• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Ubezpieczenie OC a współwłasność

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
olgaDa

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

11.2.2016 9:39
Po śmierci taty samochód odziedziczyłam z mamą i bratem .Właśnie kończę kurs prawa jazdy.Czy mogę się ubezpieczyć razem z mamą ? I czy w razie jakiejś kolizji mam straci wszystkie zniżki? Nie stać mnie w obecnej chwili ani na swój samochód ,ani tez na takie OC tylko na mnie.
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

11.2.2016 11:57
olgaDa napisał
Po śmierci taty samochód odziedziczyłam z mamą i bratem .Właśnie kończę kurs prawa jazdy.Czy mogę się ubezpieczyć razem z mamą ? I czy w razie jakiejś kolizji mam straci wszystkie zniżki? Nie stać mnie w obecnej chwili ani na swój samochód ,ani tez na takie OC tylko na mnie.


W innym obok wpisie zadałem takie pytanie a propos utraty zniżek współwłasciciela. Teraz odpowiem. Tak, jeśli Pani spowoduje szkodę, mama jako współwłaściciel straci jakąś część zniżek. Może Pani zastosować jedno z dwóch rozwiązań; pierwsze, na podstawie dokumentu z którego wynika że dziedziczy Pani część tego samochodu, udać się do wydz. komunikacji i dokonać wpisu na dowodzie rej., tzn. "dopisać siebie", następnie powiadomić ubezpieczyciela - zgodnie z stanem prawnym w zasadzie powinna Pani tak zrobić. Drugie; zrezygnować na rzecz mamy ze swojej części, wtedy mama będzie jedynym wlaścicielem. Przerejestrować pojazd i tak trzeba, chociaż zdaję sobie sprawę z tego że b. wiele osób tego nie robi. W drugim rozwiązaniu nie ma Pani w dow. rej. i na polisie jako współwłaścicielki. To nie oznacza że nie może Pani nim kierować, bo każdy ma prawo użyczyć pojazd komu zechce, z tym że skutek dla mamy w takim przypadku jest dokładnie taki sam - szkoda - utrata zniżki. W tym drugim przypadku ma Pani status nie współwłaściciela lecz kierującego ( nie mylić z użytkownikiem). W tym przypadku również trzeba sprawdzić u ubezpieczyciela jak skutkuje fakt zgłoszenia jako kierującego młodego wiekiem i z krótkim okresem posiadania prawa jazdy. Jeśli na takie rozwiązanie Pani przystanie, to w bazie UFG szkoda spowodowana ew. przez Panią zostanie odnotowana, nie będzie tam natomiast "zaliczenia" na Pani rzecz bezszkodowego stażu ubezpieczeniowego. Staż ubezpieczeniowy liczy się od momentu odnotowania Pani jako współwłaściciela na dowodzie rej. i na polisie. Kwestia kwotowania takiej polisy gdy jeden z współwłaścieli ma jakieś zniżki, a drugi ewentualne zwyżki z tyt. wieku i okresu posiadania prawa jazdy, opisałem tu wcześniej. Powinna Pani sprawdzić jak długo ważna jest polisa dot. tego pojazdu i wspólnie z mamą się zastanowić. Jeśli niebawem upływa termin ważności, to może warto zmienić ubezpieczyciela na takiego, który nie podchodzi w kwotacji zbyt restrykcyjnie do wieku i okresu posiadania prawa jazdy.Zacząć jednak należy od sprawdzenia tych kwestii u obecnego ubezpieczyciela.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
olgaDa

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

11.2.2016 16:49
Ja od razu z bratem po nabyciu spadku i przerejestrowaniu samochodu zastaliśmy wpisani do dowodu jako współwłaściciele.I jak pójdę się ubezpieczać to mam o tym powiedzieć ? Do ubezpieczyciela mam iść razem z mamą,ma być przy tym obecna? Czy mogę to zrobić sama?
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

11.2.2016 20:52
olgaDa napisał
Ja od razu z bratem po nabyciu spadku i przerejestrowaniu samochodu zastaliśmy wpisani do dowodu jako współwłaściciele.I jak pójdę się ubezpieczać to mam o tym powiedzieć ? Do ubezpieczyciela mam iść razem z mamą,ma być przy tym obecna? Czy mogę to zrobić sama?


Jeśli już jest odnotowane w dow. rej. że Pani z bratem i mamą jesteście współwłaścicielami, to należy udać się do przedstawiciela ubezpieczyciela i go o tym powiadomić. Być może skończy się na aneksie bezskładkowym do aktualnej polisy ale nie koniecznie, może ubezpieczyciel rekalkulować składkę, czyli może pojawić się konieczność dopłaty. Kwestia wznowienia polisy. Każdy pośrednik zarząda okazania dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, a przynajmniej zapyta się czy coś w tym zakresie uległo zmianie. Nowa polisa będzie uwzgledniała 3 właścicieli. Jeśli jest więcej niż jeden własciciel, to jeden z nich wystepuje w podwójnej roli; ubezpieczonego i ubezpieczającego. W tej drugiej roli wystepuje w imieniu własnym i pozostałych współwłaścicieli, czyli także w ich imieniu podpisuje umowę ubezpieczenia.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Melior

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

12.2.2016 12:45
Ja jestem w podobnej sytuacji ,czekam na prawo jazdy.W dowodzie po śmierci taty jesteśmy wpisani we czworo - ja ,mama i moi dwaj maloletni bracia.Czy jak pójdę z mama do ubezpieczyciela to moi bracia też ? Wydaje mi sie ,że nie ,bo przecież nie maja prawa jazdy?
Cytuj
dynamical

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

26.2.2016 15:14
Do ubezpieczenia samochodu potrzebna jest tylko jedna osoba, jeden ze współwłaścicieli. Ubezpieczenie jest automatycznie na samochód, czyli obejmuje wszystkich współwłaścicieli. Innymi słowy, jak nabroisz, mama traci zniżki. Pozytyw jest taki, że przy opłacie OC masz jej zniżki i na pewno będzie taniej, choć w niektórych ubezpieczalniach masz zwyżkę za młody wiek, nawet jeśli tylko jednego współwłaściciela. Ponieważ wasza sytuacja jest trochę zagmatwana i jest wiele różnych aspektów do rozpatrzenia, proponuję wybrać się do jakiejś multiagencji, oni znajdą dla Ciebie najtańsze ubezpieczenie OC, bo porównywanie ofert samemu w Waszym przypadku będzie trudne i żmudne. Na śląsku jest taka kompetentna firma http://silesiaubezpieczenia.pl/ubezpieczenie-oc/ ale w innych regionach kraju na pewno też coś w tym stylu znajdziesz ;)
Cytuj
Odpowiedź