19.12.2012, 09:56

Jak działają karty zbliżeniowe?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Kupno gazety, biletu autobusowego, czy zapłata za drobne zakupy – to wszystko drobne wydatki, za które z reguły płaciliśmy gotówką. Jak często słyszeliśmy w takiej sytuacji, że sprzedawca prosi o drobne, bo nie ma reszty… Zaczyna się gorączkowe przeszukiwanie kieszeni, ale zdarza się, że musimy ze sklepu wyjść z niczym. Jako remedium na takie problemy pojawiły się karty zbliżeniowe i płatności zbliżeniowe. Co to takiego i na czym polega takie udogodnienie?

Płatności zbliżeniowe to nowoczesny sposób dokonywania zapłaty za codzienne zakupy. Pozwalają one uniknąć autoryzacji transakcji przy niskokwotowej płatności kartą (do 50 złotych), dzięki czemu znacząco oszczędzamy czas. Nowa technologia powoduje, że opłata za zakupy ogranicza się do przyłożenia karty do odpowiedniego terminala. Warto pamiętać, że transakcje na kwotę powyżej 50 złotych nadal wymagają zatwierdzenia przy użyciu numeru PIN.

By móc korzystać z płatności zbliżeniowych nie potrzebujemy wykupywać dodatkowych usług w banku. Najczęściej jest to dodatkowa funkcjonalność standardowej karty płatniczej wydanej do konta osobistego.

W Europie pierwsze transakcje zbliżeniowe można było zawrzeć dopiero w 2006 roku (MasterCard Paypass). Od tego czasu technologia ta stała się bardziej popularna i jest oferowana przez coraz większą liczbą banków działających w naszym kraju.

Czy warto?

Najważniejszą zaletą płatności zbliżeniowych jest szybkość przeprowadzania transakcji. Operacja zapłaty za zakupy tym sposobem nie zajmuje więcej niż kilka sekund. W praktyce oznacza to, że jest ona dużo bardziej efektywna niż tradycyjny obrót gotówkowy.

Kolejnym argumentem przemawiającym za płatnościami zbliżeniowymi jest wygoda klienta. Osoba posiadająca kartę z taką funkcjonalnością nie musi nosić ze sobą żadnej gotówki. Wystarczy tylko, że będzie posiadała przy sobie odpowiedni plastik, a dokonanie transakcji nawet na drobną kwotę nie będzie w żaden sposób ograniczone.

Co z bezpieczeństwem?

Organizacje zajmujące się rozliczaniem płatności zbliżeniowych przekonują, że operacje takie są równie bezpieczne co tradycyjne transakcje przeprowadzane kartą. Argumentują, że płatności zbliżeniowe odnoszą się tylko do niskich kwot (50 złotych), a każdy wydatek powyżej tej sumy i tak wymaga wpisania numeru PIN.

Zasada działania terminala obsługującego takie płatności nie pozwala na dwukrotne ściągnięcie należności. Zapłata następuje tylko w chwili „mocnego” zbliżenia karty (około 5 centymetrów) do urządzenia w sklepie. Żeby płatność została wykonana, na terminalu musi być już wpisana odpowiednia kwota należności.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa, klient może indywidualnie ustalić kwotowy limit transakcji, po którego przekroczeniu każda kolejna operacja będzie wymagała autoryzacji przy użyciu numeru PIN. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób obawiających się, że w momencie utraty karty, złodziej lub inna osoba będzie mogła z niej bez problemów korzystać.

Udogodnienie w postaci płatności zbliżeniowej wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich klientów bankowych. Pomaga ono znacząco skrócić czas dokonywania płatności w sklepach, czy punktach usługowych. Trzeba jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas używania kart z taką funkcjonalnością.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (19.12.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak działają usługi cashcback 27.6.2014 11:00 przez:
Aśko
Bank spółdzielczy a SKOK 24.4.2015 13:36 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl
Firmy oddłużające - wasze zdanie 20.2.2015 12:49 przez:
annonnse

forum o kredytach

Forum o lokatach
jak działają kantory internetowe? 5.8.2014 16:13 przez:
victoria38

forum o lokatach

Forum finansowe dla firm
Jak działają raty na allegro ? 16.6.2014 12:55 przez:
Grzegorz
karty obciążeniowe dla firm 22.12.2014 10:56 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl

forum finansowe dla firm

Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC