* strona sponsorowana
Gdzie w domowym budżecie możemy szukać oszczędności?

Gdzie w domowym budżecie możemy szukać oszczędności?

Racjonalizacja wydatków może objąć właściwie wszystkie sfery budżetu domowego. Możliwości oszczędzania są naprawdę duże, choć oczywiście nie chodzi o to, aby wszystkiego sobie odmawiać. Weryfikacja własnych wydatków może być jednak pierwszym krokiem do zgromadzenia fortuny.

Na początek warto zacząć spisywać swoje wydatki. Podzielmy je na kilka kategorii - np. wydatki codzienne, wydatki na ubrania, na rozrywkę, te związane z samochodem, stałe płatności, jak rachunki itp. Co jakiś czas (2 tygodnie, miesiąc, kwartał) warto sprawdzać, ile pieniędzy zostało wydanych na konkretne rzeczy. W ten sposób można zweryfikować, jak faktyczne wydatki mają się do naszych planów czy wyobrażeń. Ważne, aby o wydatkach myśleć racjonalnie i planować je z wyprzedzeniem.

Sposobów na oszczędzanie czy zarabianie choćby drobnych kwot jest mnóstwo. Wystarczy zacząć od rachunku bankowego. Wydaje się, że nawet 2-3 zł miesięcznie to niewiele za obsługę konta czy karty debetowej, jednak w skali roku traci się w ten sposób równowartość biletu do teatru. Tymczasem banki oferują naprawdę atrakcyjne konta osobiste i w określonych (wcale niewygórowanych) przypadkach można nie tylko zupełnie nie płacić za nie, ale nawet zyskiwać, np. dzięki zwrotom kilku procent wartości zakupów opłaconych kartami kredytowymi (tzw. moneyback) lub po prostu dzięki atrakcyjnemu oprocentowaniu.

Tego typu ciekawy produkt posiada na przykład bank BGŻOptima. Co prawda rachunek o dobrym na tle rynku oprocentowaniu 4,60 proc. jest z założenia kontem oszczędnościowym i np. nie dostanie się do niego karty debetowej, ale już do gromadzenia nadwyżek finansowych jest idealny, bo wszystkie przelewy z niego są darmowe, co jest zupełnym wyjątkiem na rynku. Dzięki temu dostęp do swoich pieniędzy mamy w każdym momencie. Taki rachunek stanowi więc wartościowe uzupełnienie możliwości zarządzania swoimi pieniędzmi.

Oczywiście oszczędności szukać można także w o wiele bardziej prozaicznych sprawach. Choćby zakupy. Warto zastanowić się kilkukrotnie, czy dany produkt faktycznie jest nam potrzebny. Według przybliżonych szacunków, przeciętne polskie gospodarstwo domowe marnuje rocznie ok. 140 kg żywności. Straty idą więc w setki złotych co roku. Z tego powodu nie zawsze wielkie zakupy raz na 2 tygodnie czy miesiąc mają sens, bo sporo produktów może się zwyczajnie zepsuć.

Oczywiście, w hipermarketach częściej można napotkać na atrakcyjne promocje, ale nie zawsze robienie tam zakupów to optymalna decyzja. Sam sposób robienia zakupów też ma znaczenie - zazwyczaj cena nie jest wyznacznikiem jakości, ale marki producenta, i „tańsze” zdecydowanie nie oznacza „gorsze”. Na zakupy idźmy najedzeni i bez dzieci - istnieje wówczas mniejsze prawdopodobieństwo dokonania niepotrzebnych zakupów.

Rachunki za telefon, Internet, prąd czy gaz także warto co jakiś czas przeglądać i porównywać z aktualnymi ofertami. Warunki warto renegocjować lub po prostu przejść do konkurencji.
- 10 zł zaoszczędzone na atrakcyjniejszej ofercie Internetu, 30 zł na racie kredytu spłacanej bezpośrednio walutą, 25 zł na racjonalniejszych zakupach, kolejnych 5 zł oszczędzamy kupując coś potrzebnego w promocji, 5 zł na moneybacku i kartach zniżkowych w sklepach, 5 zł na tańszym koncie osobistym - i już zbierze się 80 zł w miesiącu. – oblicza Mikołaj Fidziński, analityk Comperia.pl - Co roku w taki sposób zaoszczędzi się niemal tysiąc zł (960 zł), co po dodaniu odsetek po kilku latach może dać imponującą kwotę. - dodaje

Ile można zarobić oszczędzając 80 zł miesięcznie?
Co miesiąc 80 zł
trafia na Konto Oszczędnościowe w
BGŻ Optima
(4,6 proc. w skali roku)
Po
roku
Po 3
latach
Po
5 latach
Po 8
latach
Po 10
latach
Oszczędności wraz z odsetkami*
979,60 zł
3 051,59 zł
5 283,63 zł
8 959,07 zł
11 647,41 zł
* uwzględniono 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

- To, jak wiele można zaoszczędzić na różnych codziennych wydatkach warto sprawdzić samemu. W tym celu przygotowaliśmy Kalkulator drobnych oszczędności, który w przejrzysty sposób pozwala na sprawdzenie, o ile można zmniejszyć swoje codzienne wydatki – mówi Michał Perłowski z BGŻOptima – co więcej, dzięki temu praktycznemu narzędziu można także oszacować, po jakim czasie będziemy w stanie odłożyć na konkretny cel – dodaje.

Comperia.pl