09.01.2014, 11:42

Gdzie i jak warto oszczędzać?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Gdzie i jak warto oszczędzać?
Na rynku funkcjonuje wiele sposobów efektywnego pomnażanie oszczędności. W zależności od posiadanej kwoty oraz poziomu akceptowanego ryzyka, klienci mogą wybierać pomiędzy produktami bankowymi, obligacjami, a nawet akcjami wybranych spółek giełdowych. Jednak każdy z tych sposobów jest przeznaczony dla zupełnie innej grupy odbiorców. Jak i gdzie zatem powinien oszczędzać przeciętny posiadacz nadwyżek finansowych? Sprawdźmy.

Bezpiecznie w obligacjach lub banku

Osoby, którym zależy na bezpieczeństwie posiadanych środków, jako metodę pomnażania pieniędzy powinny wybrać obligacje skarbowe lub produkty bankowe. W pierwszym przypadku, sprawa dotyczy obligacji detalicznych (DOS, TOZ, COI i EDO), emitowanych w comiesięcznych seriach. Oprocentowanie w zależności od serii i rodzaju obligacji wynosi obecnie od 3 do 4 proc. w skali roku.

Jeśli chodzi o produkty bankowe służące do gromadzenia nadwyżek finansowych, to w tej roli doskonale sprawdzają się tradycyjne lokaty oraz konta oszczędnościowe. Produkty te należą do jednych z najbezpieczniejszych na rynku, gdyż pieniądze na nich zdeponowane są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (100 proc. ochrony do kwoty 100 tys. euro).

Agresywnie w funduszach

Osobom, które zamiast bezpieczeństwa pieniędzy wybierają większą możliwą do osiągnięcia stopę zwrotu, polecane są natomiast jednostki uczestnictwa w agresywnych funduszach inwestycyjnych lub samodzielna gra giełdowa. W obu tych przypadkach istnieje jednak ryzyko, że poczyniona inwestycja zakończy się utratą części lub nawet całości wpłaconego kapitału. W dużej mierze możliwe do osiągnięcia zyski z takich przedsięwzięć są bowiem uzależnione od aktualnej sytuacji gospodarczej oraz nastrojów panujących na rynku finansowym.

Trzeba jednak zaznaczyć, że możliwości inwestycyjne funduszy są niemal niczym nieograniczone. Podmioty te mogą lokować zebrane od klientów pieniądze na rynkach akcji, obligacji, surowców, a nawet nieruchomości. Klient ma zatem bardzo szerokie pole manewru, a co za tym idzie - może on zbudować naprawdę skuteczną strategię inwestycyjną.

Z dużym kapitałem w nieruchomościach

Bardzo ciekawą opcją, oprócz tych wymienionych powyżej, jest lokowanie pieniędzy na rynku nieruchomości. Osoby posiadające nadwyżki finansowe mogą to zrobić poprzez zakup mieszkania, lokalu użytkowego, czy też działki. We wszystkich wymienionych przypadkach zarobić można chociażby na wzroście ceny rynkowej nieruchomości, a w przypadku mieszkań i lokali - także na ich wynajmie.

Niestety, inwestowanie w nieruchomości jest bardzo kapitałochłonne. W związku z tym, z tego rozwiązania mogą skorzystać tylko osoby posiadające naprawdę duże zaplecze finansowe. Wyjątek w tym względzie stanowi zakup certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusze zamknięte działające na rynku nieruchomości. Wtedy do rozpoczęcia inwestowania wystarczy kwota od kilkuset do jednego tysiąca złotych.

Efektywne pomnażanie oszczędności od zawsze wiązało się koniecznością wybrania odpowiedniej strategii inwestycyjnej. Niektórzy wolą bezpieczne formy gromadzenia pieniędzy, a inni nie wyobrażają sobie inwestycji bez ryzyka. Każdy z nas jest inny, a co za tym idzie niezwykle, ważne jest, aby wszystkie decyzje związane z finansami podejmowane były zgodnie z naszym przekonaniem.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (09.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
612 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
kredyt a macierzyński 14.7.2015 10:43 przez:
NannaA

forum o kredytach

Forum o lokatach
Gdzie i za ile na narty? 4.12.2014 13:53 przez:
Tomasz Słupczynski, Ekspert Comperia.pl
Gdzie inwestować? 28.6.2014 19:14 przez:
Manana

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
kalkulator ubezpieczeniowy to fikcja.......... 6.5.2016 9:03 przez:
BOGRAB

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Gdzie i jak szukać sponsorów 27.8.2014 13:10 przez:
baskamy

forum finansowe dla firm

Forum GSM
Niszowi operatorzy - czy to się opłaca? 10.6.2015 12:44 przez:
krystin

forum gsm