10.12.2012, 11:31

Jak najlepiej płacić za świąteczne zakupy?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8     / 10 (oddano 4 głosów)

Gotówka czy karta płatnicza? To pytanie usłyszymy przed świętami w większości sklepów. Który sposób zapłaty za zakupy jest korzystniejszy dla klienta? Który wygodniejszy?

Pierwsze transakcje kupna - sprzedaży dokonywane były na zasadzie wymiany barterowej, czyli jeden towar wymieniano na drugi. Ponieważ takie operacje wymagały sporo wysiłku i trudne były do oszacowania, z czasem wymyślono pieniądze. Początkową ich formą były kawałki różnych metali (szlachetnych i nieszlachetnych), potem bito monety, następnie pojawiły się banknoty, a obecnie olbrzymią popularność zdobywa pieniądz elektroniczny.

Pieniądz elektroniczny daje możliwość płacenie za zakupy lub usługi za pomocą kart płatniczych, bez konieczności posiadania gotówki w portfelu. Ta forma przeprowadzania rozliczeń zdobywa w ostatnich czasach coraz większą popularność i wiele wskazuje na to, że z czasem będzie ona dominującą na rynku.

Jakie podstawowe zalety posiada taka karta i czy rzeczywiście ma szansę wyprzeć z rynku tradycyjną gotówkę?

Bezpieczeństwo

Największą zaletą kart płatniczych jest szybkość i wygoda przeprowadzania transakcji. Podczas dokonywania płatności wystarczy włożyć taką kartę do terminalu i zatwierdzić operację numerem PIN. Klient nie musi już nosić ze sobą gotówki i odliczać konkretnej kwoty.

Na rynku funkcjonują również karty umożliwiające płatności bezstykowe. Co prawda odnoszą się one do transakcji niskokwotowych (do 50 złotych), ale ich zatwierdzenie nie wymaga już żadnej autoryzacji. Mogą być więc z powodzeniem wykorzystywane do drobnych zakupów.

Kolejnym ważnym atutem kart płatniczych jest ich bezpieczeństwo. Z uwagi na to, że transakcje wykonywane przy użyciu takich kart wymagają zatwierdzenia kodem PIN, pieniądze są lepiej chronione. Osoba posiadająca w portfelu gotówkę jest bardziej narażona na straty w przypadku kradzieży lub zgubienia, niż użytkownik kart. Gotówka przepada od razu, natomiast jeśli chodzi o plastik to złodziej musiałby poznać PIN, by zrobić z niego użytek.

Dodatkowo, w przypadku kart istnieje opcja ubezpieczenia na wypadek nieuprawnionego użycia, co dodatkowo zwiększa ich bezpieczeństwo.

Oszczędności

Instytucje finansowe oferujące karty płatnicze bardzo często łączą je z różnymi programami lojalnościowymi lub rabatami. Dzięki temu użytkownik karty nie tylko dokonuje zakupów po preferencyjnych cenach, ale często otrzymuje szansę wygrania atrakcyjnych nagród. Biorąc pod uwagę zbliżający się okres świąteczny, transakcje wykonywane przy użyciu karty płatniczej mogą przynieść spore oszczędności w budżecie domowym.

Zestawiając ze sobą tradycyjną gotówkę i kartę płatniczą podczas dokonywania transakcji zdecydowanym faworytem zostaje karta. Płacenie za zakupy za pomocą plastiku jest dużo wygodniejsze i obarczone mniejszym ryzykiem. Co więcej, dzięki karcie użytkownik może „wypracować” dodatkowe oszczędności - wystarczy aktywnie wykorzystywać programy rabatowe.

Oczywiście, nie oznacza to, że nagle teraz cały obrót gotówkowy nie prawa istnieć. Niemniej jednak wraz z upływem czasu jego udział w transakcjach płatniczych będzie coraz bardziej ograniczony.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (10.12.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokaty 4%, co potem z kontami? 5.5.2016 9:26 przez:
karol-l

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
OC i AC razem czy osobno? 11.1.2016 13:22 przez:
jakson
Jakie składki gdy zatrudnię żonę? 19.4.2015 18:38 przez:
kysan

forum o ubezpieczeniach

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty