• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Utrata ubezpieczenia .

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
jacek

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

31.7.2014 15:50
Ja tego za bardzo nie rozumiem, ale znalazłem w internecie taki tekst

[b]Jakie są opłaty za przerwę w ubezpieczeniu NFZ i kiedy trzeba je płacić?

Fundusz Zdrowia uzależnia powtórne objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym, od wniesienia opłaty, której wysokość zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu:
w okresie od 3 miesięcy do roku - 663,49 zł
w okresie powyżej 1 roku do 2 - 1 658,73 zł
w okresie powyżej 2 lat do 5 lat - 3 317,45 zł
w okresie powyżej 5 lat do 10 lat - 4 976,18 zł
w okresie powyżej 10 lat - 6 634,90 zł
Karę nalicza się, biorąc pod uwagę ostatni okres ubezpieczeniowy.

Przykład:

Janina Kowalska nie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu przez 5 lat . W końcu zarejestrowała się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, przez co nabyła prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Po miesiącu postanowiła ubezpieczyć się w Dobrowolnym Ubezpieczeniu Zdrowotnym. Ponieważ przerwa między ubezpieczeniem jej jako osoby bezrobotnej a zgłoszeniem się do NFZ była mniejsza niż 3 miesiące kara nie jest naliczana. Pod uwagę nie jest brany okres pięcioletniego braku ubezpieczenia. Jeżeli przerwa byłaby większa niż 3 miesiące, wówczas kara jest naliczana zgodnie z wyliczeniami powyżej.

Jeśli osoba nie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu przez 5 lat i nie zarejestrowała się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, a zgłosiła się do Dobrowolnego Ubezpieczenia Zdrowotnego, wówczas opłata jest naliczana za cały pięcioletni okres braku ubezpieczenia. Karę należy zapłacić przed odebraniem polisy zdrowotnej z NFZ. W przypadku braku płatności nie zostanie wydana Polisa, a w konsekwencji zerwanie umowy ubezpieczenia.[/b]

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić podany przykład -jeśli osoba nie ma pracy i nie uczy się to nie musi się ubezpieczać, tak? I nie ma konsekwencji z tego powodu jak już podejmie pracę, chyba że będzie chciała ubezpieczyć się samodzielnie? Nic nie rozumiem.
Cytuj
Gosiunia

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

8.8.2014 12:53
Musiałabyś udać się do dziekanatu i tam zapytać jak się sprawa ma z Twoim ubezpieczeniem. Ja takowe brałam dopiero w październiku jak rozpoczęłam naukę, ale było to związane z tym, że obowiązywało mnie jeszcze to zeszłoroczne.
Cytuj
adammy

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

27.8.2014 14:17
jacek napisał
Ja tego za bardzo nie rozumiem, ale znalazłem w internecie taki tekst

[b]Jakie są opłaty za przerwę w ubezpieczeniu NFZ i kiedy trzeba je płacić?

Fundusz Zdrowia uzależnia powtórne objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym, od wniesienia opłaty, której wysokość zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu:
w okresie od 3 miesięcy do roku - 663,49 zł
w okresie powyżej 1 roku do 2 - 1 658,73 zł
w okresie powyżej 2 lat do 5 lat - 3 317,45 zł
w okresie powyżej 5 lat do 10 lat - 4 976,18 zł
w okresie powyżej 10 lat - 6 634,90 zł
Karę nalicza się, biorąc pod uwagę ostatni okres ubezpieczeniowy.

Przykład:

Janina Kowalska nie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu przez 5 lat . W końcu zarejestrowała się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, przez co nabyła prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Po miesiącu postanowiła ubezpieczyć się w Dobrowolnym Ubezpieczeniu Zdrowotnym. Ponieważ przerwa między ubezpieczeniem jej jako osoby bezrobotnej a zgłoszeniem się do NFZ była mniejsza niż 3 miesiące kara nie jest naliczana. Pod uwagę nie jest brany okres pięcioletniego braku ubezpieczenia. Jeżeli przerwa byłaby większa niż 3 miesiące, wówczas kara jest naliczana zgodnie z wyliczeniami powyżej.

Jeśli osoba nie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu przez 5 lat i nie zarejestrowała się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, a zgłosiła się do Dobrowolnego Ubezpieczenia Zdrowotnego, wówczas opłata jest naliczana za cały pięcioletni okres braku ubezpieczenia. Karę należy zapłacić przed odebraniem polisy zdrowotnej z NFZ. W przypadku braku płatności nie zostanie wydana Polisa, a w konsekwencji zerwanie umowy ubezpieczenia.[/b]

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić podany przykład -jeśli osoba nie ma pracy i nie uczy się to nie musi się ubezpieczać, tak? I nie ma konsekwencji z tego powodu jak już podejmie pracę, chyba że będzie chciała ubezpieczyć się samodzielnie? Nic nie rozumiem.


Oczywiście, że nie musisz się ubezpieczać. Przecież nikt Ci nie karze, ale jeżeli zachorujesz lub będziesz musiał się hospitalizować wszystkie rachunki spadną na Ciebie,a uwierz mi to nie jest mała kwota. Czasami więc lepiej dmuchać na zimne i jednak się ubezpieczać.
Cytuj
press

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

3.10.2014 11:31
Trudne pytanie bo jak kończysz szkołę i od października zaczynasz studia to obowiązuje Cię ubezpieczenie jeszcze ze szkoły do końca października. W takim przypadku nie wiem czy nie będziesz musiała czekać właśnie do października. Najlepiej zapytać w dziekanacie.
Cytuj
karolsia

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

4.10.2014 10:55
jacek a czy przyjdzie jakies powiadomienie ze masz cos do zaplacenia z zusie czy nie ?
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

6.10.2014 16:28
karolsia napisał
jacek a czy przyjdzie jakies powiadomienie ze masz cos do zaplacenia z zusie czy nie ?
zus zawsze wysyla pisma , tylko ze sporym opoznieniem. najlepiej samemu pojsc i zpaytac.
Cytuj
kacper

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

8.10.2014 15:41
O to ze zus sie upomni o swoje nie martwil bym sie wcale :D
Cytuj
Odpowiedź