07.01.2013, 09:30

Ile kosztuje przelew z karty kredytowej?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 5 głosów)

Kartą kredytową można nie tylko płacić w sklepach czy innych punktach usługowych albo w Internecie. Z jej rachunku można dokonywać także przelewów, niemal jak z konta osobistego. Niestety, przeważnie taka usługa jest droga, więc najlepiej korzystać z niej tylko w ostateczności.

Po pierwsze, nie wszystkie banki umożliwiają dokonywanie przelewu z rachunku karty kredytowej. Po drugie, nie zawsze banki udostępniają dokonanie transakcji zarówno w serwisie bankowości elektronicznej, jak i w oddziale czy przez infolinię. Nawet jeśli możemy dokonywać przelewów z karty kredytowym danym kanałem, należy bardzo poważnie się zastanowić, czy naprawdę nie ma lepszego sposobu na zrealizowanie płatności. Z przelewami z rachunku karty kredytowej mogą wiązać się bowiem nawet dwa różne koszty.

Opłata za przelew

Tylko w bardzo nielicznych sytuacjach przelew z rachunku karty kredytowej jest darmowy. Mowa m.in. o internetowych przelewach w ING Banku Śląskim i Banku BPH czy transferach w ramach usługi MultiTransfer w MultiBanku, mTRANSFER w mBanku oraz o opcji Twoje Rachunki w Credit Agricole.

Przygniatająca większość przelewów z rachunku karty kredytowej wiąże się jednak z kosztami. Często są one niemałe, sięgając nawet 3 czy 4 proc. wartości transakcji. Co więcej, banki ustalają minimalne wysokości takiej opłaty nawet na 5, 8 czy 10 zł. Przelewając z rachunku karty kredytowej 300 zł, opłata może wynieść nawet 12 zł.

Opłata za transakcję gotówkową

Banki różnie klasyfikują przelewy z rachunku karty kredytowej. Dla około połowy z nich jest to transakcja gotówkowa, dla pozostałych - bezgotówkowa. W czym tkwi różnica? Przy transakcji gotówkowych nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Innymi słowy, odsetki od transakcji są naliczane już od pierwszego dnia od jej wykonania.

Lepiej jest zatem, jeśli bank uznaje przelew z rachunku karty kredytowej za transakcję bezgotówkową. Wówczas, o ile zdąży się w całości spłacić ten dług w okresie bezodsetkowym (od 20 do 60 dni w zależności od banku i momentu wykonania transakcji w okresie rozliczeniowym), nie zostaną pobrane żadne odsetki. Skorzysta się z darmowego kredytu.

Przykładowo - posiadając kartę kredytową z oprocentowaniem 20 proc. i dokonując przelewu z rachunku karty kredytowej na kwotę 300 zł oraz spłacając ten dług po miesiącu, z tytułu odsetek zapłaci się 5 zł, jeśli nasz bank uznał ją za transakcję gotówkową. W innych bankach, dla których to transakcja bezgotówkowa, żadne odsetki nie zostałyby naliczone.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.01.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Ile kosztuje korzystanie z pośredników kredytowych? 26.2.2016 16:05 przez:
ymcm

forum o kredytach

Forum o lokatach
Ile kosztuje eMakler w mbanku? 14.12.2015 15:24 przez:
marius

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Ile kosztuje ubezpieczenie roweru? 6.9.2015 21:21 przez:
candyq

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Ile kosztuje księgowa? 4.5.2016 21:16 przez:
magda25
Ile kosztuje dobra strona internetowa? 18.11.2015 13:15 przez:
mirella

forum finansowe dla firm

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe