2010-03-19 09:00:22

Internetowe konto bankowe - może, ale nie musi być lepsze od tradycyjnego!

Internetowe konto bankowe to obecnie standard bankowości detalicznej. Ustalanie stałych zleceń, dokonywanie przelewów i płatności – korzystanie z tych opcji funkcjonalnych serwisu internetowego znacznie skraca czas niezbędny do prawidłowego kontrolowania swoich przychodów i wydatków. Ograniczenie się wyłącznie do konta on-line może mieć jednak także swoje minusy. Internetowe konto bankowe – zalety i wady, sprawdź z Comperią!

Obecnie na polskim rynku każdy bank oferuje możliwość korzystania z internetowego serwisu obsługi klienta. Niektóre z nich, np. mBank i Inteligo, wręcz preferują ten sposób korzystania z konta. Internetowe konto bankowe – jakie ma zalety, a jakie wady? Czy można założyć konto internetowe bez konieczności wychodzenia z domu? Z jakimi trudnościami należy się liczyć? Comperia odpowiada na te pytania!

 
Internetowe konto bankowe – zalety i wady
Najważniejszą zaletą korzystania z serwisu internetowego jest znaczna oszczędność czasu. Przy dokonywaniu każdego przelewu, czy ustanawiania zlecenia stałego, klient oszczędza czas, który musiałby poświęcić na wizytę w oddziale. Ponadto, koszty prowadzenia internetowego konta bankowego są nieporównywalnie niższe niż w przypadku tradycyjnego rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Opłaty za przelewy zewnętrzne, zlecenia stałe, płatności rachunków do ZUS – w przypadku korzystania z e-konta to maksymalnie 1,5 zł. Przelew w placówce banku to natomiast co najmniej 5 zł.
 
Czy internetowe konto bankowe ma zatem wyłącznie zalety? Dopóki kontakty z bankiem są poprawne, a sam serwis działa bez zastrzeżeń - z pewnością tak. Jeżeli napotykamy jednak trudności – brak autoryzacji zleceń zewnętrznych, „zaginione” przelewy, problemy z elektronicznym wyciągiem, to brak stałego kontaktu z oddziałem banku może być znacznym minusem korzystania wyłącznie z internetowego serwisu banku.
 
Co więcej, uzyskanie potwierdzeń transakcji bądź innych zaświadczeń bankowych odbywa się znacznie szybciej w przypadku wizyty w oddziale. Korzystając jedynie z internetowego konta bankowego, formalności te trzeba dopełnić za pośrednictwem poczty bądź kuriera. Czas oczekiwania na odpowiedź banku może wynieść zatem nawet kilkanaście dni.
 
Internetowe konto bankowe – jak założyć bez wychodzenia z domu
Coraz więcej banków w Polsce oferuje swoim klientom możliwość założenia internetowego konta bankowego bez konieczności wychodzenia z domu. Comperia.pl przedstawia, jak wygląda cała procedura. Poniżej opisane są poszczególne etapy od złożenia wniosku do całkowitej funkcjonalności konta.
 
1.      Złożenie wniosku – elektroniczne formularze o otwarcie rachunku zamieszczone są na każdej bankowej stronie internetowej. We wniosku należy podać takie informacje jak: podstawowe dane osobowe (imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania), serię i numer dowodu osobistego, numer PESEL.
2.      Podpisanie umowy – na tym etapie klient wybiera formę podpisania umowy. Zostanie ona nam dostarczona pocztą, bądź za pośrednictwem kuriera. Bank przesyła takie dokumenty jak: umowę o prowadzeniu konta, regulamin konta oraz pakiet aktywacyjny (numer użytkownika, hasło dostępu). W przypadku wizyty kuriera wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzane są na miejscu, u nas w mieszkaniu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na formę przesyłki pocztowej, to do podpisanej umowy o prowadzenie rachunku należy dołączyć także kserokopię dowodu osobistego.
3.      Aktywacja dostępu otrzymując pakiet aktywacyjny, należy dokonać aktywacji podstawowych kanałów obsługi rachunku. Odbywa się to poprzez zalogowanie do internetowego systemu danego banku. Zostaniemy poproszeni o wprowadzenie przesłanego nam numeru użytkownika i pierwotnego hasła. W następnym kroku możemy ustanowić własne hasło dostępu.
4.      Pełna funkcjonalność konta kiedy bank otrzyma podpisane przez nas dokumenty, za pośrednictwem internetowego kanału dostępu będziemy mogli ustalać zlecenia stałe, dokonywać przelewów i płatności oraz korzystać ze wszystkich innych opcji rachunku. Innymi słowy, nasze konto będzie w pełni aktywne.
 
Podsumowując, internetowe konto bankowe to krok w kierunku zapewnienia klientom coraz większej swobody w dostępie do posiadanych środków. Możliwość korzystania ze standardowego rachunku, a także dokonywanie zleceń zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych bądź papierów wartościowych bez konieczności wychodzenia z domu daje nam pełną kontrolę nad finansami osobistymi. Niemniej jednak, warto pamiętać o tym, że w przypadku problemów, znacznie szybszym sposobem ich rozwiązania jest wizyta w placówce.
 
Chcesz podyskutować o kontach bankowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

2010-03-19
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne