17.03.2014, 13:59

Jak oszczędzać długoterminowo?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 9.6     / 10 (oddano 5 głosów)

Jak oszczędzać długoterminowo?
Każda złotówka odłożona to złotówka, której się nie wydało. Ten truizm to właściwie najkrótsza definicja oszczędzania. A jednak wielu z nas z trudnością przychodzi odmawianie sobie drobnych i w sumie niepotrzebnych wydatków. Odkładanie pieniędzy na przyszłość, nawet na ściśle zdefiniowany cel, jest ponad siły.

Ponad połowa Polaków nie posiada żadnych oszczędności - wynika z raportu Diagnoza Społeczna 2013. A jeśli już je mamy, to około połowa z nas trzyma je w przysłowiowej skarpecie. To oznacza, że rezygnujemy z zysku, jaki mogą przynieść. 

Ile za 2 lata będzie warte 10 tys. zł schowane w domu pod materacem? Nominalnie - wciąż 10 tys. zł. Realnie, czyli uwzględniając inflację - kilkaset złotych mniej. Tymczasem np. na 2-letniej Lokacie Direct+ Internet w Santander Consumer Banku przy ulokowaniu 10 tys. zł można zarobić ponad 660 zł. W przypadku depozytu 3-letniego - przeszło 1 tys. zł. I to netto, czyli już po pobraniu 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych. Oszczędzanie więc naprawdę się opłaca.

Oczywiście należy pochwalić każdego, kto potrafi co miesiąc wygospodarować jakieś nadwyżki finansowe. Niemniej, szczególny poklask należy się tym, którzy chcą nie tylko odkładać pieniądze, ale także je pomnażać.

Jak wziąć się do oszczędzania długoterminowego? Należy dokładnie zdefiniować swoje potrzeby i preferencje - tylko w ten sposób uda się wybrać najlepszy sposób odkładania środków. Chodzi np. o to, czy chce się mieć daną sumę „pod ręką”, czy może jest się w stanie wyrzec skorzystania z niej na poczet przyszłych wyższych zysków. Zdeponowanie środków na lokacie bankowej oznacza tę drugą sytuację, jest to bowiem właściwie zamrożenie oszczędności. Chcąc z nich skorzystać, należy zerwać depozyt, co będzie się wiązało zwykle z utratą wszystkich lub zdecydowanej większości naliczonych dotychczas odsetek. Z drugiej strony, lokata utrzymana do końca daje zazwyczaj wyższe zyski niż konto oszczędnościowe.

Warto też zastanowić się nad akceptowanym poziomem ryzyka. Najbezpieczniejsze są lokaty czy konta bankowe, a także obligacje Skarbu Państwa. Jednak jeśli ktoś liczy na nieco wyższe zyski kosztem większego ryzyka inwestycji, powinien skoncentrować się np. na akcyjnych funduszach inwestycyjnych.

Ważny jest oczywiście także horyzont i cel oszczędzania. Jeśli odkładamy pieniądze np. na samochód albo wkład własny do kredytu hipotecznego, to lepiej, aby tych pieniędzy nie ubyło wskutek nietrafionej inwestycji. Idealnie tu się sprawdzają lokaty długoterminowe, które są bezpieczne, a dodatkowo chronią oszczędności przed nieprzemyślanymi wydatkami.

Trzeba także zadać sobie pytanie, czy samemu jest się w stanie zadbać o sumienne odkładanie nadwyżek. Można bowiem posłużyć się np. planem systematycznego oszczędzania, który będzie niejako wymuszał przelanie pewnej kwoty co miesiąc. Możliwe jest też ustanowienie zlecenia stałe transferu pewnej sumy co miesiąc na oszczędnościowe konto celowe.

Comperia.pl
 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (17.03.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2770 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora