• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Własna działalność i praca na zleceniu - jakie składki?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
xkrzys

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

23.11.2015 11:19
Może mnie ktoś oświecić jak to jest ze składkami na ZUS, jeśli mam własną działalność gospodarczą, a dodatkowo jestem zatrudniony w innej firmie na umowie zleceniu?
Wiem, że gdybym pracował na normalnej umowie o pracę i dodatkowo na zleceniu, to wtedy płaciłbym tylko ze zlecenia składkę zdrowotną. Czy w przypadku własnej działalności wygląda to tak samo?
Rozliczam się ryczałtowo, 5%.
Cytuj
Artur Sarnecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1359 razy

Wyślij wiadomość

23.11.2015 16:45
z tego co pamiętam jet to możliwe ale zlecenie musi być chyba na kwotę podobną do minimalnej umowy o pracę i oskładkowana
Cytuj
Doradca Finansowy

https://finansepoludzku.pl
Napisz: biuro@finansepoludzku.pl
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

24.11.2015 9:33
nie ma sensu gdybać, zadzwoń do ZUS i wszystkiego się dowiesz
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

24.11.2015 12:07
xkrzys napisał
Może mnie ktoś oświecić jak to jest ze składkami na ZUS, jeśli mam własną działalność gospodarczą, a dodatkowo jestem zatrudniony w innej firmie na umowie zleceniu?
Wiem, że gdybym pracował na normalnej umowie o pracę i dodatkowo na zleceniu, to wtedy płaciłbym tylko ze zlecenia składkę zdrowotną. Czy w przypadku własnej działalności wygląda to tak samo?
Rozliczam się ryczałtowo, 5%.


Ryczałt z działalności nie ma znaczenia do obliczenia należnej składki ZUS - takie same stawki obowiązują zarówno przy ryczałcie, jak też KPIR.
Jeżeli osoba wykonująca umowę zlecenia rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej, dochodzi wtedy do tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczenia. Przedsiębiorca podlega wtedy obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z racji prowadzonej firmy. Ma to miejsce wtedy, gdy jego podstawa wymiaru składek ze zlecenia jest niższa od obowiązującej go najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności, tj.:

1.60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych (w 2015 r. wynosi ona 2.375,40 zł) - dla przedsiębiorców opłacających składki na ogólnych zasadach

2. 30% aktualnego wynagrodzenia minimalnego (w 2015 r. wynosi ona 525 zł) - jeśli korzysta z ulgi dla nowych przedsiębiorców.

Z tytułu wykonywania zlecenia przedsiębiorca może w takim przypadku przystąpić do ubezpieczeń społecznych dobrowolnie

Jeśli natomiast podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ze zlecenia jest równa lub wyższa od obowiązującej danego przedsiębiorcę minimalnej podstawy wymiaru tych składek z działalności, może on wtedy wybrać, z którego tytułu chce podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Tytułem tym może być wówczas umowa zlecenia
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
lmilek

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

24.11.2015 13:39
Nie wiem, jak to wygląda, jeśli ktoś ma też własną działalność, ale ja pracowałem jednocześnie na pół etatu i na umowie zlecenie u różnych osób i z obu tytułów miałem potrącane wszystkie składki.
Gdy u jednego pracodawcy dostałem cały etat, to z umowy zlecenie zaczęto mi u drugiego odciągać jedynie składkę zdrowotną.
Czy ma to związek z tym, że zacząłem uzyskiwać minimalną krajową z umowy o pracę?
Czy chodzi tylko o wymiar etatu?
Obecnie pracuję na 3/4 etatu, ale zarabiam więcej niż minimalna krajowa, 2000 zł brutto i znów myślałem nad umową zlecenie. Czy po raz kolejny zabiorą mi wszystkie składki?
Cytuj
Odpowiedź