• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Renta rodzinna

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Wiolusia

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

1.7.2014 12:35
Witam,
chciałam sie zapytać sie o warunki otrzymania renty rodzinnej. Mam obecnie 23 lata i chciałabym teraz rozpocząć naukę na studiach, nie wiem tylko jak długo będę miała płaconą tą rente i czy kwota tego co otrzymuje obecnie nie zmaleje. Gdzie mogę uzyskać takie informacje?
Cytuj
Tomasz SłupczynskiEkspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 249 razy

Wyślij wiadomość

1.7.2014 14:31
Dzieci, które straciły ojca lub matkę, mają prawo do renty rodzinnej do czasu zdobycia wykształcenia. Do czasu ukończenia 16 roku życia otrzymują rentę bez względu na to, czy uczą się w szkole czy nie, później jest to uzależnione jest od podjęcia i kontynuowania nauki w szkole lub uczelni. Jeśli osiągnął on 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, ZUS przedłuża mu prawo do renty rodzinnej do zakończenia tego roku studiów. Zasada ta nie dotyczy studiów podyplomowych ani doktoranckich. Osoba, która kończy 25 lat, będąc w końcowej klasie, np. szkoły licealnej wieczorowej, nie może po ukończeniu tego wieku nadal pobierać renty rodzinnej.
Cytuj
Tomasz Słupczyński, Ekspert Comperia.pl
Zuzana

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

1.7.2014 17:44
o to przerwałaś nauke i teraz od nowa chcesz sie uczyć? Czy na jakiej to jest zasadzie? bo ja to tak zrozumiałam. Ale jeśli było by tak jak jak to zrozumiałam to musiałabyś mieć przerwę w rencie i raczej jak tak sie stało to ponownie jej nie dostaniesz.
Cytuj
kolorowaPanna

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

1.7.2014 19:29
Właściwie to trochę brzmi jakbyś miała przerwę w nauce i teraz ją wznawiała, ale skoro piszesz, że cały czas otrzymujesz rentę to chyba źle Cię zrozumiałam. Kwota nie zmaleje bo niby z jakiej racji? Z tego co miała moja znajoma to puki nie skończyła się uczyć to miała to wypłacane. Teraz tylko pytanie iluletnie studia będziesz zaczynać?
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

2.7.2014 10:40
Zuzana napisał
o to przerwałaś nauke i teraz od nowa chcesz sie uczyć? Czy na jakiej to jest zasadzie? bo ja to tak zrozumiałam. Ale jeśli było by tak jak jak to zrozumiałam to musiałabyś mieć przerwę w rencie i raczej jak tak sie stało to ponownie jej nie dostaniesz.
Uczac sie do 26 roku zycia mozesz dostawac rente, niezależnie od przerwy.
Cytuj
velvet

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

2.7.2014 12:55
Nie za późno zabierasz się za te studia? No ale jeśli Twoja nauka trwała nieprzerwanie to na pewno przez najbliższe 2 lata będziesz dostawać swoją rentę. Nie wiem jak to wygląda jeśli przekroczysz 25 rok życia. Warto dowiedzieć się czegoś na ten temat w ZUSie. Co do kwoty pozostaje taka jak dotychczas.
Cytuj
Piotrek

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

2.7.2014 13:36
a taka sama jest sytuacja gdy np nie zdałem dwóch klas szkoły średniej to nadal będę otrzymywał tą rente dopóki nie skoncze studiów czyli - w tym momencie powinienem być już na 2 roku studiów na nadal jestem w 3 liceum, czyli skoncze studia jak bede miec 26-27 lat. Do tego wieku bede otrzymywał rente?
Cytuj
Halszka

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

2.7.2014 15:33
Jasne, chcesz rozpocząc naukę na studiach bo chcesz pobierac ciągle rente od naszego biednego Państwa. Ja znam takich ludzi. Sama mam na studiach taka Klaudie, ktora otwarcie mowi ze ona pracuje na czarno gdzies tam weekendowo, ale na studia chodzi zeby miec rente.
Cytuj
Kolorovaa82

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

5.7.2014 12:02
velvet napisał
Nie za późno zabierasz się za te studia? No ale jeśli Twoja nauka trwała nieprzerwanie to na pewno przez najbliższe 2 lata będziesz dostawać swoją rentę. Nie wiem jak to wygląda jeśli przekroczysz 25 rok życia. Warto dowiedzieć się czegoś na ten temat w ZUSie. Co do kwoty pozostaje taka jak dotychczas.

Na naukę nigdy nie jest za późno, co to w ogóle za pytanie, czy nie za późno się zabiera za studia. Osobiście znam kilka osób studiujących po 40!
A jeśli chodzi o rentę, to odpowiedź już znasz - do 25 roku życia w przypadku pobierania nauki.
Zastanawia mnie jeszcze jedno - czy w przypadku studiów inżynierskich trwających 3,5 roku, ostatnim rokiem studiów będzie ten 3 rok? Czy też renta w wieku 25 lat na ostatnim roku studiów odnosi się jedynie do magisterki?
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

7.7.2014 12:06
Kolorovaa82 napisał
velvet napisał
Nie za późno zabierasz się za te studia? No ale jeśli Twoja nauka trwała nieprzerwanie to na pewno przez najbliższe 2 lata będziesz dostawać swoją rentę. Nie wiem jak to wygląda jeśli przekroczysz 25 rok życia. Warto dowiedzieć się czegoś na ten temat w ZUSie. Co do kwoty pozostaje taka jak dotychczas.

Na naukę nigdy nie jest za późno, co to w ogóle za pytanie, czy nie za późno się zabiera za studia. Osobiście znam kilka osób studiujących po 40!
A jeśli chodzi o rentę, to odpowiedź już znasz - do 25 roku życia w przypadku pobierania nauki.
Zastanawia mnie jeszcze jedno - czy w przypadku studiów inżynierskich trwających 3,5 roku, ostatnim rokiem studiów będzie ten 3 rok? Czy też renta w wieku 25 lat na ostatnim roku studiów odnosi się jedynie do magisterki?
Po inżynierce masz przecież jeszcze 2 lata uzupełniających. Jak pójdzie zgodnie z planem to sie człowiek zmieści w tym okresie i skończy studia zanim skończy sie finansowanie.
Cytuj
Odpowiedź