• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Kredyt hipoteczny a separacja

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
kac-dusz

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

19.1.2016 11:10
Witam, pisze, bo nie wiem, co mam robić. Mam z żoną kredyt hipoteczny, jeszcze na 10 lat. Obecnie jesteśmy jednak w separacji, orzeczonej przez sąd. Tym samym mamy już rozdzielność majątkową.
Moje pytanie brzmi czy muszę to zgłosić do banku?
I jak to będzie teraz wyglądało? Póki co dom jest nadal nasz wspólny, choć ja tam aktualnie nie mieszkam.
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

19.1.2016 11:20
Zajrzyj do umowy i regulaminu kredytu. Tam znajdziesz info jakiego rodzaju sytuacje powinieneś zgłaszać w banku.

To czy mieszkasz czy też nie, nie ma żadnego znaczenia.

Generalnie jak dojdzie do rozwodu to powinniście ustalić co dalej czyli czy sprzedajecie dom i spłacacie kredyt czy jedno z Was przejmie dom razem z kredytem.
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
kac-dusz

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

19.1.2016 13:23
Czyli może być tak, że jeśli żona zostanie z domem, to ja uwolnię się od kredytu?
Szkoda tylko tego, co już w to włożyłem, no ale trudno się mówi.
Do papierów z kredytu nie mam niestety aktualnie dostępu - zostały w domu, a wolę tam nie jeździć na razie.
Czy jeśli wybiorę się do banku, to dostanę ten regulamin do wglądu?
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

19.1.2016 13:25
Zadzwoń/napisz do swojego doradcy i poinformuj go jak się sprawy mają.

Żona zostanie z domem i kredytem jeżeli ma zdolność kredytową i będzie chciała przejąć nieruchomość. Najlepiej o tym z nią porozmawiaj.
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
tomaszriddle

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

19.1.2016 15:24
Robert Sierant napisał
Zadzwoń/napisz do swojego doradcy i poinformuj go jak się sprawy mają.

Żona zostanie z domem i kredytem jeżeli ma zdolność kredytową i będzie chciała przejąć nieruchomość. Najlepiej o tym z nią porozmawiaj.


A co w sytuacji, jeśli osoba, która miałaby zostać z nieruchomością sama nie będzie miała zdolności? Czy wówczas jedynym wyjściem jest sprzedanie mieszkania?
Pytam hipotetycznie, ale temat jest w sumie dość ciekawy.
Na ogół nikt nie zakłada, że będzie w takiej sytuacji, ale ja uważam, że na wszystko należy być przygotowanym.
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

19.1.2016 15:31
Tak, sprzedanie. Pół biedy jeżeli sprzedacie drożej niż zostało kredytu do spłaty, ale jeżeli macie hipo w CHF to trzeba będzie do interesu dołożyć.

ps
To nie jest niezwykły przypadek, takie sytuacje się zdarzają. Kredyt związuje bardziej niż dziecko!
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Piotr Ożarowski

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 368 razy

Wyślij wiadomość

20.1.2016 9:00
Jeśli dobrze zrozumiałem, macie Państwo orzeczoną rozdzielność majątkową i nieuporządkowane sprawy z dotychczasowym majątkiem wspólnym. Pozostaje porozumienie lub rozprawa sądowa między małżonkami. Tutaj opiera się sprawa o nieruchomość, więc nawet porozumienie musi być zawarte w formie aktu notarialnego.
Co do kredytu, uwolnienie jednego z kredytobiorców wymaga zgody banku i zdolności kredytowej tego kto z kredytem zostaje.
Przy braku zgody banku na uwolnienie jednego z kredytobiorców, jedno z Państwa mogłoby również ubiegać się o refinansowanie
(kredyt w innym banku) indywidualnie. Zdolność kredytowa wiadomo jest tutaj również konieczna.
Czasami pozostaje zbycie nieruchomości z jednoczesną spłatą kredytu i podział uzyskanych środków.
Wbrew obiegowym opiniom, sa procedury, które umożliwiają sprzedanie takiego kredytowanego mieszkania innym osobom, również na kredyt.
Wypowiedź została zmieniona przez: Piotr Ożarowski 20.1.2016 9:21
Cytuj
pozdrawiam
Piotr Ożarowski
wwjm@wwjm.pl
888-777-991
Odpowiedź