2009-08-26 08:44:56

Jak wybrać najlepsze konto studenckie

COMPERIA RADZI Jakie powinno być idealne konto dla studenta? Bez wątpienia tanie. Coraz więcej studentów podejmuje pracę już na pierwszych latach studiów. Zazwyczaj są to prace dorywcze, z których wielkich kokosów nie ma. Student nie będzie więc chciał przepłacać za prowadzenie konta osobistego. Konto musi być dostępne przez internet i oferować szeroką i dobrze zlokalizowaną sieć bezpłatnych bankomatów. Sprawdź, gdzie znajdziesz najlepsze konto studenckie.

Większość banków, oferujących specjalne rachunki dla studentów, nie pobiera miesięcznej opłaty za ich prowadzenie. W ING Banku (Konto z Lwem Student), Kredyt Banku (Ekstrakonto Student) i Deutsche Banku PBC (db Start) kosztuje ono 2 zł, a w PKO BP (SuperKonto Student) 2,5 zł. W Inteligo opłata wynosi 0 zł lub 4,99 zł, w zależności od salda na rachunku. Najwięcej – 5,5 zł – student zapłaci za prowadzenie konta w Lukas Banku (e-Konto PRO Student).


Droższe konto, tańszy przelew
Przy wyborze rachunku nie należy jednak sugerować się opłatą za prowadzenie konta, bo w porównaniu z pełno funkcjonalnymi rachunkami i tak nie są one wygórowane. Warto sprawdzić czy w ramach tej opłaty bank oferuje dodatkowe usługi, albo na przykład taniej można zrealizować przelew. Na przykład posiadacze wspomnianego rachunku w Lukas Banku za przelew elektroniczny na rachunek w obcym banku nie zapłacą ani grosza, a za przelew zlecony w oddziale tylko 2 zł. W innych bankach taki przelew będzie co najmniej dwa razy droższy. Bank nagradza też pieniężnymi bonusami studentów, którzy za pośrednictwem strony internetowej banku doładują telefon komórkowy. Warto dodać, że w Lukas Banku jest też drugie konto dla studentów – Lukas e-Konto Student – bez opłat za prowadzenie.

Warto mieć jednak świadomość, że do wszystkich rachunków wydawana jest, nie zawsze obowiązkowo, karta debetowa, którą można płacić bezgotówkowo za zakupy w sklepach, albo wypłacać pieniądze z bankomatów do wysokości salda na rachunku. Użytkowanie takiej karty jednak kosztuje, zwykle około 2 zł miesięcznie. Brak opłaty za prowadzenie konta nie zawsze więc oznacza, że będzie ono całkowicie bezpłatne.

 

Bez Internetu ani rusz
Studenci to grupa, dla której komputer i internet to już w zasadzie codzienność, podstawowe narzędzie pracy, źródło informacji. Jeżeli konto studenckie ma dobrze spełniać swoje zadania, nie może być pozbawione dostępu do usług bankowości elektronicznej. Po pierwsze tak jest wygodniej i szybciej, a po drugie taniej. Z reguły dostęp do takiego systemu jest bezpłatny. Większość studentów płaci już jakieś rachunki, choćby za telefon komórkowy. Trzeba się więc z liczyć z co najmniej jednym przelewem w miesiącu, a przelewy zlecane za pośrednictwem Internetu są dwa, a nawet trzy razy tańsze od standardowych, dokonywanych w oddziale banku. W kilku bankach, m.in. ING Banku, Lukas Banku, Banku BPH, Banku BPS, Banku BGŻ, Citi Handlowy, Deutsche Banku PBC, mBanku, MultiBanku i Toyota Banku, przelew elektroniczny jest bezpłatny. W innych bankach kosztuje najczęściej 50 groszy. Za przelew papierowy student zapłaci od 2 zł w Lukas Banku i 2,5 zł w Banku BGŻ do nawet 15 zł w Banku BPH (konto Sezam <26). Jak widać, korzystanie z bankowości elektronicznej to czysta oszczędność.


Bankomat i kredyt
Z reguły wypłata gotówki w bankomatach należących do banku nic nie kosztuje. Pieniądze można jednak wypłacać w zasadzie z każdego bankomatu, ale taka operacja może kosztować nawet kilka złotych. Banki poszerzają sieć bezpłatnych bankomatów współpracując w tym zakresie z niezależnymi sieciami, np. Euronet, eCard czy Cash4You czy z innymi bankami. Szukając idealnego konta warto też zwrócić uwagę na liczbę i lokalizację darmowych bankomatów.

Banki kuszą studentów nie tylko podstawową funkcjonalnością kont osobistych. Coraz częściej proponują też skorzystanie z produktów kredytowych. Na przykład ING Bank w momencie otwarcia rachunku przyznaje limit kredytowy do wysokości dwukrotności dochodów netto. W kilku bankach na studentów czekają specjalne karty kredytowe. Jeżeli student posiada zdolność kredytową, nie ma przeszkód, żeby otrzymał kredyt gotówkowy udzielny na standardowych warunkach.

Dla studenta i młodzieży
Banki na kilka sposobów skonstruowały ofertę dla studentów. W niektórych już samo słowo „student” w nazwie konta sugeruje, do kogo produkt jest skierowany. Zwykle jest to rachunek przeznaczony dla osób w wieku od 18 do 26 roku życia, uczących się lub studiujących. Warunkiem założenie konta może być w takiej sytuacji przedstawienie dokumentu potwierdzającego status studenta (legitymacja studencka, indeks). W kilku bankach konta przeznaczone są dla osób w określonym wieku, a więc domyślnie również dla studentów. Na przykład Bank Zachodni WBK oferuje Konto <30, a Bank BPH konto Sezam <26. W Getin Banku, który wycofał z oferty konto studenckie, jest teraz Konto Młodzieżowe dla osób od 13 do 26 roku życia, a w Toyota Banku Konto Młodzieżowe Clik – żeby z niego korzystać trzeba mieć od 13 do 24 lat. Z kolei w Pekao Eurokonto Intro dedykowane jest osobom w wieku od 18 do 30 lat.

Studenci, o ile spełnią określone warunki, mogą korzystać z szerszej oferty banków. Często warunkiem posiadania jakiegoś rachunku jest zadeklarowanie wpłat na konto w określonej wysokości. Jeżeli student spełnia warunek banku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mógł założyć konto VIP.  

Maciej Bednarek
Tomasz Jaroszek
Comperia.pl


KONTA OSOBISTE DLA STUDENTÓW

Bank
Konto
Opłata za prowadzenie*
Przelew elektroniczny**
Przelew tradycyjny***
Getin Bank
Konto Młodzieżowe
0 zł
1,50 zł
4,5 zł
ING Bank
Konto z Lwem Student
2 zł
0 zł
9 zł
Invest-Bank
Invest-Konto Student
0 zł
0,30 zł
4 zł
Kredyt Bank
Ekstrakonto Student
2 zł
0,40 zł
5,95 zł
Lukas Bank
LUKAS e-Konto PRO Student
5,5 zł
0 zł
2 zł
Lukas Bank
LUKAS e-Konto Student
0 zł
0 zł
2,5 zł
Bank BPH
Sezam <26
0 zł
0 zł
14,99 zł
Bank Millennium
Konto Osobiste Student
0 zł
0,50 zł
4 zł
Bank Pekao SA
Eurokonto Intro
0 zł
0,50 zł
4,99 zł
Bank BPS
POL-Konto Student
0 zł
0 zł
3 zł
Bank Zachodni WBK
Konto <30
0 zł
0,50 zł
5 zł
Bank BGŻ
Plan Student
0 zł
0 zł
2,5 zł
Citi Handlowy
CitiOne Direct dla studentów
0 zł
0 zł
9,99 zł
Deutsche Bank PBC
db Start
2 zł
0 zł
4 zł
Fortis Bank
Pakiet Impreza
0 zł
0,50
4 zł
MultiBank
MultiKonto jestem
0 zł
0 zł
3 zł
PKO BP
SuperKonto Student
2,50 zł
0,50
5 zł
Toyota Bank
Konto Młodzieżowe Click
0 zł
0 zł
Nie dotyczy

* Opłata miesięczna
** Na rachunek w obcym banku
*** Przelew papierowy na rachunek w obcym banku

2009-08-26
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne