Fundusz powierniczy-powierzyć by zarobić

2013-08-14 14:20:14

Pieniądz powinien robić pieniądz, a nie tylko być wykorzystywany jako środek płatniczy. Dla osób posiadających oszczędności, a nie dysponujących wiedzą, jak nimi obracać, stworzono instrument pod nazwą fundusz powierniczy. Comperia tłumaczy, co się kryje za tym pojęciem oraz jakie są obecnie największe fundusze, którym można powierzyć swój kapitał, aby na nim zarobić.

Oszczędzać można na wiele sposobów. Wszystko jest uzależnione tylko od posiadanej kwoty pieniędzy oraz ryzyka, jakie jesteśmy w stanie ponieść podczas lokowania swoich środków.

Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów produktów służących do pomnażania oszczędności klientów i na pewno każdy zainteresowany znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Szczególnym rodzajem instrumentu wykorzystywanym w tym celu są jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Fundusz inwestycyjny to instytucja zbiorowego lokowania środków w instrumenty rynku finansowego. Polega to na tym, że klienci wpłacają swoje pieniądze do takiego podmiotu po czym są one inwestowane w różnego typu aktywa: akcje, obligacje, rynek pieniężny czy też surowce.

W momencie wpłaty klient dokonuje tylko wyboru strategii inwestycyjnej, która jest zgodna z jego akceptacją ryzyka, a już samym zarządzaniem danymi środkami zajmują się specjaliści. Do najpopularniejszych należą fundusze akcji, fundusze obligacji oraz fundusze mieszane-czyli łączące dwa wcześniej wymienione, tylko w różnych proporcjach.

Trochę historii…

Fundusz inwestycyjny to nazwa stosowana obecnie, wcześniej na podmiot, który świadczył tego typu usługi używano określenia fundusz powierniczy. Nazwa powierniczy pochodzi od słowa powierzać, co w przypadku takiej instytucji chodziło głównie o oddać w zarządzanie.

Pierwszy w Polsce fundusz powierniczy uruchomił w lipcu 1992 roku Pioneer. Działał on w oparciu o ustawę zatytułowaną „Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych”, która była jednocześnie podstawą utworzenia w naszym kraju giełdy papierów wartościowych. Nazywał się on „Pioneer Zrównoważony” i działał praktycznie samodzielnie przez okres blisko trzech lat.

Potem wraz z upływem czasu i wprowadzaniem nowelizacji do w/w ustawy zaczęły pojawiać się nowe podmioty świadczące podobne usługi, a samą nazwę fundusz powierniczy zastąpiono określeniem fundusz inwestycyjny. Jedna zasada działania takich instytucji pozostała taka sama.

…i garść danych bieżących

Spójrzmy, jeszcze jak wygląda lista pięciu największych obecnie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych w Polsce, oraz jakie aktywa udało im się do tej pory pozyskać.

Porównanie 5 największych TFI w końcu czerwca 2013

 

Nazwa TFI

Od kiedy działa?

Wielkość aktywów netto funduszy rynku kapitałowego (stan na 30 czerwca 2013 r., dane podane w mln zł)

1

Pioneer Pekao TFI

1992

16 009

2

TFI PZU

1999

14 569

3

PKO TFI

1997

11 861

4

Aviva Investors Poland TFI

1997

11 827

5

BZ WBK TFI (Arka)

1998

10 510

źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Trzeba jednak pamiętać, że w gospodarce rynkowej działają także mniejsze podmioty, które również są dostępne dla szerokiego grona klientów. Nie zawsze jednak duży oznacza najlepszy. Wybór konkretnej instytucji pozostaje w gestii klienta, bowiem to on decyduje czy powierzyć swoje środki firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, czy może nieco bardziej zaryzykować i dać szansę mniejszemu podmiotowi.

Jacek Kasperczyk
Paweł Puchalski
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam