• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Finansowa emerytalna niezależność jak działa ?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Agata7

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

26.5.2014 20:56
Ostatnio słyszałam o FEN wiecie może na czym to polega .Podobno jest bardzo przydatne w planowaniu przyszłości finansowej.Ja nie mam kompletnie o tym pojęcia może ktoś przybliży mi temat i będę bardziej zorientowana .Na jakich zasadach to działa?Macie jakieś informacje ,może ktoś mi pomoże .
Cytuj
kolorowaPanna

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

27.5.2014 14:44
to ja pierwszy raz słyszę o czymś takim. Może to chodzi o to ze samemu na własne konto odkładasz sobie pieniądze i w ten sposób masz własne oszczędności na emeryturę i nie musisz martwić sie tym co zaoferuje Ci Państwo. Chyba że to jest zupełnie inny program. Może jakiś ekspert się wypowie i nam wyjaśni.
Cytuj
mirka

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

29.5.2014 1:16
Ja też pierwszy raz słyszę o czymś taki ale zaraz nasuwa mi sie na myśl to ze chodzi o to aby samemu odkładać sobie jakieś pieniądze. Albo zrezygnować i z ZUS i z OFE i wtedy na własne konto lecą pieniążki a za to żyje sie na emeryturze. Dobrze myślę?
Cytuj
darecki

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

29.5.2014 8:58
Pierwszy raz o tym słyszę. Szukałem jakiś informacji na te temat w google ale nie znalazłem nic sensownego... Może eksperci się wypowiedzą? Powiem szczerze, że zainteresował mnie ten temat. Chciałbym mieć niezależną emeryturę od ZUS-u czy OFE. To jest w ogóle możliwe?
Cytuj
Ekspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 84 razy

Wyślij wiadomość

29.5.2014 14:14
darecki napisał
Pierwszy raz o tym słyszę. Szukałem jakiś informacji na te temat w google ale nie znalazłem nic sensownego... Może eksperci się wypowiedzą? Powiem szczerze, że zainteresował mnie ten temat. Chciałbym mieć niezależną emeryturę od ZUS-u czy OFE. To jest w ogóle możliwe?
Muszę Państwa rozczarować. Nie ma możliwości zrezygnowania zarówno ZUS jak i OFE i odkładania środków tylko na 3 filar. Obecnie mamy możliwość dokonania wyboru, i jeżeli chcemy odkładać na naszą przyszłą emeryturę zarówno w ZUS jak i w OFE musimy do ZUS wysłać odpowiednie oświadczenie. Jeżeli zdecydujemy się tylko i wyłącznie na ZUS, nie musimy robić nic. Oznacza to że jeśli nie wyślemy oświadczenia automatycznie nasze składki wylądują w ZUS w całości. 3 filar nie jest obowiązkowy. Wybrać można: IKE (indywidualne konto emerytalne), IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) lub PPE (pracowniczy program emerytalny.
Cytuj
Renata Grochowska
Ekspert Comperia.pl
madzialenka89

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

29.5.2014 18:05
Czym różni się IKE od IKZE? Ja zdecydowałam się na odkładanie pieniędzy zarówno w ZUS-ie jak i w OFE. Chcę mieć pewność, że moja emerytura będzie odpowiednia. Strasznie boję się, że dostanę 800 zł jak moja babcia i nie będę wiedziała co z tym zrobić...
Cytuj
Ekspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 84 razy

Wyślij wiadomość

30.5.2014 9:57
madzialenka89 napisał
Czym różni się IKE od IKZE? Ja zdecydowałam się na odkładanie pieniędzy zarówno w ZUS-ie jak i w OFE. Chcę mieć pewność, że moja emerytura będzie odpowiednia. Strasznie boję się, że dostanę 800 zł jak moja babcia i nie będę wiedziała co z tym zrobić...
IKE i IKZE oferowane są przez banki, fundusze inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe, biura maklerskie oraz powszechne towarzystwa emerytalne. Oszczędzając w IKE korzyść podatkowa polega na tym, że przy wypłacie środków (po spełnieniu warunku wieku i stażu) nie zapłacimy podatku od zysków kapitałowych, natomiast środki z IKZE wypłacić możemy w dowolny momencie bez naliczonego podatku Belki. Dodatkowo roczna składka pomniejsza podatek dochodowy. W zależności od tego, jaką płacimy stawkę podatku, zostanie 18% lub 32% wartości składki. Ponadto na IKE możemy odłożyć co roku trzykrotność średniego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku. Na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego możemy co roku odłożyć do 4% rocznego wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne.
Cytuj
Renata Grochowska
Ekspert Comperia.pl
dorotkaa1

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

31.5.2014 21:37
To z tego wszystkiego wychodzi że jeszcze za nasze oszczędności zapłacimy podatek Belki ? Nie dość że będziemy odkładać na nasze lepsze życie na starość to tak nas wykorzystają .To z tego wychodzi że IKE warto wpłacać i tam oszczędzać , przynajmniej nie dosięgnie nas podatek Belki ale chyba przy niższym oprocentowaniu czy mam racje ?.
Cytuj
Ekspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 135 razy

Wyślij wiadomość

2.6.2014 14:21
dorotkaa1 napisał
To z tego wszystkiego wychodzi że jeszcze za nasze oszczędności zapłacimy podatek Belki ? Nie dość że będziemy odkładać na nasze lepsze życie na starość to tak nas wykorzystają .To z tego wychodzi że IKE warto wpłacać i tam oszczędzać , przynajmniej nie dosięgnie nas podatek Belki ale chyba przy niższym oprocentowaniu czy mam racje ?.
Obowiązuje oprocentowanie zmienne, zazwyczaj uzależnione jest od rynkowej stawki WIBOR3M i nie odbiega od warunków rynkowych. Banki często ustalają oferty promocyjne, polegają one na tym, że w początkowym okresie trwania umowy, często nie dłuższym niż rok, deklarują np., że odsetki będą wypłacane wg stałej stopy procentowej. Ważną kwestia jest tez kapitalizacja odsetek. Odsetki mogą być naliczane z częstotliwością dzienną, miesięczną, kwartalną i roczną. Zasadniczo korzystniejsza będzie oferta tego, który dokonuje jej częściej.
Cytuj
Ilona Maciejuk
Ekspert Comperia.pl
jacek

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

31.7.2014 15:27
Nie dziwię się że niektórzy zostają w ZUSie i nie wiedzą co wybrać, prawo jest bardzo skomplikowane a i przewidzieć wszystkiego sie nie da i najlepiej by było odkładać poza ZUS i OFE jeszcze na konto oszczędnościowe i inne takie typowo emerytalne/rentowe oferty zabezpieczenia na przyszłość. tylko skąd na to wszystko wziąć pieniądze...
Cytuj
Odpowiedź