18.07.2012, 13:40

Jak sprawdzić ile będzie warta moja lokata?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 5 głosów)

Na rynku jest tyle lokat - jak więc wybrać najlepszą? Jak obliczyć, ile będzie warta lokata? Skąd dowiedzieć się, jak zmienia się wysokość zysków w zależności od oprocentowania czy długości trwania depozytu? Pomocą służą porównywarki oraz kalkulatory lokat.

Każdy chce oszczędzać, nie każdy jednak ma do tego talent. Na szczęście osoby, które nie czują smykałki do aktywnego śledzenia rynku depozytowego, nie są bez szans na niezłe zyski. Z pomocą przychodzą im porównywarki, a także kalkulatory lokat. Dzięki pierwszym internauta dowiaduje się, które banki przy określonych parametrach oferują depozyty o najwyższym oprocentowaniu, drugie z kolei pomagają przeprowadzić symulacje wysokości zysków przy danych założeniach.

Rodzaj lokaty ma znaczenie
Na początku należy zorientować się, z jakim depozytem ma się do czynienia. Najczęściej spotykane i zazwyczaj generujące najwyższe zyski są standardowe lokaty o stałym oprocentowaniu. To na nim bazują kalkulatory lokat.

Istnieją jednak także m.in. depozyty o zmiennym oprocentowaniu, lokaty progresywne czy polisolokaty. Warto zapoznać się z charakterystyką wszystkich tych rodzajów zobowiązań.

Porównuj lokaty
Jak dowiedzieć się, który bank oferuje najlepszą lokatę na interesującą nas kwotę i czas? Skąd wiedzieć, czy do otwarcia danej lokaty potrzebne jest konto osobiste czy nie? Przecież przejrzenie ofert wszystkich banków i rozwianie ewentualnych wątpliwości np. na infolinii zajmie kilka dni… W sukurs idzie porównywarka lokat.

Wpisując kwotę, którą chce się ulokować, oraz okres, przez jaki powinny procentować środki, otrzymuje się ranking wszystkich lokat standardowych oferowanych przez banki przy założonych kryteriach. Są one uszeregowane malejąco pod względem oprocentowania, a dodatkowo informują, ile deponent zarobi na tym depozycie brutto oraz „na rękę”, czyli po potrąceniu podatku od zysków kapitałowych. Dodatkowo poznać można plusy i minusy oraz szczegóły każdej oferty (np. czy aby otworzyć lokatę trzeba posiadać konto osobiste w danym banku, albo czym skutkuje przedterminowe zerwanie depozytu).

Oczywiście wyszukiwać można nie tylko lokaty w złotych, ale także w innych walutach.

Przeliczaj, symuluj, planuj zyski
Bardzo przydatnym narzędziem dla deponenta jest także kalkulator lokat. Dzięki niemu dowie się, jakie zyski po pewnej liczbie lat osiągnie lokując określoną kwotę na depozycie o danym oprocentowaniu. Może także przekonać się, w jakim stopniu częsta kapitalizacja odsetek wpływa na wzrost odsetek.

Ponadto użytkownik kalkulatorów oszczędzania ma szansę sprawdzić, jak szybko pomnoży swój kapitał co miesiąc odkładając na lokacie pewną kwotę pieniędzy. Może też dowiedzieć się odwrotną rzecz - ile co miesiąc musiałby oszczędzać, aby po określonym czasie uzbierać wymarzoną sumę.

Oszczędzanie, poszukiwanie najlepszych lokat i porównywanie potencjalnych zysków nie jest trudne. Dowiaduj się z Comperia.pl o wszystkim, co dotyczy lokat i Twoich oszczędności. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.07.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak sprawdzić zdolność kredytową? 14.9.2014 8:39 przez:
karolsia

forum o kredytach

Forum o lokatach
Zlikwidowanie konta. 19.5.2016 21:03 przez:
gerard

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Jak sprawdzić wiarygodność danej firmy? 4.8.2014 19:19 przez:
Polarnia

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Jak sprawdzić czy dostanę kredyt 29.5.2018 18:13 przez:
michalak
Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczona? 18.6.2015 8:46 przez:
Wionella

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Co myślicie o używanych telefonach? 24.8.2015 10:54 przez:
carlos

forum gsm

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe