• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Praca w sklepie na umowę zlecenie

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Arias

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

9.6.2015 14:32
Mam swój sklep na wsi i chciałem zatrudnić dodatkową pracownicę. Zależy mi jednak na tym, żeby zatrudnić ją na umowie zlecenie, a to dlatego, żeby mogła pracować także w święta, bo w okolicy brakuje wtedy otwartego sklepu. Do tej pory ja stawałem wtedy za ladą, ale więcej niż 10 godzin tez nie dam rady stać, więc przydała by się druga osoba. Pytanie tylko, czy to będzie legalne, jeśli będzie ona też pracować w normalne dni? Wiadomo, że jest to praca w konkretnych godzinach, na zmiany, a takiego zapisu chyba nie powinno być w umowie cywilnoprawnej.
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

9.6.2015 14:47
Na umowe zlecenie pracuja osoby na umowe zlecenie. Nie bedzie to legalne jesli bedzie pracowala jak na umowe o prace. I kropka. Niech Pan sobie sam pracuje w swieta.
Cytuj
Arias

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

9.6.2015 15:18
Nie rozumiem o co się pan oburza, przecież nikogo nie zmuszam do tego, żeby się u mnie zatrudnił. Mam już stałe pracownice, teraz potrzebuje osoby, która by pracowała w święta. Jaki to problem? Sam też wtedy pracuję, ale chyba lepiej, żeby dwie osoby pracowały po 8 godzin, niż jedna 16? Tym bardziej, że nie oferuję za to 5 złotych na godzinę, tylko odpowiednio więcej. I pytanie było o coś innego, bo wiem, że w sklepach są ekspedientki zatrudniane na umowę zlecenie, więc chyba jest to legalne.
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

9.6.2015 15:39
jeżeli umowa zlecenia nie ma charakteru umowy o pracę to jest ok, ale jeżeli pracownik ma pracować przez X godzin i Y dni w miesiącu to nie będzie umowa zlecenia tylko umowa o pracę

należy płacić ZUS, odprowadzać podatki, pracownik ma prawo do urlopu, jest ubezpieczony, ma prawa ale też i obowiązki
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Arias

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

10.6.2015 10:04
Chodzi mi przede wszystkim o to, aby ta osoba pracowała w dni świąteczne, bo wiadomo, że pracownik na umowie o pracę nie może wtedy pracować. A praca w sklepie ma taką specyfikę, że pracuje się od 6 do 14 i od 14 do 22. Obawiam się, że tych godzin nie przeskoczę, bo niby jak? Czy sam fakt, że osoba będzie pracowała w określonych godzinach już skreśla możliwość pracy na umowie zleceniu? Mi nie chodzi o to, że chcę wykręcić się od Zusu, tylko o to, żeby mogła stać w święta.
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

10.6.2015 11:03
Arias napisał
Chodzi mi przede wszystkim o to, aby ta osoba pracowała w dni świąteczne, bo wiadomo, że pracownik na umowie o pracę nie może wtedy pracować. A praca w sklepie ma taką specyfikę, że pracuje się od 6 do 14 i od 14 do 22. Obawiam się, że tych godzin nie przeskoczę, bo niby jak? Czy sam fakt, że osoba będzie pracowała w określonych godzinach już skreśla możliwość pracy na umowie zleceniu? Mi nie chodzi o to, że chcę wykręcić się od Zusu, tylko o to, żeby mogła stać w święta.
Sam pracuj w swieta i sprawa załatwiona.
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

10.6.2015 11:59
pomijając to, że w święta powinni pracować właściciele (skoro mają takie ciśnienie na obrót) to oczywiście możesz zatrudnić osobę X na um. zlecenia na ileś godzin, ale zwróć uwagę na pewne ryzyka

taki "sezonowy" pracownik ma dostęp do kasy...znajomy był w podobnej sytuacji i też zatrudniał, ale potem miał jakieś extra braki na inwenturze, w kasie brakowało

teraz albo w święta sam stoi za ladą albo zamyka

ps
tak poza dyskusją, uważam że otwieranie większości sklepów w niedziele i święta to przesada, powinny być pozamykane tak jak w innych krajach
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Gość

Niezarejestrowani

10.6.2015 12:07
Robert Sierant napisał
pomijając to, że w święta powinni pracować właściciele (skoro mają takie ciśnienie na obrót) to oczywiście możesz zatrudnić osobę X na um. zlecenia na ileś godzin, ale zwróć uwagę na pewne ryzyka

taki "sezonowy" pracownik ma dostęp do kasy...znajomy był w podobnej sytuacji i też zatrudniał, ale potem miał jakieś extra braki na inwenturze, w kasie brakowało

teraz albo w święta sam stoi za ladą albo zamyka

ps
tak poza dyskusją, uważam że otwieranie większości sklepów w niedziele i święta to przesada, powinny być pozamykane tak jak w innych krajach
Oczywiscie. Obrot mozna zrobic kiedy jest na to czas. Pracownik to nie robot. tez bedzie chcial odpoczac w wolny od pracy dzien.
Cytuj
Arias

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

10.6.2015 12:50
No owszem, ja rozumiem panów obawy moralne, ale naprawdę mi chodzi o to, że sklep jest na wsi, najbliższy, który byłby otwarty w święta jest jakieś 30 km dalej, w najbliższym mieście.
I chyba są ludzie, którzy chcę pracować w święta, a mieć wolne w normalne dni? Przecież nikogo bym nie zmuszał do pracy przez cały tydzień bez dnia wolnego! Są w tym kraju ateiści, są wyznawcy innych niż chrześcijaństwo religii i sądzę, że bez problemu kogoś znajdę.
Czyli rozumiem, że mogę kogoś legalnie zatrudnić w ten sposób? Ale ta osoba już w normalne dni nie mogłaby pracować?
Ryzyko rozumiem, ale to samo jest, gdy przyjmuję nową pracownicę na umowę o pracę, też może się okazać, że kombinuje.
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

10.6.2015 13:42
co do zasady możesz zatrudnić

ps
nie chodzi o ateistów itp...czy w innych krajach są sami wierzący, że sklepy w niedziele i święta są nieczynne?
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Odpowiedź