14.05.2013, 14:45

Jak sfinansować zakup działki rekreacyjnej?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.2     / 10 (oddano 9 głosów)

Posiadanie działki rekreacyjnej, na której można by odpocząć od trudów dnia codziennego jest marzeniem większości Polaków. Niestety, zakup ten wiąże się ze sporym wydatkiem, który rzadko jesteśmy w stanie pokryć z własnych oszczędności. Comperia.pl podpowiada, jak najlepiej sfinansować kupno takiej nieruchomości.

Kupić działkę rekreacyjną nie jest łatwo…

Najtańszym sposobem zakupu nieruchomości jest kredyt hipoteczny. Niestety, nie każdy bank udzieli takiej pożyczki pod zastaw działki rekreacyjnej. Zaciągnąć tego typu zobowiązanie można w 8 bankach – BGŻ, BOŚ Banku, Credit Agricole, ING Banku Śląskim, Kredyt Banku i PKO BP. W BNP Paribas oraz w Millennium można tego dokonać pod warunkiem, że działka umożliwia zabudowę mieszkaniową lub na działce już stoi całoroczny domek letniskowy. Natomiast eurobank swoją decyzję uzależnia od indywidualnej sytuacji każdego klienta.

… a rolną jeszcze trudniej

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeśli planujemy zakup działki rolnej i to ona będzie zabezpieczeniem kredytu. Na taki cel pieniądze pożyczy 7 banków – BGŻ, BNP Paribas, bank Millennium, mBank, MultiBank, Nordea oraz PKO BP. BNP Paribas oraz Multibank postawiły dodatkowe warunki takie jak perspektywiczna lokalizacja (w celu odrolnienia) czy działka, która daje możliwość zabudowy mieszkaniowej.

Gdzie najtaniej?

Wybór banków udzielających kredyty hipoteczne pod zastaw działki rekreacyjnej nie jest wielki, ale nawet w takim przypadku przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać różne oferty. Dla przykładu sprawdziliśmy, gdzie powinna udać się osoba zainteresowana zakupem działki za 100 tys. zł i chcąca zaciągnąć na ten cel pożyczkę w wysokości 80 tys. zł. Założyliśmy, że zobowiązanie takie będzie spłacać przez 30 lat w ratach równych.

TOP 5 kredytów hipotecznych na działkę rekreacyjną. Wartość nieruchomości 100 tys. zł, kwota kredytu      80 tys. zł
Bank
Nazwa oferty
Rata
Prowizja
Oprocentowanie rzeczywiste
Crédit Agricole
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
392,62
0,00%
4,31%
Kredyt Bank
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
396,84
2,50%
4,63%
BNP Paribas
Kredyt Mieszkaniowy "Promocja - ubezpieczenie KH 19"
402,03
0,00%
5,17%
BNP Paribas
Kredyt Mieszkaniowy "Promocja - ubezpieczenie KH 18"
402,03
1,50%
5,31%
PKO BP
"WŁASNY KĄT Hipoteczny" - oferta pakietowa
404,4
0,00%
4,57%
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najkorzystniejszą ofertę na ten cel ma obecnie bank Credit Agricole. Osoby, które zaciągną promocyjny kredyt hipoteczny będą co miesiąc płacić ratę w wysokości niespełna 395 zł, a rzeczywiste oprocentowanie zobowiązania wynosi 4,31 proc. Żeby skorzystać z tej oferty klient powinien posiadać konto w Credit Agricole i regularnie je zasilać (przelew na konto z tytułu uzyskiwanego wynagrodzenia wraz z opcją automatycznego pobierania raty) oraz wykupić Ubezpieczenie na Życie oferowane przez Bank.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.05.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marta Ośko
, ekspert Comperia.pl
295 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak sfinansować wkład własny? 10.7.2015 17:12 przez:
jamie
Program MDM . Jak sfinansować wkład własny 1.5.2015 7:38 przez:
Plozek

forum o kredytach