• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Kiedy następuje przedawnienie długów?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Angelina

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

11.6.2014 23:49
Witam. Chciałam zapytac o długi mieszkaniowe i ich przedawnienie. Po jakim czasie przedawnia sie ugoda sadowa? Po jakim czasie nakaz sadowy? Czy można sie bronic podpisaniem ugody pod wpływem błędu? A co z sytuacja, kiedy nakaz nie został doręczony a sciaga sie należność z wypłaty? Czy ściąganie należności z wypłaty powoduje przerwanie biegu przedawnienia? Czy pismo od dłużnika z prośba o umorzenie dlugu powoduje przerwanie biegu przedawnienia?I jeszcze jedno. Jeżeli takie długi spłaca sie solidarnie, a wobec jednego z dłużników można mowic o przedawnieniu, to czy przedawni sie caly dług wobec wszystkich dłużników?
Cytuj
Ekspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 71 razy

Wyślij wiadomość

12.6.2014 9:52
Prawda jest, że zdarza się, że windykatorzy próbują ściągnąć zadłużenie, którego termin uległ przedawnieniu. Zwykle dla większości długów termin przedawnienia wynosi 10 lat. Po takim na przykład czasie przedawnia się roszczenie stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu lub innej instytucji powołanej do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczenie sądu polubownego, a także stwierdzone ugodą zawarta przed sądem lub sądem polubownym albo przed mediatorem i zatwierdzone przez sąd.

Nieuiszczenie przez wierzyciela opłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia mu wezwania do zapłaty, powoduje zwrot wniosku. Komornik podejmuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku wierzyciela, czynności niezbędne do skutecznego przeprowadzenia egzekucji lub zabezpieczenia roszczenia. W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Cytuj
Marzena Kazbieruk
Ekspert Comperia.pl
Malicki

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

16.6.2014 12:56
To ja nawet nie wiedziałem że jest cos takiego jak przedawnienie długów. Wydawało mi się że jako ktoś zaciągnął dług to musi go spłycić bez względu na wszystko a co z odsetkami za te 10 lat? też ulegają przedawnieniu ? Tylko teraz jak tu uciekać od płacenia długu przez 10 lat.
Cytuj
Tomasz SłupczynskiEkspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 249 razy

Wyślij wiadomość

16.6.2014 13:50
Malicki napisał
To ja nawet nie wiedziałem że jest cos takiego jak przedawnienie długów. Wydawało mi się że jako ktoś zaciągnął dług to musi go spłycić bez względu na wszystko a co z odsetkami za te 10 lat? też ulegają przedawnieniu ? Tylko teraz jak tu uciekać od płacenia długu przez 10 lat.
Jeżeli chodzi o odsetki to są w pewnym sensie niezależne od długu głównego. Prowadzi to do powstania odrębnych reguł dotyczących biegu terminu przedawnienia dla tego roszczenia. Roszczenie to przedawnia się z upływem 3 lat. 3-letni okres przedawnienia dotyczy wszelkich roszczeń o odsetki.
Cytuj
Tomasz Słupczyński, Ekspert Comperia.pl
ryjek82

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

17.6.2014 6:21
Nie wiedziałem, że przedawnienie następuje po 10 latach. Byłem święcie przekonany, że po trzech... Nie wiem skąd u mnie takie informacje:/ Malicki nie da się uciec od długu. Mój tata nie płacić rachunków za telefon i chyba po siedmiu latach dostał pismo z sądu. Teraz musi płacić bo komornik będzie go ścigał.
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

17.6.2014 10:19
ryjek82 napisał
Nie wiedziałem, że przedawnienie następuje po 10 latach. Byłem święcie przekonany, że po trzech... Nie wiem skąd u mnie takie informacje:/ Malicki nie da się uciec od długu. Mój tata nie płacić rachunków za telefon i chyba po siedmiu latach dostał pismo z sądu. Teraz musi płacić bo komornik będzie go ścigał.
No uciekanie przed windykacja 10 lat... trzeba miec nerwy ze stali, zreszta jak sie slyszy jakie maja metody to czlowiek moze sie wykonczyc
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

19.7.2014 8:51
Witam a ja mam pytanie dotyczące prawa pracy a nie potrafię znaleźć nigdzie odpowiedzi.W dniu 21 sierpnia 2012 pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę bez wypowiedzenia.Byliśmy umówieni ustnie na tzw wypłatę do ręki jednak ja nie chciałam się z tym człowiekiem więcej spotykać.Poszłam do sądu.Sąd orzekł iż wypowiedzenie było poprawne a pracodawca ma mi wypłacić wynagrodzenie we wskazanej przeze mnie formie-żądałam wpłaty na konto.Nie dostałam pieniędzy.W lutym 2013 wysłałam wezwanie do zapłaty,ale jego adwokat stwierdził,że albo ja albo ktoś wyznaczony przez mnie ma odebrać pieniądze osobiście.minął już ponad rok od tego pisma a ja nadal nie mam tych pieniędzy pomimo iż sędzia powiedział:"w przypadku ustania umowy pisemnej przestaje też obowiązywać umowa ustna więc pozwany ma obowiązek uregulowania należności w formie wskazanej przez powoda".Poza tym PIP nakazał mu naliczenie wynagrodzenia za moje nadgodziny czego pracodawca nie zrobił,toteż nie wiem ile mi sie za te nadgodziny należy.wiem na pewno,że wypłat5y i ekwiwalentu za urlop jest 1454,73 plus odsetki.Więc moje pytanie jest takie co mam teraz zrobić napisać do niego kolejne wezwanie czy od razu pozew do sądu,no i jaką mam żądać kwotę za nadgodziny skoro nie wiem ile mi ich naliczono(pracowałam tak na prawdę od 7 do 17,ale nie takie godziny byly wpisywane na listę)Proszę o pomoc
Cytuj
Tomasz SłupczynskiEkspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 249 razy

Wyślij wiadomość

21.7.2014 9:16
Zasady określone są w art. 359 Kodeksu cywilnego, odsetki należą się między innymi wtedy, gdy wynika to z czynności prawnej. Jeżeli wysokość odsetek nie została między stronami ustalona, wtedy należą się odsetki ustawowe, które obecnie wynoszą 13% w skali roku.
Pamiętajmy jednak, że pracownik, musi takie roszczenie zgłosić pracodawcy, nie ma obowiązku wypłacania odsetek bez żądania pracownika. W obecnej sytuacji proponuje złożyć pozew do Sądu Pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce wykonywania pracy pozew o zapłatę zaległego wynagrodzenia.
Cytuj
Tomasz Słupczyński, Ekspert Comperia.pl
Gość

Niezarejestrowani

22.7.2014 9:14
Człowieku idz do sądu, on Ci polubownie nie odda tych pieniędzy, a tak sad jeszcze Ci doliczy jakieś odsetki, czysty zysk, a po2. utrzesz nosa szefuniowi.
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

24.7.2014 8:51
No na prawde, koles ma nakaz zaplaty a i tak nie chce oddac kasy, to sa na prawdę... Zapracowałeś to niech odda i po sprawie.
Cytuj
Odpowiedź