• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Na ile maksymalnie kredyt hipoteczny?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Ekspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 135 razy

Wyślij wiadomość

16.5.2014 14:10
zuzannaanna napisał
Przeczytałam artykuł i muszę powiedzieć że Polskie prawo jest straszne. Moi rodzice mają kredyt hipoteczny. Jakiś czas temu wybudowali dom który jest zapisany na mnie i spłacają ten kredyt. Nie jestem współkredytobiorcą
ale oczywiste jest że chcę po ich śmierci zatrzymać ten dom. W końcu się w nim wychowałam! Niestety nie będzie mnie stać na płacenie co miesiąc raty w wysokości 1200 zł... Zarabiam marne 1500 na chwilę obecna. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Czy dom przepadnie po śmierci rodziców?

Sytuacja jest bardziej złożona. Po śmierci kredytobiorcy umowa kredytu hipotecznego po prostu wygasa. Jeśli zabezpieczeniem spłaty kredytu jest cesja ubezpieczenia na życie, to bank wystąpi do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Oznacza to, że jego wysokość może dokładnie odpowiadać sumie zadłużenia, w tej sytuacji spadkobiercy otrzymają nieruchomość wolną od hipoteki. W przypadku, gdy wartość polisy jest większa lub mniejsza od wartości kredytu powstanie nadpłata lub niedopłata kredytu. Spadkobiercy mogą więc albo odziedziczyć pozostałą kwotę albo musieli będą spłacić dług. Jeżeli natomiast ubezpieczenie na życie nie zostało zawarte bank ustali spadkobierców. Spadkobierca nie musi przyjmować spadku, w przypadku przyjęcia należy należności spłacić. Jeżeli spadkobierca nie będzie miał środków na spłatę może sprzedać odziedziczoną nieruchomość i w z tych środków pokryć należną bankowi sumę.
Cytuj
Ilona Maciejuk
Ekspert Comperia.pl
szarlottka

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

17.5.2014 9:35
W takim razie lepiej nie przyjmować domu w spadku prawda? Chyba że spadkobierca jest gotowy go sprzedać. Banki muszą na tym nieźle zarabiać. Może mi Pani napisać ile takie ubezpieczenie na życie kosztuje? Ile wynoszą raty? Myślimy z mężem o kredycie hipotecznym na mieszkanie i chcielibyśmy wykupić takie ubezpieczenie by w razie naszej śmierci dzieci nie miały problemów ze spłatą rat.
Cytuj
zuzannaanna

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

17.5.2014 21:42
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Myślałam trochę o tym kredycie hipotecznym rodziców i jeśli będzie mnie stać na jego spłatę to przyjmę w przyszłości ten dom. Nie ma na razie co gdybać. Może za 20 lat będę miała lepszą pracę. Chciałabym się tylko dowiedzieć gdzie można załatwić takie ubezpieczenie które jest w stanie pokryć raty kredytu?
Cytuj
Tomasz SłupczynskiEkspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 249 razy

Wyślij wiadomość

19.5.2014 8:25
zuzannaanna napisał
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Myślałam trochę o tym kredycie hipotecznym rodziców i jeśli będzie mnie stać na jego spłatę to przyjmę w przyszłości ten dom. Nie ma na razie co gdybać. Może za 20 lat będę miała lepszą pracę. Chciałabym się tylko dowiedzieć gdzie można załatwić takie ubezpieczenie które jest w stanie pokryć raty kredytu?
Ubezpieczenie takie wykupuje się zazwyczaj przy podpisywaniu umowy kredytowe, banki traktują umowę ubezpieczenia jako formę zabezpieczenia spłaty kredyt. Ubezpieczenia kredytu występują obok innych zabezpieczeń np. w umowach kredytu hipotecznego, gdzie oprócz zabezpieczenia w postaci hipoteki, bank wymaga zawarcia umowy ubezpieczenia na życie kredytobiorcy. Ubezpieczenie kredytu jest wymagane zazwyczaj przez bank, nie jest to jednak obowiązek nałożony na klienta jakimkolwiek przepisem ustawy.
Cytuj
Tomasz Słupczyński, Ekspert Comperia.pl
Renia

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

19.5.2014 10:05
Ja na twoim miejscu wolałabym odziedziczyć spadek wraz z długiem .Na pewno bym sobie poradziła w spłacie rat .Bo jak piszesz zarabiasz 1 500 ale z czasem na pewno zaczniesz zarabiać więcej .A co zrobisz jak zrzekniesz się domu ,gdzie będziesz mieszkać i czy stać Cię będzie na budowę nowego domu .
Cytuj
Felicja

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

19.5.2014 10:08
nom zgadzam się. Rodzice pewnie jeszcze jakiś czas pożyją a Ty może z czasem będziesz zarabiała coraz więcej, teraz póki co nie ma się czym zbytnio martwic. Dopiero gdy Twoich rodziców zabraknie, wtedy możesz mieć problem.
Cytuj
Katarzyna

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

19.5.2014 12:41
Oczywiście nie możemy nastawiać się na najgorsze.Przecież z czasem zarobki wzrosną ,a być może współmałżonek zacznie zarabiać i będziesz w stanie spłacić kredyt.Ale do czasu kiedy rodzice żyją nie musisz martwić się o raty ,ale warto zacząć się nad tym zastanawiać ,lepiej wcześnie niż za późno ,bo trochę byłoby szkoda stracić dorobek życia rodziców..
Cytuj
Grzegorz

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

19.5.2014 17:35
A może dało by sie to załatwić w jakiś inny sposób. Albo rodzicom uda się spłacić dom i to już nie będzie na Twojej głowie, może za jakiś czas dostaną nagły zastrzyk gotówki, szybko wszystko spłacą i nie będziesz musiała się już martwić długami. Tak było by najlepiej.
Cytuj
Konstanty3

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

19.5.2014 20:25
Nie warto teraz zawracać sobie tym głowy ,przecież twoi rodzice nie umierają .Na pewno decydując się na taki kredyt przemyśleli wszystko ,nawet najgorsze. Być może kredyt jest ubezpieczony i w razie nieszczęścia ubezpieczyciel spłaci dług. Myślę że im starsi będą twoi rodzice tym rata kredytu będzie maleć ,tak większość banków rozkłada raty .
Cytuj
Karwals

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

19.5.2014 22:30
też mam wrażenie że takie kredyty sa ubezpieczone. Mój znajomy brał niedawno nie całe 4000 tysiace kredytu i tez był ubezpieczony a co dopiero tak duży kredyt jak ten hipoteczny, to nie te czasy co kiedyś.Moim zdaniem nie masz się o co martwić.
Cytuj
Odpowiedź