• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Jakie składki gdy zatrudnię żonę?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
kysan

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

19.4.2015 18:38
Moje pytanie dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne w ZUSie. Chodzi o to, że zamierzam otworzyć działalność gospodarczą i prawdopodobnie będę zatrudniał swoją żonę. Wiadomo, że chcielibyśmy to zrobić jak najlepiej. Usłyszałem od znajomej, że w przypadku zatrudnienia u siebie członka rodziny nie płaci się pełnych składek ZUS, tylko jakieś inne, bo jest ona jakby współpracownikiem. Może ktoś to potwierdzić lub obalić?
Cytuj
Faustyn

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

20.4.2015 8:22
No jeśłi zatrudniasz na umowę o pracę to wydaje mi się, że płacisz normalne składki. Niby dlaczego miałbyś płacić mniej, nie rozumiem?
Nigdy o czymś takim nie słyszałem.
Może ktoś inny będzie coś wiedział, ale wydaje mi się, że nie ma tak łaskawych przepisów.
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

20.4.2015 11:17
Witam,
wydaje mi się, że jeżeli osobą zatrudnianą jest żona właściciela, będzie ona uznawana za osobę współpracującą. Wzrasta wtedy najniższe wynagrodzenie, nie jestem pewne ale wydaje mi się że wynosi ono wtedy około 2200 zł, w związku z tym składki na ubezpieczenie będą odpowiednio wyższe. Dokładnych informacji udzielą na pewno w ZUSie.
Pozdrawiam
Cytuj
carlos

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

20.4.2015 11:38
O, czyli nie tylko nie ma niższych składek, ale są wręcz wyższe! Więc nie opłaca się taki interes.
Co jednak zrobić w sytuacji, gdy już mamy tę firmę i chcemy dać zatrudnienie komuś bliskiemu? Może lepiej zdecydować się na umowę zlecenie? Czy wtedy jest to bardziej opłacalne?
Cytuj
roczen

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

20.4.2015 12:07
A może po prostu nie zatrudniaj swojej żony ale ubezpiecz ją przy sobie zdrowotnie?

Zaoszczędzone pieniąze niech sama sobie odkłada na konto oszczędnościowe, ewentualnie jak uzbiera się większa suma to na lokatę. Być może na emeryturze dzięki temu będzie miała więcej niż jakby miała z emerytury,

Druga opcja to spółka. W dwie osoby możecie założyć sobie taką spółkę. Ma to wady oraz zalety ale zalet jest moim zdaniem więcej.
Cytuj
kysan

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

20.4.2015 14:14
No właśnie nie mogę jej nie zatrudniać, bo ona będzie ze mną współpracować, pomagać mi. A nie chciałbym, żeby robiła to nielegalnie, na czarno.
Z ta spółką to sam nie wiem, musiałbym chyba więcej poczytać na ten temat. Ale jeśli mógłby pan, to proszę tak pokrótce napisać jakie wady ma to rozwiązanie?
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

20.4.2015 14:59
Zatrudnienie małżonka jest troche kosztowne. Obciążenia związane z wynagradzaniem pracownika nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów
Cytuj
Henryk

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

21.4.2015 8:55
A co jeśli byłaby między małżonkami rozdzielność majątkowa? Czy wtedy można taką żonę zatrudnić normalnie, płacąc normalne składki i normalne wynagrodzenie? Czy to coś zmienia?
I jeszcze jak wygląda to w przypadku innych osób z rodziny, czyli dzieci, rodziców, rodzeństwa, szwagra... ?
Cytuj
Odpowiedź