• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat2 osoby obserwują ten temat

Umowa zlecenie czy własna działalność

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Kaja Metrowska

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

27.5.2015 10:45
Obecnie pracuję w firmie, w której nie przyznaje się etatów ( jest to prywatna placówka medyczna). Zaproponowali mi albo umowę zlecenie albo otwarcie własnej działalnośći gospodarczej ( byłabym na razie na małym zusie). Praca jako rejestratorka medyczna.

Jaki sposób rozliczania się jest dla mnie korzystniejszy? I czy pracodawca ma prawo zatrudniać mnie w ten sposób? Sama praca to oczywisty etat ale po prostu takiego zatrudnienia nie jest w stanie mi dac.
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

27.5.2015 11:46
czyli pracodawca nie chce odprowadzać składek na ZUS...

umowa zlecenia będzie prostszą formą, ale samozatrudnienie może być korzystniejsze jeżeli np. będziesz mogła wykazać odpowiednie koszty prowadzenia DG

czy wynagrodzenie brutto na UZ i DG ma być takie samo?
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
hubertus

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

27.5.2015 16:13
Zakładając własną działalność możesz chyba nawet liczyć na różne dofinansowania, więc pewnie bardziej się to by opłacało. Ale dużo zależy od wynagrodzenia, jakie ci pracodawca zaproponuje. Zus przy umowie zlecenie będzie elastyczny, a przy działalności niestety nie. Może lepiej sobie to wszystko po prostu przelicz?
Bo jeśli chodzi o świadczenia finansowane z ubezpieczenia społecznego, to chyba nie ma znaczenia, czy ktoś prowadził działalność czy był na umowie zlecenie?
Cytuj
Kaja Metrowska

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

28.5.2015 6:37
Robert Sierant napisał
czyli pracodawca nie chce odprowadzać składek na ZUS...

umowa zlecenia będzie prostszą formą, ale samozatrudnienie może być korzystniejsze jeżeli np. będziesz mogła wykazać odpowiednie koszty prowadzenia DG

czy wynagrodzenie brutto na UZ i DG ma być takie samo?


Tak. Zaproponowali mi w tym momencie 15 zł za godzinę brutto. Niestety ale koszta prowadzenia działalnosci nie będą dużę ponieważ będę mogła wliczyć w zasadzie jedynie miesięczne paliwo za samochód oraz rachunek za telefon. Z drugiej strony mam teraz niski zus.
W firmie nikogo nie zatrudniają na umowę o pracę. Wyłącznie kierowników.
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

28.5.2015 9:01
skoro paliwo to też możesz amortyzować auto, bo na co paliwo bez samochodu?

jak kupisz jakiś sprzęt: telefon, tablet, komputer to może je zaliczyć do kosztów lub ŚT i amortyzować
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Anna Kopeć

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 150 razy

Wyślij wiadomość

28.5.2015 10:40
warto jednak zwrócić uwagę na inną kwestię-ubezpieczenia zdrowotnego i świadczeń.
nie wiem jak jest z umową zlecenie, bo tej formy zatrudnienia nigdy nie miałam, ale opłacając preferencyjny zus trzeba liczyć się z tym, że świadczenia są adekwatne do wysokości płaconych składek.
warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadku zajścia w ciążę i urlopu macierzyńskiego. przy preferencyjnym zusie zasiłek macierzyński wynosi ok. 330 zł brutto, z czego co miesiąc trzeba odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne ok. 280 zł.
Cytuj
Basia

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

28.5.2015 14:24
Ania Kopeć napisał
przy preferencyjnym zusie zasiłek macierzyński wynosi ok. 330 zł brutto, z czego co miesiąc trzeba odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne ok. 280 zł.


Ale jak się jest na urlopie macierzyńskim to się przecież nie opłaca składek, prawda? Czy w przypadku prowadzenia firmy jest inaczej?
Wtedy to by się kompletnie nie opłacało, bo ile zostanie, 50 złotych?
I jak w tym kraju ma się zwiększyć dzietność, jak takie panują warunki!
Cytuj
Anna Kopeć

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 150 razy

Wyślij wiadomość

28.5.2015 14:27
W przypadku działalności gospodarczej, na urlopie macierzyńskim opłaca się tylko składki zdrowotne.
Jeśli były opłacane niskie składki to z tego co pamiętam-dopłaca się do interesu w ramach zasiłku macierzyńskiego.
Preferencyjny ZUS wcale nie jest taki "fajny", bo owszem jest ułatwieniem na początku ale jeśli coś się stanie i przedsiębiorca będzie chciał pobierać jakieś świadczenia to ma problem.
Cytuj
rusto

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

1.6.2015 6:25
Tak ale ciążę można zaplanować i przez jakiś czas płacić wyższe składki . Z wpadką jest jednak gorzej ;)

Pamiętam jeszcze jak kilka lat temu była możliwość przekrętu z działalnością. Po prostu kobieta płaciła przez dwa miesiące przed poczęciem najwyższe składki zdrowotne a potem... Brała kilka tysięcy macierzyńskiego. Nie wiem czy tak obecnie jest, prawdopodobnie zostało to już zakazane.

Sam zdecydowałbym się jednak na działalność. Umowa zlecenie nic Ci nie daje.
Cytuj
Anna Kopeć

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 150 razy

Wyślij wiadomość

1.6.2015 8:50
rusto napisał
Tak ale ciążę można zaplanować i przez jakiś czas płacić wyższe składki . Z wpadką jest jednak gorzej ;)

Pamiętam jeszcze jak kilka lat temu była możliwość przekrętu z działalnością. Po prostu kobieta płaciła przez dwa miesiące przed poczęciem najwyższe składki zdrowotne a potem... Brała kilka tysięcy macierzyńskiego. Nie wiem czy tak obecnie jest, prawdopodobnie zostało to już zakazane.


można było tak robić ale trzeba było się liczyć z kontrolą z US i ZUS :)
Cytuj
Odpowiedź