21.08.2012, 14:09

Gdzie ulokować 5 tys. zł na rok?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 3 głosów)

Na jakiej lokacie najlepiej ulokować aktualnie 5 tys. zł? Comperia.pl przedstawia najlepsze oferty dla tych, którzy potrzebują środków najwcześniej za rok, i są w stanie zamrozić swoje oszczędności na 12 miesięcy. Uważne przestudiowanie sytuacji na rynku lokat pozwoli na bezpieczny i realny zarobek pod warunkiem, że klient skorzysta z najlepszej oferty na rynku.

Najważniejszy jest wybór lokaty
To, że dana osoba ma w jakimś banku rachunek osobisty czy kredyt gotówkowy lub hipoteczny, nie nakłada na nią obowiązku ulokowania środków na lokacie w tym samym banku. Dziś klienci mogą zakładać lokaty przez Internet, bez wychodzenia z domu, a wielu przypadkach także bez posiadania konta w banku w którym chce się ulokować środki. Dzięki temu można przebierać w ofercie co najmniej kilkunastu banków i wybrać tę najlepszą. Jaka to będzie oferta? Bezpieczeństwo w bankach jest na tym samym poziomie niezależnie od tego czy jest to bank internetowy, czy ma dużo oddziałów, czy jest bankiem dużym czy małym. Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni oszczędności Polaków zgromadzone w bankach do takiej samej kwoty (100 tys. euro na osobę w jednym banku). A jeśli bezpieczeństwo jest takie same w bankach, to pozostaje zanieść pieniądze tam, gdzie można zarobić najwięcej. Warto więc poświęcić chwilę czasu na znalezienie najwyżej oprocentowanej lokaty, by zarobić 6 proc., a nie 3 proc.

6 proc. minimum
Najlepszą, a więc najwyżej oprocentowaną lokatę roczną oferuje obecnie Santander Consumer Bank. Po roku klient otrzyma aż 6,4 proc. odsetek, ale od tego trzeba jeszcze zapłacić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. Z ulokowanych 5 tys. zł, po uwzględnieniu podatku, do kieszeni klienta trafi 259,20 zł odsetek.

Inną propozycją jest depozyt w FM Banku. Jest to także atrakcyjna oferta, choć z niższym o 0,05 p. proc. oprocentowaniem - wynosi ono 6,35 proc. Na FM lokacie w PLN można zarobić nieznacznie mniej - 257,17 zł po odliczeniu podatku. Taka kwota wróci na konto klienta wraz z kwotą 5 tys. zł po roku oszczędzania. W tym przypadku, tak jak w Santander Consumer Banku, aby założyć lokatę nie trzeba być klientem banku. Depozyt można założyć za pośrednictwem Internetu bez zakładania konta w banku - depozytariuszu.

Analogicznie wygląda proces założenia lokaty w Meritum Banku. W tym banku można otrzymać 6,20 proc. (lub 6,30 proc. dla posiadaczy konta w Meritum Banku). Po 12 miesiącach oszczędzania na konto trafi 251,10 zł lub 255,15 zł w zależności od tego, czy klient posiadał konto w tym banku. Wysoki zysk i bezpieczeństwo
Każde z trzech powyższych rozwiązań jest dostępne dla wszystkich, gdyż lokatę w Santander Consumer Banku, FM Banku czy Meritum Banku można założyć bez posiadania rachunku osobistego. Te banki oferują dziś najwyższe oprocentowanie rocznych lokat bankowych, a więc najwyższy zysk dla klienta.

Co ważne, zysk w powyższych bankach jest pewny w przeciwieństwie do oferty instytucji parabankowych. Jeśli ktoś jest zainteresowany w pełni bezpiecznym oszczędzaniem, powinien zanieść środki na najwyżej oprocentowaną lokatę bankową. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.08.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Gdzie ulokować 70 tysięcy złotych? 11.8.2015 9:50 przez:
candyq
Gdzie ulokować 20 tysięcy złotych? 15.6.2015 13:42 przez:
filippp
Gdzie ulokować dużą kwotę? 7.4.2015 13:26 przez:
Wionella
Obligacje skarbowe 9.1.2015 15:47 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl

forum o lokatach

Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe