• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

na jakich zasadach przyznawane jest dofinansowanie z UE

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Maćkowski

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

25.5.2014 18:45
chce założyć nowa działalność w okolicach sierpnia. W urzędzie pracy powiedzieli mi ze bardzo często pod koniec roku niema juz pieniędzy na dofinansowanie na rozkręcenie biznesu. Powiedzieli mi za to ze sa jeszcze pieniadze od uni, ale to sa juz bardziej skomplikowane wnioski by uzyskac te pieniadze. A sa one podobno duże. Ile to może byc? Jak sie starac o takie dofinansowanie?
Cytuj
Angel

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

25.5.2014 19:12
Ja tylko coś takiego znalazłam na stronie Ministerstwa :
I. Pomysł

Dobry pomysł i właściwe jego uzasadnienie jest niezbędne, aby ruszyć z miejsca. Musisz wiedzieć dokładnie co i gdzie chcesz zrobić, a następnie określić skutki jakie Twoja inwestycja może przynieść.

II. Znajdź Program, z którego otrzymasz dotację

Drugim krokiem do ubiegania się o dotacje unijne jest określenie Programu, a w nim Działania, które najbardziej będą odpowiadały Twoim potrzebom, a Ty znajdziesz się wśród grupy beneficjentów, którzy będą mogli wziąć udział w konkursie. Na tym etapie pomocna będzie wyszukiwarka dotacji, która znajduje się w Poradniku Beneficjenta (aplikacja dostępna na Portalu Funduszy Europejskich). Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań (gdzie chcesz realizować swój projekt, w jakiej dziedzinie oraz jakim typem beneficjenta jesteś), a dowiesz się z którego Programu i Działania możesz ubiegać się o pomoc unijną.

III. Zapoznaj się z dokumentacją Programu i śledź terminy naboru wniosków

Po wyborze Działania znajdź instytucję, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie interesującego Cię konkursu i zorientuj się, jakie są terminy naboru wniosków. Zapoznaj się również z dokumentacją wybranego Programu. Jest ona podstawą do prawidłowego opracowania aplikacji konkursowej.

IV. Przygotuj niezbędne dokumenty

Teraz możesz przystąpić do przygotowywania wniosku o dofinansowanie oraz gromadzenia wszystkich wymaganych dokumentów. Instytucje prowadzące nabory wniosków zobowiązane są do zamieszczenia na swoich stronach internetowych „Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie'' oraz dokumentacji związanej z ubieganiem się o dotację z UE. Pamiętaj o dołączeniu obowiązkowych załączników (np. harmonogram realizacji projektu, biznesplan, itp.). Wniosek należy przygotować w wersji papierowej i elektronicznej.

V. Złóż wniosek aplikacyjny

Kolejnym krokiem do otrzymania dotacji jest złożenie wniosku o dofinansowanie. Dokumentację aplikacyjną, która powinna zawierać wszystkie niezbędne dokumenty, musisz złożyć w wyznaczonym terminie do instytucji, która zajmuje się przyjmowaniem wniosków.

V. Czekaj na pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku
Cytuj
Jolka20

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

25.5.2014 19:53
tego typu dofinansowania musisz szukać na różnych stronach internetowych. Tam zazwyczaj jest ogłaszanych sporo nowych możliwości dla firm. Wiadomo ze im większe pieniądze tym trudniej jest je dostać ale z tego co czytałam to łatwiej jest pozyskać pieniądze od Unii niż od Powiatowego Urzędu Pracy
Cytuj
Felicja

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

25.5.2014 21:12
Dziewczyny tutaj mają sporo racji. jak chcesz pozyskać dofinansowanie z unii europejskiej to albo zaczynasz wycieczki po różnych urzędach i pytasz o możliwości takich dofinansować, albo na własna rękę zaczynasz szukać tego w internecie. Takich dotacji jest pełno trzeba tylko dobrze poszukać i doczytać jakie dokumenty są Ci potrzebne do złożenia odpowiedniego wniosku.
Cytuj
Nessa

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

27.5.2014 18:15
Jak dobrze sie orientuje to zasady i wymagania są różne w zależności od tego o jakie dofinansowanie chcesz sie starać. Pieniądze z unii nie sa wcale takie małe ale musisz miec dobrze wypełnione te wszystkie wnioski i papierki zeby je bez problemu otrzymać. Zdecyduj sie na jedno i poproś może jakiegoś urzędnika o pomoc.
Cytuj
zuzannaanna

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

27.5.2014 18:51
Czy to prawda, że pieniądze z dofinansowanie trzeba zwrócić jeśli działalność nie przyniesie dochodów? Byłam rok temu w UP i pytałam o dotację od nich. Usłyszałam to samo co ty. Pod koniec roku nie mają kasy i mam się zgłosić na początku. Zgłosiłam się w lutym i usłyszałam, że się nie kwalifikuję bo nie spełniam wymogów;) Takie rzeczy tylko w PL:)
Cytuj
Tomasz SłupczynskiEkspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 249 razy

Wyślij wiadomość

28.5.2014 11:17
zuzannaanna napisał
Czy to prawda, że pieniądze z dofinansowanie trzeba zwrócić jeśli działalność nie przyniesie dochodów? Byłam rok temu w UP i pytałam o dotację od nich. Usłyszałam to samo co ty. Pod koniec roku nie mają kasy i mam się zgłosić na początku. Zgłosiłam się w lutym i usłyszałam, że się nie kwalifikuję bo nie spełniam wymogów;) Takie rzeczy tylko w PL:)
Możliwe, że zajdzie konieczność zwrotu dotacji. Jeżeli stwierdzona zostanie rozbieżność między stanem faktycznym a tym założonym, beneficjent może zostać wezwany do zwrotu części lub całości środków, jakie otrzymał na realizację projektu. Instytucja Pośrednicząca ma za zadanie kontrolować czy w ramach projektu spełniono kryteria dostępu warunkujące otrzymanie przez beneficjenta dofinansowania oraz strategiczne określone przez beneficjenta dla projektu. Zweryfikowane zostaną osiągnięte cele. Jeżeli okaże się, że nie zostały one spełnione wydatki dotychczas rozliczone w ramach projektu mogą zostać uznane za niekwalifikowalne, np. gdyby beneficjent nie założył jego spełnienia we wniosku o dofinansowanie, to nie otrzymałby wsparcia. Kwota zwrotu może jednak zostać proporcjonalnie obniżona. Może to mieć miejsce, gdy beneficjent o to zawnioskuje i uzasadni przyczyny nieosiągnięcia założeń projektu, ważne aby wykazał swoje starania zmierzające do ich osiągnięcia.
Cytuj
Tomasz Słupczyński, Ekspert Comperia.pl
madzialenka89

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

29.5.2014 7:00
A co jeśli nasza firma przyniesie mniejsze zyski niż zakładaliśmy? Lub pojawią się dodatkowe wydatki na które przeznaczymy pieniądze z UE? Wtedy też trzeba zwrócić dofinansowanie? Jestem w trakcie tworzenia biznesplanu i mam zamiar w czerwcu składać wniosek o dofinansowanie z Unii.
Cytuj
Katarzyna

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

29.5.2014 9:52
Uważam że jeżeli nie przyniesie Twoja firma takich zysków jak zamierzałaś to nie poniesiesz z tego powodu konsekwencji .Na pewno otrzymując dotacje masz określony czas w jaki musisz utrzymać soją firmę na rynku.No i oczywiście przedstawienie rachunków czy zgodnie z określeniem wydałaś pieniądze .
Cytuj
Ekspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 84 razy

Wyślij wiadomość

29.5.2014 14:20
madzialenka89 napisał
A co jeśli nasza firma przyniesie mniejsze zyski niż zakładaliśmy? Lub pojawią się dodatkowe wydatki na które przeznaczymy pieniądze z UE? Wtedy też trzeba zwrócić dofinansowanie? Jestem w trakcie tworzenia biznesplanu i mam zamiar w czerwcu składać wniosek o dofinansowanie z Unii.
Najgroźniejsza jest sytuacja w której określonego czasu firma nie przetrwa. Jeżeli natomiast nie osiągnie zysku na określonym poziomie, możliwe ze będzie trzeba zwracać jakąś część środków. Ale to również podlega negocjacji. Wiele zależy od konkretnego programu, w ramach którego beneficjent otrzymał środki.
Cytuj
Renata Grochowska
Ekspert Comperia.pl
Odpowiedź