FRA

FRA

Forward Rate Agreement (FRA) to umowa pomiędzy dwoma kontrahentami (np. między klientem korporacyjnym a bankiem), w której ustalają oni wysokość stopy procentowej, która będzie obowiązywała w przyszłości dla danej transakcji (np. depozytu, kredytu), dla danej kwoty i okresu. Jest to więc instrument pochodny mający na celu zabezpieczenie przed niekorzystnymi zmianami stóp procentowych (tzw. ryzyko stopy procentowej).

Kontrakt Forward Rate Agreement ma charakter nierzeczywisty. Oznacza to, iż w jego ramach nie występują żadne fizyczne przepływy strumieni pieniężnych. Kontrakt FRA rozliczany jest wartością netto, czyli kwotą będącą różnicą pomiędzy stopą procentową kontraktu i stawką referencyjną.

Pozycja krótka i długa we FRA

W kontraktach FRA wyróżnia się tzw. pozycję długą i pozycję krótką. W pozycji długiej otrzymuje się przepływ wyliczony na podstawie aktualnej stopy referencyjnej w zamian za przepływ według stałej stopy kontraktu. Pozycja krótka jest pozycją odwrotną - otrzymuje się przepływ stały w zamian za stopę zmienną.

Dla kogo FRA w banku?

Forward Rate Agreement może okazać się dobrym rozwiązaniem np. dla kredytobiorcy, który obawia się wzrostu stóp procentowych, a przez to wzrostu kosztu kredytu. Wówczas zabezpieczyć się może kupnem kontraktu FRA. Z drugiej strony, z FRA może skorzystać także inwestor, który boi się spadku rentowności swojej inwestycji wskutek obniżenia się stóp procentowych. W takich przypadkach inwestor powinien dokonać sprzedaży kontraktu FRA.

Warto pamiętać, że transakcje FRA wiążą się ze sporym ryzykiem, związanym m.in. z nieprawidłowymi przewidywaniami kontrahenta co do zmian stóp procentowych. Zaletami z kolei są m.in. możliwość zabezpieczenia się przez zmianami stóp procentowych czy możliwość dobrej projekcji wyniku finansowego.


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Konto + karta wielowalutowa. Lista banków, które oferują je w pakiecie
Konto z kartą wielowalutową to idealny zestaw dla każdego podróżnika. Dzięki funkcji multiwalutowości można łatwo ograniczyć zagraniczne wydatki, omijając koszty przewalutowania, na jakie narażamy się, płacąc w euro, dolarach czy innej walucie zwykłą kartą. Sprawdziliśmy, które banki i za ile oferują swoim klientom usługę wielowalutowości do standardowych kart debetowych.
Mit zielonej kłódki, czyli nie dać się nabrać na fałszywą stronę banku
Logując się do banku, sprawdzasz, czy przed adresem witryny w pasku przeglądarki widnieje zielona kłódka? To dobrze, ale to wcale nie oznacza, że trafiłeś na właściwą stronę.
Leasing a szkoda całkowita: kto na tym zyska, a kto straci?
Szkoda powypadkowa przekroczyła 70% wartości auta? Ubezpieczyciel uzna rozbity pojazd za wrak, a twoja umowa leasingu wygaśnie. Dla ciebie oznacza to albo zysk, albo stratę. Sprawdź, kiedy odszkodowanie z autocasco może nie wystarczyć na spłatę pozostałych rat leasingowych.
Leasing bez autocasco? Poradnik ubezpieczeniowy
Autocasco potrafi znacznie podwyższyć koszt leasingowania samochodu. Czy można uniknąć tego wydatku, zawierając umowę leasingu pojazdu bez AC? W teorii: tak, w praktyce: nie.
Ranking pożyczek 100% online
Cyfryzacja coraz śmielej wkracza na rynek usług finansowych. Przez internet możemy już uzyskać nie tylko chwilówkę, ale i bankowy kredyt, ze spłatą rozłożoną nawet na kilka lat. Tylko – czy zawsze będzie to szybkie i wygodne? Sprawdziliśmy, gdzie bez wychodzenia z domu można pożyczyć najwięcej na najkorzystniejszych zasadach.