23.01.2009

Gdzie zarobimy najwięcej - ranking lokat bankowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

Z początkiem stycznia oprocentowanie lokat bankowych zaczęło maleć. Zmiany w ofertach są efektem obniżek stóp procentowych przeprowadzonych w listopadzie i grudniu 2008 roku przez Radę Polityki Pieniężnej. W największym stopniu banki obniżyły oprocentowanie depozytów zakładanych na dłuższe okresy. Mimo niższych odsetek, można jeszcze założyć lokatę na 9 proc.

Stopy procentowe NBP spadły w sumie o 1 pkt. proc. i główna stopa referencyjna wynosi teraz 5 proc. Na decyzje RPP zareagował rynek. Trzymiesięczna rynkowa stawka WIBOR jest już tylko o nieco ponad 0,5 pkt. proc. wyższa od stopy referencyjnej.

Jaki to ma wpływ na zyskowność lokat bankowych? WIBOR jest stopą procentową, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze na rynku międzybankowym. W ten sposób pozyskane pieniądze przeznaczają na udzielanie kredytów. Do oprocentowania, po jakim same pożyczyły kapitał, dorzucają marże i prowizje, na których zarabiają.

WIBOR a lokata
Banki mogą pozyskiwać kapitał również w formie lokat. Żeby operacja była dla nich opłacalna, oprocentowanie lokaty powinno pokrywać się z wysokością stopy WIBOR. Jaki bowiem sens ma oferowanie depozytu oprocentowanego na poziomie np. 8 proc., jeżeli kapitał można pozyskać po cenie 5,5 proc.? Teoretycznie o 2,5 pkt. proc. bank przepłaca. Okazuje się jednak, że takie, z pozoru nieracjonalne, działania czasem są uzasadnione - w sytuacji kryzysowej. Jeżeli tańszy rynek międzybankowy jest zamrożony (banki są nieufne i nie pożyczają sobie pieniędzy), instytucje finansowe nie mają  wyjścia i muszą pozyskiwać droższy kapitał w formie wysoko oprocentowanych depozytów. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w drugiej połowie 2008 roku.

Spadło, ale niewiele
Z początkiem roku oprocentowanie lokat zaczęło maleć. Różnica między kosztem pieniądza na rynku międzybankowym a oprocentowaniem depozytów stała się zbyt duża. Jak policzyła Comperia, średnie oprocentowanie lokat 12-miesięcznych o stałym oprocentowaniu spadło z 8,67 proc. w grudniu do 7,2 proc. dzisiaj, a więc o 1,5 pkt. proc. Średnie odsetki z lokat półrocznych wynoszą teraz 7,35 proc., o 1,05 pkt. proc. mniej, a depozytów miesięcznych 5,74 proc., już tylko o 0,57 pkt. proc. mniej niż przed falą obniżek.
Czy to dużo? Do niedawna banki i tak były bardzo hojne, ale nawet po styczniowej fali obniżek oprocentowanie nadal jest atrakcyjne. Oceniając zyskowność depozytów warto pamiętać o inflacji, która zjada część wypracowanych zysków. Rok temu inflacja przekraczała 4 proc., a depozyty roczne dawały średnio nieco ponad 6 proc. odsetek. Dzisiaj inflacja spadła do 3,3 proc., a wciąż można znaleźć lokaty z oprocentowaniem powyżej 8 proc. Realne oprocentowanie jest więc dzisiaj znacznie wyższe niż przed rokiem.

Gdzie najwięcej
Banki w różnym stopniu obcięły depozytowe stawki. Dlatego w styczniowym rankingu lokat obserwujemy spore przetasowania. Z pierwszych miejsc rankingu zniknęły lokaty Noble Banku, które - zwłaszcza w ostatnich miesiącach 2008 roku - były bezkonkurencyjne. Polbank jedynie w przypadku lokat trzymiesięcznych pozostawił oprocentowanie na atrakcyjnym poziomie. Kilka banków (Nordea Bank, DnB Nord) wycofało z oferty lub obniżyło oprocentowanie lokat warunkowych – wcześniej kuszących wysokimi, nawet 10-proc. odsetkami, w zamian za skorzystanie z innego produktu bankowego. Jednocześnie spadło oprocentowanie popularnych kont oszczędnościowych i lokat walutowych. W zestawieniach, i to w czołówce, pojawił się natomiast nowy gracz na polskim rynku – Allianz Bank.

Mimo masowych obniżek, nadal można ulokować pieniądze na wysoki procent. W przypadku lokat trzymiesięcznych (przy wpłacie 5 tys. zł) najwięcej oferuje dzisiaj Polbank na lokacie standardowej o stałym oprocentowaniu i lokacie Spokojny Zysk. 8,3 proc. w skali roku oferuje Kredyt Bank na lokacie Constans (oprocentowanie spadło nieznacznie, bo o 0,2 pkt. proc.). Tyle samo dostaniemy w Allianz Banku. 8,05 proc. proponuje Volkswagen Bank direct, a po 8 proc. AIG Bank i Noble Bank. Oprocentowanie pozostałych depozytów wynosi poniżej 8 proc.

Polisa zamiast lokaty
Ranking lokat zakładanych na 6 i 12 miesięcy zdominowały tzw. polisolokaty. Z punktu widzenia zysku klienta nie różnią się one od standardowych lokat i dlatego prezentujemy je w jednym zestawieniu. Polisa lokacyjna to produkt opakowany w formie ubezpieczenia na życie. Zysk z takiego depozytu nie jest obciążony 19-proc. podatkiem Belki (podatek od zysków kapitałowych). Żeby porównać polisolokaty z depozytami bankowymi, dokonuje się tzw. ubruttowienia, dodając do oprocentowania netto 19-proc. wartość podatku. W pierwszej dziesiątce rankingu lokat półrocznych znalazły się aż cztery produkty ubezpieczeniowe, a zwycięzcą jest polisa lokacyjna Allianz Profit (9,5 proc.), oferowana przez Allianz Bank. Lukas Bank proponuje 8,5 proc., a Noble Bank 8,3 proc. (lokaty standardowe).
W przypadku depozytów rocznych aż trzy najwyżej oprocentowane produkty to polisy lokacyjne. Lukas Bank (polisa Antidotum PRO na podatek) oferuje 10 proc. brutto, Allianz Bank (Allianz Profit) 8,6 proc., a Volkswagen Bank direct (polisa Rentier Plus) 8,52 proc.    

Będzie mniej odsetek
Większość analityków prognozuje, że na styczniowym posiedzeniu RPP również obniży stopy procentowe, nawet o 0,5 pkt. proc. Należy się więc spodziewać kolejnej fali obniżek oprocentowania lokat, ale nie we wszystkich banków. W styczniu w niektórych bankach odsetki z lokat spadły bardziej niż stopy procentowe NBP. W ten sposób te instytucje zdyskontowały już spodziewane zmiany na rynku pieniężnym.

 

RANKING LOKAT BANKOWYCH

Lokata 1-miesięczna (wpłata 5 tys. zł, oprocentowanie stałe)

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Szczegóły

Polbank EFG

Lokata - stałe oprocentowanie

7,5 proc.

 

Eurobank

Lokata - stałe oprocentowanie

6,5 proc.

 

Toyota Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

6,45 proc.

 

 

Lokata 3-miesięczna (wpłata 5 tys. zł, oprocentowanie stałe)

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Szczegóły

Polbank EFG

Lokata - stałe oprocentowanie

9 proc.

 

Polbank EFG

Lokata Spokojny Zysk

9 proc.

 

Allianz Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

8,3 proc.

 

Kredyt Bank

Lokata Constans

8,3 proc.

 

 


Lokata 6-miesięczna (wpłata 5 tys. zł, oprocentowanie stałe)

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

 

Allianz Bank

Polisa lokacyjna Allianz Profit

9,5 proc.

 

Lukas Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

8,5 proc.

 

Noble Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

8,3 proc.

 

 


Lokata 12-miesięczna (wpłata 5 tys. zł, oprocentowanie stałe)

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Szczegóły

Lukas Bank

Polisa lokacyjna "Antidotum PRO na podatek"

10 proc.

 

Allianz Bank

Polisa lokacyjna Allianz Profit

8,6 proc.

 

Volkswagen

     

 

Lokata 24-miesięczna (wpłata 5 tys. zł, oprocentowanie stałe)

Bank

Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Szczegóły

Bank Zachodni WBK

Lokata Impet

6,5 proc.

 

Toyota Bank

Lokata - stałe oprocentowanie

6,4 proc.

 

AIG Bank

Lokaty Zysk+ i Direct+

6,35 proc.

 

 

 

Maciej Bednarek
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (23.01.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
2760 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora