego obciążenia, a nawet zredukować całkowite koszty kredytu.

Banki mają w ofercie jeszcze jeden produkt dla osób mających problemy ze spłatą swoich zobowiązań - kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką. Jest to doskonałe rozwiązanie dla klientów, którzy posiadają kilka pożyczek w różnych bankach. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu mogą połączyć swoje zobowiązania w jedno.

Okres spłaty zostanie wydłużony, a nowa rata będzie niższa niż suma rat wszystkich kredytów osobno, przez co mniej będzie obciążać budżet. Kredytem konsolidacyjnym można spłacić nie tylko kredyt gotówkowy, ale także debet na koncie czy dług na karcie kredytowej.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy wydaje nam się, że kłopoty ze spłacaniem rat są przejściowe. Warto wtedy skorzystać z tzw. wakacji kredytowych lub karencji w spłacie kredytu.

Wakacje kredytowe to zawieszenie płatności całej wysokości raty, natomiast karencja oznacza odroczenie spłaty części kapitałowej raty. Większość banków dopuszcza takie rozwiązania przynajmniej raz do roku w trakcie spłacania pożyczki. Trzeba jednak pamiętać o poinformowaniu kredytodawcy o naszych zamiarach i podpisaniu odpowiedniego aneksu do umowy.

Bywają jednak sytuacje, kiedy na współpracę z bankami jest już za późno. Można wtedy skorzystać z usług firm zajmujących się oddłużaniem - nieraz udaje się im wynegocjować w imieniu klienta więcej.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam