• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Czym się różni IKE od IKZE?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
LeonLisz

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

21.8.2015 13:05
Chciałem założyć sobie IKE, gdy usłyszałem o IKZE. czy ktoś mógłby wyjaśnić czym różnią się te struktury, która jest lepsza i o co w tym w ogóle chodzi?
przyznam, że jeśli chodzi o emeryturę, to nie mam zbyt dużej wiedzy, ale jednak chciałbym od czegoś zacząć o o ZUSie wolę nawet nie myśleć, żeby się nie denerwować.
Cytuj
Andrew

Niezarejestrowani

21.8.2015 13:40
Zobacz sobie tutaj http://www.comperia.pl/artykuly/o_kredytach_gotowkowych/15426-ike-i-ikze-czyli-na-ile-trzeci-filar-sie-oplaca.html
Cytuj
LeonLisz

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

21.8.2015 14:41
Andrew napisał
Zobacz sobie tutaj http://www.comperia.pl/artykuly/o_kredytach_gotowkowych/15426-ike-i-ikze-czyli-na-ile-trzeci-filar-sie-oplaca.html


dziękuję, artykuł jest ciekawy, ale zbyt wiele nie wnosi. Nie ma tam przede wszystkim odpowiedzi na moje pytanie, czyli: czym różni się IKE od IKZE?
Może ktoś inny mógłby mi udzielić odpowiedzi?
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

21.8.2015 17:04
LeonLisz napisał
Andrew napisał
Zobacz sobie tutaj http://www.comperia.pl/artykuly/o_kredytach_gotowkowych/15426-ike-i-ikze-czyli-na-ile-trzeci-filar-sie-oplaca.html


dziękuję, artykuł jest ciekawy, ale zbyt wiele nie wnosi. Nie ma tam przede wszystkim odpowiedzi na moje pytanie, czyli: czym różni się IKE od IKZE?
Może ktoś inny mógłby mi udzielić odpowiedzi?


Zbyt mało tu miejsca aby pisać o szczegółach. Każdy skrót to jednak uproszczenie. IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) - to starsza forma oszczędzania na emeryturę. To na jej bazie później (Ustawa z dnia 25.03.2011 - Dz. U. Nr 75, poz. 398) utworzono IKZE (Indywidualne Konto zabezpieczenia Emerytalnego). Odsyłam Pana po szczegóły na stronę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najważniejszą różnicą wydają się być różnice w regulacjach podatkowych. W IKZE zastosowano zasadę odliczania wpłat na to konto od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na koniec jednak, tj. po ukończeniu 65 lat, wypłata tych środków będzie opodatkowana 10% podatkiem ryczałtowym. W IKE odwrotnie; wpłat się nie odlicza od podstawy opodatkowania ale za to po ukończeniu 60 lat życia, pod warunkiem wpłat na IKE co najmniej przez 5 lat ( tych warunków jest więcej), korzysta się z ulgi podatkowej. Trochę to skomplikowane, więc należy jednak wgłębić się w materiały źródłowe. Trzeba też wspomnieć że IKE można założyć w banku, w zakładzie ubezpieczeń na życie, u podmiotów prowadzących działalność maklerską i w TFI. Oczywiście IKE zakładane w tych podmiotach różnią się między sobą. Jakie jeszcze różnice? Kolejną zasygnalizowałem; wiek graniczny po przekroczeniu którego można korzystać ze środków zgromadzonych, kolejna to maksymalny roczny limit wpłat; w IKE 300% prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia, w IKZE max. 1,2- krotność prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Kolejna to kwestia transferów. W IKZE możliwy jest tylko do innej instytucji prowadzącej IKZE. Nie ma w IKZE możliwości wypłaty transferowej np. do IKE lub PPE (Pracownicze Programy Emerytalne). W przypadku IKE taka możliwość istnieje. Z konta IKE istnieje możliwość wycofania ( na określonych warunkach) części zgromadzonych środków, nie ma takiej możliwości w IKZE. W obu przypadkach oszczędzać na tych kontach może tylko jedna osoba, czyli nie mogą to być wspólne konta np. małżonków. Kończąc dodam że można mieć jednocześnie IKE i IKZE. Oczywiście nie wyczerpałem tematu.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Odpowiedź