• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Co w wypadku stłuczki z OC?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Frąc

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

21.4.2016 15:50
Witam. Chciałbym pożyczyć samochód od siostry. Mój chwilowo jest u mechanika na tydzień. Kto będzie miał policzone zniżki w razie jak będę miał stłuczkę ? Pójdą z mojego OC czy z OC siostry? Słyszałem,ze mogą i z mojego i z jej równocześnie.
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

22.4.2016 11:59
Frąc napisał
Witam. Chciałbym pożyczyć samochód od siostry. Mój chwilowo jest u mechanika na tydzień. Kto będzie miał policzone zniżki w razie jak będę miał stłuczkę ? Pójdą z mojego OC czy z OC siostry? Słyszałem,ze mogą i z mojego i z jej równocześnie.

To prawda.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Frąc

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

22.4.2016 12:16
Nie spodziewałem się takiej odpowiedzi. Jestem szczerze zdziwiony. Wychodzi na to, że polisa przypisana jest i do kierowcy i samochodu? Sądziłem, że jak ja jestem sprawcą to tylko mi poleca zniżki.
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

22.4.2016 12:57
Frąc napisał
Nie spodziewałem się takiej odpowiedzi. Jestem szczerze zdziwiony. Wychodzi na to, że polisa przypisana jest i do kierowcy i samochodu? Sądziłem, że jak ja jestem sprawcą to tylko mi poleca zniżki.


Tak dobrze to nie ma. Czy uważa Pan że kierowcy którzy "broją" ale nie swoimi pojazdami, mają być traktowani tak samo jak ci którzy na swoim koncie nie mają szkód?
Zdarza się że pośrednik sprawdza poprzez aplikację danego ZU staż bezszkodowy i wychodzi mu że ów klient ma np. 4 lata zaliczone bez szkód. Sprawdza w innej aplikacji, a tam wyskakuje, że np.: ma 4 lata ubezpieczania i 1 szkodę w ciągu ostatnich 3 lat. Baza danych UFG jest jedna, wszyscy ubezpieczyciele mają taki sam do niej dostęp. Skad te rozbieżności? Czasami to kwestia błędnie wprowadzonych danych, jeśli tak, to klient ma prawo za pośrednictwem swojego ubezpieczyciela zgłosić wniosek o korektę. Innym powodem może być sposób zadawania pytania.Inna odpowiedź będzie jeśli ZU zapyta o staż i szkody na danym pojeździe i wszystkich pojazdach w których ubezpieczony występował jako współwłaściciel i użytkownik (np. samochód kupiony w kredycie, gdzie bank jest jego właścicielem, lub leasing),inna gdy ZU zapyta także o kierującego. To dobre prawo ZU. Ostatnio miałem taki przypadek: klientka z 2 - letnim prawem jazdy, pierwszy samochód z życiu zarejestrowany na siebie, a w bazie UFG wyszło: staż ubezpieczeniowy: 0 lat, szkody: 1. Okazało się że kierowała samochodem rodziców i ... stłuczka z jej winy.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

22.4.2016 14:59
Miałem ostatnio taką sytuację, klient miał szkodę z OC autem służbowym i miało to wpływ na jego "prywatne" zniżki...
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Frąc

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

22.4.2016 16:00
Mnie nie dziwi, że ja straciłbym zniżki- przecież byłbym sprawcą. Ale dlaczego straci siostra? Przecież ona tylko użyczy mi samochód. Myślałem, że OC przypisane jest wyłącznie do osoby. A tu niespodzianka.
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

23.4.2016 10:12
Frąc napisał
Mnie nie dziwi, że ja straciłbym zniżki- przecież byłbym sprawcą. Ale dlaczego straci siostra? Przecież ona tylko użyczy mi samochód. Myślałem, że OC przypisane jest wyłącznie do osoby. A tu niespodzianka.


Każdy ma prawo użyczyć pojazd innej osobie, tak jak np. mieszkanie na imprezę towarzyską, ale musi być świadomy tego, że ani przez chwilę nie jest zwolniony z odpowiedzialności cywilnej z … „tytułu posiadania mienia”. Jeśli imprezowicze w użyczonym lokalu mieszkalnym zniszczą umeblowanie, potłuką naczynia, to jest to kwestia do załatwienia między użyczającym i użytkownikami tego lokalu. Co jednak, jeśli przy okazji szkód doznają sąsiedzi? Do kogo zwrócą się o zadośćuczynienie i pokrycie kosztów naprawy szkód? Kwestie szczegółowe w tym przykładzie zostawmy prawnikom, niech badają „okoliczności zdarzenia” i ustalają stopień winy stron. Nam powinna wystarczyć świadomość że jeśli cokolwiek komukolwiek użyczamy to robimy to na własne ryzyko nie tylko w tym sensie, że może wrócić do nas „przedmiot użyczenia” uszkodzony ale także w takim, że naszym mieniem wyrządzono szkodę osobom trzecim. Zastanówmy się i odpowiedzmy sobie na pytanie: Czy w przypadku gdy osoba której pożyczyliśmy samochód spowoduje wypadek, w którym ucierpią ludzie, to w każdym przypadku ponosi winę tylko kierujący i tylko on poniesie wszelkie konsekwencje? Zapytajmy się specjalistów od prawa cywilnego. W składkach ubezpieczeniowych ZU uwzględniają tylko jeden przypadek użyczenia pojazdu, bo uznają że to podnosi poziom ryzyka; użyczenie pojazdu osobom w wieku (najczęściej) do 25 lat i z prawem jazdy do 3 lat. Pozostałe przypadki bezpłatnego użyczenia nie są uwzględniane.
Warto wiedzieć kiedy ( na zasadzie regresu - art. 43 Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach …) nasz ubezpieczyciel OC kom. obciąży w całości kierującego (niezależnie od tego czy jest właścicielem, czy tylko kierującym) za skutki wypadku ( wcześniej oczywiście wypłaci odszkodowanie poszkodowanym). Są to sytuacje gdy:
- mamy do czynienia z winą umyślną kierującego,
- jeśli kierujący prowadził pojazd pod wpływem alkoholu, substancji psychotropowych,
- kierujący zbiegł z miejsca zdarzenia,
- kierujący prowadził pojazd bez wymaganych uprawnień, chyba że chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo prowadził pościg który podjął za sprawcą bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa,
- złodziej ukradnie nam samochód i tym pojazdem spowoduje szkodę.
Warto też wiedzieć kiedy odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu OC kom. jest wyłączona. Zgodnie z art. 38, ust. 1 wspomnianej ustawy, m.in. w przypadku gdy kierujący zniszczy, uszkodzi lub doprowadzi do utraty pojazdu, jego właściciel nie ma tytułu do roszczenia odszkodowania z polisy OC. Brak jest również odpowiedzialności ubezpieczyciela z tyt. OC kom. jeśli dojdzie do zniszczenia lub skażenia środowiska.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Odpowiedź