03.02.2012, 12:41

Finansowanie działalności bieżącej - na co dokładnie mogę przeznaczyć uzyskane środki z kredytu?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Prowadzenie działalności gospodarczej jest nie lada wyzwaniem dla właścicieli. Nie dość, że muszą się oni zmagać z trudnościami związanymi z pozyskiwaniem klientów, to dodatkowo powinni dbać o prawidłowe zarządzanie finansami swojego przedsiębiorstwa. Skoro o finansach mowa to jednym ze sposobów pozyskania nowych środków przez firmę jest kredyt bankowy. Banki udzielając kredytów nie tylko wydatnie wspierają rozwój gospodarczy w naszym kraju, ale także umożliwiają przedsiębiorcom efektywne prowadzenie działalności. Sprawdźmy zatem na co firmy mogą przeznaczyć uzyskane z kredytu środki.

Po pierwsze na nieruchomości. Część firm posiłkuje się kredytem w celu zakupu lub rozbudowy posiadanych dotychczas pomieszczeń wykorzystywanych do prowadzenia bieżącej działalności. Mowa tutaj oczywiście nie tylko o powierzchniach magazynowych czy halach produkcyjnych, ale także o biurowcach i lokalach przeznaczonych chociażby na tzw. działalność pomocniczą np. kotłownia, parking.

Po drugie na rzeczy ruchome. Chodzi tu przede wszystkim o środki transportu, które są wykorzystywane do przewożenia produktów jakie dane przedsiębiorstwo wyprodukowało. Choć zdarza się często, że są to również samochody służbowe osób stanowiących wyższą kadrę zarządzającą danej firmy. Szczególny rodzaj rzeczy ruchomych stanowią także maszyny i urządzenia, dzięki którym możliwe jest wytwarzanie dóbr przeznaczonych dla klientów i odbiorców wewnętrznych wybranego przedsiębiorstwa.

Kolejna sprawa to zakup towarów i materiałów przeznaczonych do ich dalszej odsprzedaży. Taka sytuacja występuje wśród firm handlowych, które zarabiają na pośrednictwie w ich przepływie. Doskonałym przykładem takich przedsiębiorstw są chociażby różnego typu hurtownie, które kupują pewne towary bezpośrednio u producentów, a potem odsprzedają je innym klientom np. sklepom. Dzięki takiemu rozwiązaniu firmy te nie muszą samodzielnie ponosić kosztów produkcji danego dobra a tylko koszty obsługi logistycznej.

Na zakończenie warto wspomnieć, że część firm zaciąga kredyty w celu poprawy swojej płynności finansowej. W życiu często się zdarza, że kontrahenci nie wywiązują się ze swoich zobowiązań terminowo, a tym samym zaburzają przepływy pieniężne danego przedsiębiorstwa. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ powoduje że nasza firma sama zaczyna mieć problemy ze spłatą swoich długów i tym samym naraża się nie tylko na utratę dobrego imienia, ale także na problemy komornicze.

Widać doskonale, że środki pochodzące z kredytu można przeznaczyć na rozmaite cele. Wybór odpowiedniego zawsze leży po stronie samego przedsiębiorstwa. To właśnie firmy wiedzą najlepiej co w danej chwili stanowi dla nich priorytet i co zamierzają w najbliższym czasie sfinansować.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (03.02.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Jacek Kasperczyk
, ekspert Comperia.pl
615 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe