30.03.2012, 09:39

Jak kupić motocykl na kredyt? Comperia.pl radzi

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 1     / 10 (oddano 2 głosów)

Od kilku dni mamy kalendarzową wiosnę, co oznacza, że nastał czas wielbicieli dwóch kółek. Jednak nie każdy, kto marzy o własnym motorze może sobie pozwolić na sfinansowanie zakupu z własnych środków. Czy banki udzielają kredytów na motocykle?

Kredyt na motocykl = kredyt samochodowy? Różnice w warunkach

Generalnie banki produktem o nazwie „kredyt samochodowy” kredytują zakup także innych środków lokomocji, także np. motocykli, przyczep, quadów czy jachtów. Kredytodawcy nie mają oddzielnych tabel marż czy prowizji w zależności od tego, czy klient chce pieniądze przeznaczyć na zakup samochodu czy motoru, więc cenowo różnic brak.

Bywa jednak, że banki pożyczają środki na zakup motocykla na krótszy okres niż zakup auta. Przykładem jest bank Credit Agricole, w którym wiek motocykla w momencie zaciągania kredytu na jego zakup nie może przekroczyć 8 lat. W przypadku innych pojazdów ta granica to 12 lat.

Nieraz od kredytobiorcy wymagane jest wykupienie ubezpieczenia na życie, lub wniesienie wkładu własnego (bank nie pożyczy całości ceny motoru, ale np. 80 czy 90 proc., i koniecznie jest opłacenie części wartości kupowanego motoru z własnej kieszeni) - a wobec kierowców aut takie wymogi nie są stosowane.

Potrzebne dokumenty

Z pewnością potrzebny będzie dokument tożsamości oraz zaświadczenie o wysokości dochodów, uzależnione od źródła ich uzyskiwania. Dodatkowo, w przypadku nowego motoru, potrzebna będzie faktura zakupu, a w przypadku używanego - faktura lub umowa kupna sprzedaży. Zdarza się również, że potrzebny jest dowód rejestracyjny wydany na obecnego właściciela i karta pojazdu.

Warunki niezbędne, aby udzielono kredytu

Przede wszystkim zdolność kredytowa, czyli odpowiednia proporcja między zarobkami, a wydatkami. Poza tym pozytywna historia kredytowa, czyli brak opóźnień ze spłatą innych zobowiązań przez kilka ostatnich lat. Bez tego żaden bank nie udzieli kredytu (i to nie tylko samochodowego, ale każdego innego).

Także motocykl powinien spełniać warunki banku, czyli np. nie być za stary (maksymalnie 8-10 lat). Czasem banki chcą pożyczać w ramach kredytu samochodowego maksymalnie tylko np. 80 tys. zł, więc bardzo drogie motocykle odpadają.

Pułapki

W myśl ustawy o kredycie konsumenckim każdy zainteresowany powinien otrzymać od banku formularz informacyjny z parametrami oferty kredytu. Dokument ten ma jednolity wygląd we wszystkich bankach, więc łatwo można porównać propozycje poszczególnych instytucji. Dzięki formularzowi można wychwycić warunki kredytu, które nas dziwią czy niepokoją, bo dokument jest dosyć szczegółowy. Przed podpisaniem umowy powinno się ją dokładnie przeanalizować.

Nic nie zastąpi z pewnością uwagi, zdrowego rozsądku i odrobiny sceptycyzmu wobec oferty banku czy wobec reklamy produktu, bo może kryć się w niej wiele haczyków - typu: konieczność wykupienia niepotrzebnego ubezpieczenia (które w ukryty sposób mogą podwyższać koszty kredytu wobec tego, co zostało przedstawione w harmonogramie) albo dodatkowego produktu bankowego (np. karta kredytowa), a oferta może być atrakcyjna tylko dla pojazdów nowych i przy określonych wkładzie własnym.

Jeśli ktoś kupuje motocykl w salonie, od razu u dealera może natknąć się na ofertę banku. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, na jakie warunki kredytu mniej więcej można liczyć w innych bankach i porównać je z tymi, co zostanie zaproponowane w salonie. Kredyt w salonie jest na pewno wygodny, bo wszystko załatwia się w jednym miejscu.

TOP5 kredytów samochodowych na zakup nowego motoru
kredyt na 3 lata na 26,5 tys. zł, wartość motocykla - 36,5 tys. zł, raty równe
Bank
Nazwa oferty
Rata
Prowizja
Oprocentowanie rzeczywiste
BNP Paribas
Kredyt samochodowy- oferta promocyjna
800,07 zł
0,00%
5,63%
MultiBank
Kredyt Automoto + Pakiet MultiBezpieczny
841,61 zł
3,00%
9,29%
BNP Paribas
Kredyt samochodowy
853,15 zł
2,00%
10,30%
MultiBank
Kredyt Automoto
853,31 zł
3,00%
10,32%
Alior Bank
Kredyt samochodowy- pojazdy nowe (oferta promocyjna)
853,83 zł
1,50%
10,36%
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.03.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2795 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum