Jak sobie radzić z zadłużeniem?

2014-05-09 13:32:00

Banki kuszą klientów łatwym dostępem do pożyczek gotówkowych, kart kredytowych czy kredytów mieszkaniowych. Wydaje się, że zdobycie dodatkowych środków na realizację marzeń jest na wyciągnięcie ręki. Mało kto myśli wtedy, że zadłużenie to trzeba będzie spłacić, a to nie zawsze jest takie proste. Co robić, gdy pojawia się problem z terminowym regulowaniem rat?

Problem zadłużenia dotyka coraz większej części polskiego społeczeństwa. Z raportu InfoDług przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. wynika, że już ponad 6 proc. Polaków ma problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań. Kwota zaległych płatności na koniec marca 2014 roku przekroczyła 40 mld złotych (dokładnie 40,46 mld zł). Jak widać, skala zjawiska jest ogromna, więc nie powinno się jej bagatelizować.

Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl podpowiadają, co może zrobić osoba, która ma kłopoty ze spłatą swojego kredytu.

Rozmowa z bankiem

Opóźnienie w spłacie kredytu jest bolączką nie tylko samego klienta, ale także banku, który udzielił tego zobowiązania. Banki z tytułu niespłacanych kredytów muszą zawiązywać odpowiednia rezerwy, co z kolei wpływa niekorzystnie na ich wyniki finansowe. Z tego powodu kwestia ustalenia nowego sposobu uregulowania feralnego zobowiązania leży w gestii obydwu stron umowy kredytowej.

Dlatego, jak tylko pojawią się kłopoty z regularnym spłacaniem rat, warto swe kroki od razu skierować do banku. Jest duże prawdopodobieństwo, że wspólnie uda się znaleźć rozwiązanie tej nieprzyjemnej sytuacji.

Negocjacja

Najczęstszym sposobem na ulżenie kredytobiorcy w regulowaniu jego raty kredytowej jest wydłużenie okresu spłaty. Operacja taka pozwala na obniżenie miesięcznych kosztów obsługi zadłużenia (niższa rata, to więcej pieniędzy w budżecie domowym).

Jeśli kłopoty ze spłacaniem rat wydają się być tylko przejściowe, to warto skorzystać z tzw. wakacji kredytowych lub karencji w spłacie kredytu. Pierwsze rozwiązanie to zawieszenie płatności całej wysokości raty, drugie zaś - jej części kapitałowej. Aby skorzystać z takich rozwiązań, trzeba udać się do banku w celu podpisania odpowiedniego aneksu.

Połączenie

Inną opcją na poprawę swojej sytuacji finansowej, w przypadku pojawienia się kłopotów z terminową spłatą posiadanych zobowiązań, jest połączenie ich w jeden kredyt o niższej racie. Operacja taka nosi nazwę konsolidacji i jest oferowana niemal przez wszystkie banki. Dzięki konsolidacji klient będzie pilnował tylko jednego terminu spłaty, a, co najważniejsze, będzie płacił niższą ratę kredytową. Jest to nie bez znaczenia, gdy ma on problemy z utrzymanie równowagi w swoim budżecie domowym.

Inną operacją, która trochę przypomina konsolidację, jest tzw. refinansowanie kredytu. Jest to spłata „starego” zobowiązania „nowym” - udzielonym na lepszych warunkach. Operację taką dokonuje się w celu uzyskania atrakcyjniejszych warunków cenowych nowego zobowiązania, a, co za tym idzie, obniżenia wysokości aktualnie płaconej raty kredytowej.

Problem nadmiernego zadłużenia nie jest niczym miłym. Często najmniej oczekiwane, niekorzystne zdarzenia losowe powodują, że ludzie wpadają w kłopoty finansowe. Opisane powyżej wskazówki nie stanowią idealnego rozwiązania, jak wybrnąć z takiej sytuacji, są jedynie podpowiedzią, co można zrobić, aby jak najszybciej poradzić sobie z tym problemem.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam