07.12.2009, 09:18

Inwestycje w nieruchomości-czy nadszedł już odpowiedni czas?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Kryzys finansowy mocno zamieszał na rynku nieruchomości. Inwestorzy szybko zostali sprowadzeni na ziemię, okazało się, że kupno mieszkania nie jest bezpieczną inwestycją i jego cena rynkowa może gwałtownie spaść. Cały mechanizm nakręcający rynek nieruchomości po prostu się rozpadł. Najgorsze jednak mamy już chyba za sobą, widać nawet oznaki ożywienia. Czy to oznacza, że dno zostało osiągnięte i wartość mieszkań znowu zacznie rosnąć? Czy to dobry moment na inwestycje w nieruchomości?
Poprawa wskaźników w budownictwie, do optymizmu jeszcze daleko
 
Branża budowlana odczuła kryzys finansowy bardzo mocno. Popyt na mieszkania znacznie się skurczył, ceny nieruchomości spadły, banki odwróciły się od inwestorów plecami i przestały kredytować kupno mieszkań i nowe przedsięwzięcia budowlane. W efekcie deweloperzy i inwestorzy indywidualni byli zmuszeni ograniczyć swoją działalność, co pociągnęło za sobą spadek liczby wydawanych pozwoleń na budowę i nowo rozpoczętych inwestycji budowlanych. Tak było jeszcze kilka – kilkanaście miesięcy temu… jak sytuacja wygląda obecnie? Nowych zezwoleń wciąż jest mniej niż przed kryzysem, chociaż ich liczba w stosunku do poprzednich okresów zaczęła się stabilizować.
Rozpoczętych inwestycji jest także mniej, lecz co ważne dynamika ich spadku zaczęła wyraźnie hamować. Oznacza to, że sytuacja ulega stopniowej poprawie. Budowlańcy mimo kłopotów rozpoczynają nowe projekty i najgorsze mają już chyba za sobą. Dodatkowym impulsem mogącym przyspieszyć rozwój tej branży są zbliżające się mistrzostwa EURO2012. Dzięki zamówieniom część deweloperów łagodniej zniosła spowolnienie gospodarcze, zaś projektów budowlanych do zrealizowania jest jeszcze sporo. Co z gotowymi mieszkaniami oddawanymi do użytku? Ich ilość rośnie, jednak jest to opóźniony rezultat dobrej koniunktury jeszcze sprzed kryzysu. W najbliższej przyszłości tempo wzrostu z pewnością spadnie, co z kolei zmniejszy podaż nowych powierzchni mieszkalnych i może pozytywnie wpłynąć na ich cenę.
 
Nie wierzysz we wzrost cen? A może przeciwnie-jesteś optymistą? Podyskutuj na naszym forum!
 
Banki odkręcają kurek z kredytami hipotecznymi
 
Amerykański kryzys finansowy na zasadzie domina rozlał się na cały świat. Dlatego mimo, że polski rynek mieszkaniowy był w dobrej kondycji, nasze banki straciły zaufanie do siebie nawzajem, do inwestorów i zamknęły worek z pieniędzmi. I choć gotówki im z pewnością nie brakowało, banki zaostrzyły wymogi przyznawania kredytów hipotecznych. Teraz instytucje finansowe z powrotem zaczynają nabierać chęci do pożyczania swoich pieniędzy.
 

 
Ostatnie decyzje kilku banków nie pozostawiają wątpliwości, że sytuacja na rynku kredytowym ulega poprawie. Marże zaczynają spadać, zmniejsza się poziom minimalnego wkładu własnego, banki biorą na siebie coraz większe ryzyko a inwestorom jest łatwiej o nowy kredyt. Z czasem powinno być jeszcze lepiej, do akcji kredytowej dołączą się inne banki. Rezultat będzie oczywisty: wzrośnie popyt na mieszkania, co zacznie pchać ich ceny ponownie do góry.
 
Dobry moment na inwestycje w nieruchomości
 
Powyższe fakty jednogłośnie prowadzą do stwierdzenia, że ceny mieszkań mają obecnie duży potencjał wzrostowy. W przyszłym roku nieruchomości powinny zdrożeć, chociaż wielkiego skoku cenowego nie należy oczekiwać, jeszcze jest za wcześnie – bezpiecznie można założyć kilkuprocentowy wzrost cen rynkowych. W dłuższym okresie można zarobić za to znacznie więcej. Obecne stosunkowo niskie ceny mieszkań są więc dobrą okazją do zakupu. Na pomoc kredytobiorcom może dodatkowo przyjść korzystna zmiana kursu walutowego. Większość ekspertów twierdzi, że złoty powinien się umocnić, co zmniejszyłoby saldo zadłużenia w przypadku kredytów denominowanych do walut obcych i spotęgowało zyski z inwestycji. Inwestorzy mają zatem pole do popisu, jednak po wydarzeniach z minionych miesięcy potrzeba dużo odwagi, aby wyłożyć swoje pieniądze na kupno mieszkania… psychologia z kolei podpowiada, że inwestorzy w obliczu dużych zysków szybko zapominają o niepowodzeniach.
 
Chcesz podyskutować o tym w co warto inwestować? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.12.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2765 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Kredyt inwestycyjny dla firm 22.5.2014 10:56 przez:
Józio

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Alternatywne inwestowanie 9.7.2014 19:58 przez:
velvet

forum o ubezpieczeniach