2010-03-04 08:58:40

Gdzie szukać najtańszego konta, czyli ranking rachunków osobistych

Nie ma uniwersalnego konta bankowego. Wybór najlepszego rachunku zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Większość z nas wynagrodzenie otrzymuje na konto, płatności za mieszkanie, prąd, gaz czy media reguluje za pomocą przelewów, zaś w portfelu posiada plastikową kartę płatniczą. Wszystko jednak kosztuje, usługi bankowe również. Co zrobić, aby nie przepłacać? Sprawdź nasz najnowszy ranking rachunków osobistych!
Banki otaczają nas zewsząd i obecnie nie sposób nie korzystać z ich usług. Podstawowym narzędziem bankowości, służącym do zarządzania własnymi finansami, jest rachunek osobisty, zwany rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR).
 
Przez Internet czy w placówce?

Na rynku do wyboru jest ponad setka różnych kont bankowych. Taka różnorodność gwarantuje, że każdy może znaleźć produkt odpowiedni dla siebie. Najważniejsze, aby podstawowe funkcjonalności konta, które z reguły są bezpłatne lub kosztują niewiele, pasowały do Twoich wymagań i najczęściej wykonywanych operacji. Innymi słowy, jeżeli Twoje pieniądze tylko bezczynnie leżą na rachunku, a Ty co pewien czas udajesz się osobiście do banku i wybierasz określone kwoty, nie musisz się przejmować np. wysokimi opłatami za wypłatę gotówki z bankomatu. Istotne jest, aby prowadzenie konta i podejmowanie środków w placówce były jak najtańsze. Banki nie posiadają w swojej ofercie produktu, który byłby idealny zarówno dla osób korzystających wyłącznie z Internetu i wykonujących mnóstwo przelewów online, jak i dla tradycjonalistów załatwiających wszystkie sprawy przy okienku. Dlatego kluczem do minimalizacji kosztów jest określenie własnych preferencji i wybór najtańszej opcji. Ponadto, jeżeli wszelkich operacji dokonujesz w placówce, lecz równie dobrze mógłbyś to zrobić za pomocą Internetu, najwyższa pora na zmianę Twoich przyzwyczajeń. Elektroniczna obsługa rachunku osobistego jest znacznie bardziej opłacalna.
 
Ranking rachunków osobistych

Rachunki zostały posortowane według najbardziej miarodajnego wskaźnika, którym jest całkowity miesięczny koszt użytkowania. Koszt ten zależy od sposobu korzystania z konta, dlatego przy tworzeniu zestawienia przyjęliśmy kilka założeń, zgodnie z którymi klient:
- dokonuje 8 przelewów internetowych (5 zew. i 3 wew.) oraz 3 w oddziale banku (2 zew. i 1 wew.),
- 5 razy wypłaca z bankomatów po 100 zł (3 razy z bankomatów własnych banku i 2 razy z obcych),
- otrzymuje na konto regularne wpływy z tytułu wynagrodzenia w wysokości 3 tys. zł,
- posiada jedną kartę płatniczą, którą dokonuje co miesiąc transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 500 zł.
 
Poniższy ranking rachunków osobistych nie uwzględnia rachunków przeznaczonych dla określonych grup odbiorców, np. studentów, bądź zamożnych klientów bankowości prywatnej.
 
Lp.
Bank
Rachunek osobisty
Koszt użytkowania
Opłata za prowadzenie
Liczba bezpłatnych bankomatów
1
mBank
eKonto
10 zł
0 zł
ok. 4 300
2
Eurobank
Konto Online
12,95 zł
0 zł
174
3
Nordea Bank
Konto Nordea Spektrum
14,50 zł
0 zł
wszystkie
4
Alior Bank
Konto z Lokatą Nocną
17 zł
0 zł
wszystkie
5
Polbank
Rachunek Gotówkowy
18 zł
0 zł
ok. 1 600
6
BZ WBK
Konto24 Prestiż
18,60 zł
15 zł
wszystkie
7
Deutsche Bank
dbNET
20 zł
0 zł
wszystkie
8
BOŚ
Konto Wyjątkowe
20,67 zł
19 zł
wszystkie
9
Allianz Bank
Konto na Start
20,75 zł
0 zł
ok. 1 200
10
Lukas Bank
Lukas Konto Klasyczne
21 zł
5 zł
ok. 1 300

Źródło: porównywarka finansowa www.comperia.pl

 

Chcesz podyskutować o kontach bankowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

 

Comperia.pl

2010-03-04
Top 3 kredyty hipoteczne
Rodzaj
Kwota
Okres
lat
Pokaż
Bank
Oprocentowanie
1
3.84 %
2
3.84 %
3
4.02 %
Kredyty hipoteczne