23.02.2010, 08:48

Indeks zadłużenia-luty 2010. Stopy nadal stabilne, złoty się umacnia

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Comperia, jak co miesiąc prezentuje wpływ kursu walutowego oraz zmiany stóp procentowych na zaciągnięte przez Was kredyty mieszkaniowe w złotych oraz franku szwajcarskim. Wpływ kursu walutowego i oprocentowania jest różny w zależności od tego przy jakim kursie kredyt był zaciągany i jaka marża obowiązuje każdego z Was. Co się zmieniło w lutym? Tym razem umocnił się złoty i spadły stopy procentowe dla kredytów w PLN oraz dla kredytów w euro.

Badamy zmiany poziomu całkowitego zadłużenia pozostającego do spłaty dla przykładowego kredytu hipotecznego na 300 tys. zł. Czy warto teraz sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach? A może nadpłacić kredyt lub go przewalutować czy refinansować? By podjąć optymalną decyzję w tych kwestiach powinieneś wiedzieć na bieżąco ile jesteś winny bankowi w danym momencie. Comperia codziennie publikując te dane pozwala zorientować Ci się w sytuacji.

 
Z uwagi na to, ze ostatni bardzo dużo działo się na rynku kredytów hipotecznych -złoty najpierw bardzo się umacniał, później wyraźnie stracił na wartości, banki oferowały niskie marże – później coraz wyższe Comperia.pl śledzi na bieżąco wpływ kursów walutowych oraz zmiany stóp procentowych na kredyty hipoteczne (300 tys. zł) zaciągnięte w:
 
·         Styczniu 2006 roku
·         Styczniu 2007 roku
·         Styczniu 2008 roku
·         Styczniu 2009 roku
 
Jeśli macie sugestie, pytania do naszego indeksu lub chcecie dowiedzieć się jak wygląda dokładnie Twoje indywidualne saldo zadłużenia i jak je regularnie mierzyć to piszcie na adres: uwagi@comperia.pl
 

Aktualne wartość kredytu do spłaty (stan na koniec lutego 2010 roku):

złoty się umacnia kredyt

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Historia zmiany wartości zadłużenia w zależności od zmiany stóp procentowych i kursów walutowych dla kredytu w CHF i PLN:
 
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2006r.:
wpływ kursu walutowego na kredyty mieszkaniowe

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

 

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2007r.:
stopy stabilne

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2008r.:

złoty się umacnia kredyt

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2009r.:
 
złoty się umacnia kredyt

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

W lutym złoty umocnił swoją wartość wobec dwóch kluczowych walut dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych-franka szwajcarskiego i euro. Takie umocnienie złotego wpłynęło oczywuście na spadek kwoty kredytu pozostałej do spłaty. Spada ona sukcesywnie od początku 2009r., kiedy to kursy po jakich były spłacane kredyty walutowe osiągnęły rekordowe poziomy. Co to oznacza dla posiadaczy kredytów wlautowych? Na przykład to, że część z nich może ponownie rozważyć sprzedaż mieszkania, jeśli wczęsniej wysoki kurs walutowy (a co za tym idzie również wysoka kwota kredytu pozostała do spłaty) skutecznie zniechęcał do do tej operacj i spłaty kredytu. Dlaczego? Załóżmy, że osoba, która zaciągnęła 300 tys. kredytu w styczniu 2006r., denominowanego w CHF chciała sprzedać mieszkanie na pocz 2009r. Musiałaby w tym czasie spłacić kredyt w wywokości… 336 tys. zł, a więc więcej niż pożyczyła. Przy dzisiejszym kursie CHFPLN kwota pozostała do spłaty wynosi już tylko 321 tys. zł.
Jeśli chodzi o średnie kursy po jakich spłacaliście swoje kredyty denominowane w euro lub we franku to wygladały one w lutym 2010r. tak:
  • Kurs spłaty kredytu w CHF: 2,86 zł (poprzednia wartość w styczniu 2010r.: 2,87 zł)
  • Kurs spłaty kredytu w EUR: 4,17 zł (poprzednia wartość w styczniu 2010r.: 4,21 zł)
  • Kurs spłaty kredytu w USD: 3,03 zł (poprzednia wartość w styczniu 2010r.: 2,94 zł)
Stopy procentowe również sprzyjały posiadaczom kredytów walutowych. Dla kredytów w PLN stopy, które brane są pod uwage przy wyliczaniu raty kredytowej spadły z poziomu 4,25% do 4,19%-to oczywiście sprawi, że w racie lutowej spłacimy więcej kapitału niż w racie styczniowej. A to z kolei oznacza, że kwota kredytu pozostała do spłaty również spadnie mocniej niż w styczniu. Dla kredytów we frankach szwajcarskich stopy procentowej pozostały nie niezmienionym poziomie co również jest dobrą wiadomością. Dla kredytów w euro kkoolejny miesiąc z rzędu stopy procentowe spadły.
Średnie poziomy stóp procentowych dla odpowiednich walut wynosiły w lutym 2010r.:
  • LIBOR 3M dla CHF= 0,25% (poprzednia wartość w styczniu 2010r.: 0,25%)
  • WIBOR 3M dla PLN= 4,19% (poprzednia wartość w styczniu 2010r.: 4,25%)
  • EURIBOR 3M dla EUR= 0,61% (poprzednia wartość w styczniu 2010r.: 0,65%)
  • LIBOR 3M dla USD= 0,25% (poprzednia wartość w styczniu 2010r.: 0,25%)
Pamiętaj! Indeks zadłużenia pokazuje jak zmienia się kwota pozostała do spłaty modelowego kredytu zaciągniętego w w styczniu 2006r., 2007r., 2008r., 2009r. Jeśli chcesz sprawdzić swój stan zadłużenia napisz do nas na uwagi@comperia.pl

 

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (23.02.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2773 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora