2009-03-06 00:00:00

Jak sfinansować remont lub wykończenie mieszkania

Wszyscy właściciele mieszkań i domów wiedzą, jak trudnym przedsięwzięciem jest remont własnego lokum. Oprócz oczywistych dylematów natury estetycznej, najczęściej najwięcej problemów wiąże się ze zgromadzeniem odpowiedniej sumy pieniędzy niezbędnych do przeprowadzenia prac remontowych. Jak sfinansować remont? Radzi Bartłomiej Samsonowicz, ekspert Comperii.

Możliwości sfinansowania remontu domu czy mieszkania jest wiele. Oczywiście, jeśli przez kilka lat odkładaliśmy określoną kwotę na własny „fundusz remontowy” i dysponujemy stosowną kwotą, nie będziemy potrzebowali finansowania zewnętrznego. Jeżeli jednak nasze oszczędności są niewystarczające, musimy sięgnąć po kredyt bankowy. Banki oferują wiele produktów kredytowych, które możemy wykorzystać do sfinansowania kosztów remontu. Wybór najlepszego wariantu kredytowania zależy przede wszystkim od naszych potrzeb.
 
Jeśli zamierzamy dokonać gruntownej renowacji i będziemy potrzebowali większej kwoty, najlepiej skorzystać z kredytu hipotecznego. Uzyskanie takiego kredytu wymaga co prawda przejścia dłuższego i bardziej skomplikowanego procesu kredytowego, jednak jest to najtańszy na rynku wariant finansowania. Wysokość co miesięcznej raty w przypadku kredytu złotowego wysokości 50 tys. złotych zaciągniętego na 10 lat wynosi ok. 550 zł.

Kredyt hipoteczny jest najlepszym rozwiązaniem również w przypadku osób zamierzających wykończyć nowe mieszkanie kupione na rynku pierwotnym lub nowo wybudowany dom. Wtedy starając się o kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu możemy od razu wnioskować o dodatkowa kwotę na wykończenie lokalu. Uzyskanie kredytu hipotecznego na remont wymaga przedstawienia dość szczegółowego kosztorysu, zawierającego szacunkowe koszty wykonania poszczególnych prac remontowych oraz termin ich realizacji. Kosztorys stanowi podstawę rozliczenia wykorzystania środków pochodzących z kredytu, dlatego jego przygotowanie wymaga przemyślenia.

Jeśli planujemy mniejszy remont, którego sfinansowanie zamknie się kwotą kilkunastu tysięcy złotych, wnioskowanie o kredyt hipoteczny nie ma sensu. W takiej sytuacji możemy skorzystać z prostszych form kredytowania, takich jak limit kredytowy w rachunku osobistym czy kredyt gotówkowy. Poszukiwanie finansowania powinniśmy rozpocząć od banku prowadzącego nasz rachunek osobisty, na który wpływa nasze wynagrodzenie. Jeśli mamy dobre relacje z bankiem, nie powinniśmy mieć problemu z otworzeniem linii kredytowej o preferencyjnym oprocentowaniu. Obsługa limitu kredytowego wymaga jednak większej dyscypliny finansowej. Sami musimy ustalić harmonogram spłaty zadłużenia. W innym przypadku bank co miesiąc będzie naliczał nam odsetki od pełnej pożyczonej kwoty.

Poszukiwania kredytu gotówkowego również powinniśmy rozpocząć do „własnego” banku. Często możemy wtedy liczyć na niższe oprocentowanie oraz uproszczoną procedurę rozpatrywania wniosku. Kredyt gotówkowy jest jednak droższy od kredytu hipotecznego. Kredyt gotówkowy wysokości 15 tys. zł zaciągnięty na okres 3 lat kosztować nas będzie ok. 500 zł miesięcznie.

Bartłomiej Samsonowicz,
Comperia.pl

2009-03-06
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.6 %
2
3.7 %
3
3.8 %
Kredyty hipoteczne