Jak okres kapitalizacji wpływa na zysk z inwestycji? Odpowiada Comperia!

2009-12-27 07:54:33

Okres kapitalizacji to odstęp czasu, po upływie którego do danej inwestycji dopisywane są zyski. Czy lepiej walczyć o ich wydłużanie, a może upierać się przy krótszych terminach? Dlaczego odsetki od lokaty nie są po prostu dopisywane codziennie? Gdzie jest Twój interes, a gdzie interes banku? Przeczytaj poradnik Comperii.

Lokata tygodniowa, miesięczna, półroczna, a może roczna? To właśnie czas jej trwania wyznacza okres kapitalizacji. W przypadku tygodniowej, już po siedmiu dniach pierwsze odsetki zostaną dopisane do depozytu. Z kolei w przypadku lokaty rocznej zyski zobaczysz dopiero po dwunastu miesiącach. Co jest bardziej opłacalne?
 
Bankom zależy na długich lokatach
 W warunkach stabilnej gospodarki bankowcom zależy na tym, aby klienci deponowali pieniądze na możliwie długie okresy. Wszystko po to, aby mieć szansę na jak najdłuższe obracanie uzyskanymi od klientów środkami. W ten sposób bank zarabia. Dlatego zapłaci więcej na lokacie rocznej niż tygodniowej. Porównaj oferty na porównywarce lokat Comperii, a przekonasz się, że oferty rocznych lokat dają więcej odsetek niż na przykład oferty lokat miesięcznych.
 
Tobie zależy na dostępie do pieniędzy i odsetkach
 Z punktu widzenia klienta istotny jest z jednej strony nielimitowany dostęp do zdeponowanych pieniędzy, z drugiej ostateczna wysokość otrzymywanych odsetek. Wymarzona opcja to taka, w ramach której lokatę można w każdej chwili zerwać i jednocześnie cieszyć się z atrakcyjnego poziomu odsetek w czasie jej trwania. Niestety nie da się jednak jednocześnie mieć ciastka i je zjeść. Dlatego najczęściej musisz wybrać między jednym i drugim. Kompromisem może być konto oszczędnościowe z płynnym dostępem do pieniędzy i stosunkowo wysokim oprocentowaniem, choć nie najwyższym.
 
Kapitalizacja dzienna, czyli siła procentu składanego
 Załóżmy, że chcesz zdeponować oszczędności na rok. Czy lepsza będzie w tym przypadku lokata jednodniowa o oprocentowaniu 5% w stosunku rocznym, a może lokata dwunastomiesięczna z oprocentowaniem 6%? W pierwszym przypadku dopisywane dzień po dniu procenty będą zwiększać podstawę do ich naliczania nazajutrz. Gdybyśmy pominęli kwestię podatku Belki okaże się, że kapitalizacja dzienna da oprocentowanie 5,1%. To wciąż jednak mniej niż 6%. Liczby są bezwzględne.
 
Chcesz znaleźć najlepsze lokaty bankowe? - Sprawdź w naszej porównywarce!
 
Odsetki dzienne, aby pozbyć się Belki
 Według polskiego prawa, jeżeli wysokość należnych klientowi odsetek jest mniejsza niż 2,50 zł, to podatek Belki nie jest odprowadzany do fiskusa. Wykorzystanie dziennego naliczania odsetek pozwala więc na ominięcie podatku. Wystarczy zdeponować odpowiednio małą kwotę, dzięki czemu dzienne odsetki nie przekroczą limitu. Lukę wykorzystuje wiele banków – ich ofertę znajdziesz w porównywarkach Comperii.
 
Podsumowując o wyborze danej lokaty decyduje czysta kalkulacja otrzymywanych na koniec profitów. Skorzystaj z narzędzi dostępnych na Comperii i wybierz optymalnie.

 

Chcesz podyskutować o lokatach bankowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o lokatach!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam