Jak przetrwać w świecie finansów?

2013-09-30 14:01:25

Z roku na rok rynek produktów bankowych staje się coraz bardziej rozwinięty, a klienci otrzymują do dyspozycji większą liczbę instrumentów. Niestety, proces ten powoduje, że wiele osób w świecie finansów czuje się zagubionych. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła przedstawić pięć prostych zasad pokazujących, jak sobie w nim poradzić?

Rynek bankowy na ogół kojarzony jest z wielkimi pieniędzmi oraz skomplikowaną inżynierią finansową. Trzeba jednak pamiętać, że słowo „finanse” dotyczy także życia codziennego większości z nas. Dzięki kontom osobistym, kredytom, czy lokatom każdy staje się aktywnym uczestnikiem tej wielkiej machiny. Ważne jest, aby w całym tym gąszczu produktów i przepisów zachowywać się jak najbardziej racjonalnie. Oto pięć podstawowych reguł, którymi warto się kierować poruszając się po sferze tzw. finansów osobistych.

Wydawaj tyle, ile zarabiasz

Choć brzmi to trochę infantylnie, to jednak w świecie powszechnie panującego konsumpcjonizmu, zadanie to wcale nie jest takie proste do zrealizowania. Pogoń za nowoczesnością i chęć „pokazania” się przed znajomymi powoduje, że wiele osób żyje na kredyt.

Nie chodzi jednak o tych, którzy wzięli kredyt na budowę domu, czy zakup mieszkania – bo to służy zaspokojeniu podstawowych potrzeb każdego człowieka. Mowa tutaj o osobach, które zadłużyły się kupując nowy samochód, czy telewizor, choć stary mógł im jeszcze służyć przez wiele lat.

Bądź systematyczny

Wskazówka ta odnosi się do oszczędzania pieniędzy na cele długoterminowe. Doskonale wiadomo, że odkładając regularnie nawet niewielką kwotę pieniędzy, po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach można zbudować naprawdę znaczący kapitał. Pomocny w tym względzie okazuje się być tzw. efekt procentu składanego. Powoduje on, że przyszłe zyski w danym produkcie oszczędnościowym są naliczane nie tylko od wpłaconego kapitału, ale także od narosłych do tej pory odsetek.

Korzystaj z produktu, którego działanie rozumiesz

Niby wszyscy wiedzą, że przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy ją koniecznie przeczytać, a jednak w życiu różnie to bywa. Brak zrozumienia lub niedoczytanie odpowiednich zapisów w umowie o produkt finansowy może mieć bolesne konsekwencje. To właśnie w umowie są zawarte wszystkie opłaty, prowizje oraz prawa i obowiązki klienta.

Jeśli jakikolwiek zapis wzbudza nasze podejrzenia, poprośmy o jego wyjaśnienie naszego doradcę. Pamiętajmy, że zarządzanie pieniędzmi to poważna sprawa. Dlatego lepiej robić to odpowiedzialnie.

Bądź na bieżąco

Monitorowanie bieżących wydarzeń gospodarczych oraz kontrola posiadanych produktów bankowych to kolejna zasada, jaką powinien stosować każdy uczestnik rynku finansowego. Wynika to z faktu, że sytuacja w świecie finansów szybko się zmienia. I nie chodzi tylko o wahania w oprocentowaniu lokat i kredytów na skutek zmian stóp procentowych dokonywanych przez RPP, ale także zmianach w tabelach opłat i prowizji konkretnych produktów.

Może się okazać, ze konto osobiste, z którego aktywnie korzystamy jeszcze przed miesiącem było darmowe, a teraz naliczana jest za nie opłata. Pilnujmy takich rzeczy, bo wpływają one na stan naszych finansów.

Bądź elastyczny

Elastyczne podejście na zmiany w ofercie banku, w którym posiadamy swój ROR, lokatę, czy kredyt jest zupełnie normalnym zjawiskiem. W świecie ogólnie panującej konkurencji i stałej walki o klienta, to my jesteśmy na wygranej pozycji. Gdy jakiś produkt wydaje się nam za drogi, zmieńmy go na tańszy w innym banku. Nie od dziś wiadomo, że podobne produkty w różnych instytucjach mają inne ceny. Dlatego sprawdzajmy, porównujmy i zmieniajmy, a na pewno znajdzie to pozytywny efekt w naszym portfelu.

Poruszanie się po świecie współczesnych finansów nie jest rzeczą łatwą. Trzeba jednak wiedzieć, że można się tego bez większych problemów nauczyć. Wystarczy tylko stosować się do powyższych zasad i działać w oparciu o zdrowy rozsądek.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam