18.10.2009, 23:41

Jak ominąć podatek Belki? Dwie proste zasady wg Comperia.pl

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Podobno w życiu możemy być pewni tylko dwóch rzeczy – śmierci i podatków. Jednak są sposoby, aby ominąć przynajmniej te drugie. Dzięki dobraniu odpowiedniej formy oszczędzania Twój zysk może być zwolniony z podatku od dochodów kapitałowych czyli podatku Belki. Comperia podpowiada, w co zainwestować, aby to osiągnąć!
Odsetki od lokaty, kupon z obligacji czy zysk z obrotu akcjami na giełdzie to różne formy dodatkowego kapitału, który generowany jest dzięki naszym inwestycjom. Jego część każdorazowo trafia w ręce państwa w formie podatku od dochodów kapitałowych, zwanego podatkiem Belki. Aktualna wysokość stawki podatku wynosi 19 proc. Istnieją jednak legalne sposoby inwestowania, które pozwolą nie zapłacić Urzędowi Skarbowemu ani grosza.
 
Kapitalizacja dzienna kluczem do sukcesu
W ostatnim czasie hitem na rynku lokat bankowych są produkty jednodniowe, które można rolować przez długi okres. Odsetki naliczane są codziennie i automatycznie powiększają kwotę lokaty bądź przelewane są na rachunek osobisty. Niestety istnieje górny limit kwoty, jaką można na nich zainwestować, zazwyczaj wynoszący kilkanaście tysięcy złotych – jego wysokość zależy od stopy oprocentowania lokaty. Dlaczego banki wprowadzają takie ograniczenie? W taki sposób właśnie zysk od naszych oszczędności chroniony jest przed podatkiem. Cała sztuczka polega na zaokrąglaniu podstawy naliczania podatku oraz wartości samego podatku do pełnych złotych. Zatem, jeśli odsetki są niższe niż 2,50 zł, podstawą do naliczenia podatku jest kwota 2 zł. 19 proc. z 2 zł to tylko 38 gr, a więc po kolejnym zaokrągleniu kwota podatku od wyjściowych odsetek (mniejszych od 2,50 zł) jest równa 0 zł. W rezultacie do naszej kieszeni trafiają odsetki „w całości”. Warunkiem jest jednakże wspomniana już niska wartość wkładu kapitałowego. Problem ten można łatwo obejść, zakładając kilka takich samych lokat jednodniowych – banki zazwyczaj nam na to pozwolą.
Znajdź najlepsze lokaty bankowe i polisolokaty z naszą porównywarką!
 
„Przyjazne” polisy
Ominięcie płacenia podatku Belki gwarantują również lokaty mające formę prawną ubezpieczeń na życie i dożycie. W ich przypadku nie trzeba stosować sprytnych chwytów, gdyż zyski z polis wedle obowiązującego prawa zwolnione są z podatku od dochodów kapitałowych. Sprawia to, że polisolokaty stały się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych form oszczędzania.
Produktem, który z założenia poprzez ulgi podatkowe miał zachęcić Polaków do długoterminowego oszczędzania jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). Jednak z uwagi na rozpowszechnienie się innych, wspomnianych już sposobów ominięcia podatku Belki, przestały się cieszyć popularnością.
 

 
Chcesz podyskutować o tym w co warto inwestować? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o lokatach!
 
Comperia.pl
 
 
 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (18.10.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora