06.05.2010, 09:36

Jak długo mogą tanieć kredyty mieszkaniowe? Czy warto je brać już teraz?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Można powiedzieć, że promocja kredytu mieszkaniowego goni promocję. Tak można odebrać to, co obecnie dzieje się na rynku kredytów hipotecznych, szczególnie jeśli porównamy ten stan rzeczy do tego z IV kwartału 2008r. Jak długo jednak banki mogą jeszcze obniżać cenę kredytu mieszkaniowego? Czy warto czekać z jego zaciągnięciem do kolejnych promocji?
Marże niższe, ale w promocji
Standardowe średnie marże kredytów hipotecznych, które bada co miesiąc Comperia.pl, systematycznie spadają. Dotyczy to szczególnie kredytów w PLN oraz w EUR. Ale najtańsze kredyty mieszkaniowe otrzymasz, jeśli zdecydujesz się na kredyt w promocji. Co to oznacza? Tyle, że niższe oprocentowanie lub brak prowizji za udzielenie kredytu jest związany z zakupem w banku dodatkowego produktu, np. konta bankowego, karty kredytowej, czy ubezpieczenia. Należy nadmienić, że powinieneś aktywnie korzystać z tych produktów w trakcie spłaty kredytu mieszkaniowego, tak by nie stracić promocyjnych warunków.
 
Uwaga! Sprawdź więc w regulaminie promocji, czy jeśli przestaniesz aktywnie korzystać np. z kupionej karty kredytowej czy konta bankowego, bank może zwiększyć oprocentowanie Twojego kredytu.
 
Oto jak przedstawiają się marże kredytów w EUR i PLN w ofercie standardowej i promocyjnej (kwota kredytu - 300 tys. zł, LTV=80%):
 
 
Kredyt w…
 
Standardowa:
 
 
 
-oprocentowanie
 
 
Promocyjna:
 
 
-marża
 
-oprocentowanie
 
PLN
2,99%
 
6,85%
2,07%
 
5,93%
EUR
3,98%
 
4,62%
2,4%
 
3,04%
 
 
Czy warto czekać?
Podstawowe pytanie: czy kredyty mieszkaniowe mogą jeszcze bardziej stanieć? Jeśli tak, to czy warto wstrzymać się z zakupem mieszkania? Tak, kredyty mogą jeszcze stanieć, szczególnie jeśli banki rok 2010 chcą wykorzystać do maksymalizacji sprzedaży przed wejściem rekomendacji T. Oczywiście dobry, czyli tani kredyt nadal będzie dostępny wyłącznie w połączeniu z innymi produktami banku. Ale chyba z największymi obniżkami cen kredytu mieliśmy do czynienia właśnie w ostatnich tygodniach. Do promocji mogą dołączyć tylko inne banki (szczególnie te duże, czyli PKO BP oraz PEKAO SA, które co prawda obniżyły marże, ale nie w takim stopniu jak niektóre banki, czyli np. Kredyt Bank, BOŚ Bank, Deutsche Bank, czy ING…). Większej skali obniżek ceny kredytu już nie przewidujemy. Średnia promocyjna marża dla kredytu w EUR w wysokości 2,4% jest bardzo atrakcyjną ofertą. Pół roku temu nikt nie oczekiwał, że marże - nawet te promocyjne-  spadną do takiego poziomu.
 
Poza tym, czekanie na tańsze kredyty mieszkaniowe może skutkować tym, że w międzyczasie wzrosną ceny nieruchomości. Większa dostępność kredytów mieszkaniowych wpływa pozytywnie na ilość transakcji na tym rynku. A wiadomo: czym więcej kupujących, tym ceny idą do góry.
Oczywiście nie ma się co obawiać wzrostów cen podobnych do tych z 2006 czy 2007r., niemniej jednak wiosna 2010r. to dobry czas do zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego.
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.05.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Niespłacany kredyt - jaka procedura? 5.5.2016 6:40 przez:
Bartosz

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Jak długo czeka się na odszkodowanie? 12.7.2014 18:34 przez:
zgredek

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Umowa o dzieło. Jak długo? 29.4.2015 8:16 przez:
AndrzejZ

forum finansowe dla firm