21.08.2013, 15:51

Emerytura a praca dodatkowa- ile może dorobić emeryt?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.5     / 10 (oddano 4 głosów)

Emerytura a praca dodatkowa- ile może dorobić emeryt?
Co rusz słyszy się, że najstarsi Polacy dostają „głodowe” emerytury, z których ciężko wyżyć. Jeśli tylko emeryt ma na to siły – może sobie do swojego świadczenia „dorobić”. Emerytura a praca dodatkowa – z Comperia.pl poznasz szczegóły tej kwestii, która nurtuje wielu zaawansowanych wiekowo Polaków.

Sporo osób z prawem do zakończenia swojej działalności zawodowej staje przez wyborem - niska emerytura a praca jeszcze przez kilka lat. Niegdyś możliwe było łączenie pobierania emerytury i pracy. Niestety, od początku 2011 roku zmieniły się przepisy, i teraz będzie to sporo trudniejsze (choć wciąż wykonalne).

Każdy, kto wystąpi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie świadczenia emerytalnego, nie może być zatrudniony. Czyli po prostu musi dokonać wyboru – emerytura a praca. Także osoby, które już pobierają emeryturę i dalej pracują, muszą zdecydować się tylko na jedno źródło dochodu.

Ale w tych zasadach tkwi pewien haczyk. Chodzi mianowicie o kolejność decyzji. Można bowiem przed przejściem na emeryturę zwolnić się z pracy, a po uzyskaniu świadczenia – zostać zatrudnionym ponownie. Oczywiście, jest to bardziej kwestia dogadania się z pracodawcą, i z pewnością nie każdy się na to zgodzi. Jednakże jeśli tylko ten będzie zainteresowany ponownym zatrudnieniem takiego już emeryta i nie znajdzie szybko kogoś innego na jego miejsce – pomysł godny polecenia.

Należy także zwracać uwagę, ile się zarabia. Istnieją bowiem limity wynagrodzenia, po przekroczeniu których ZUS zmniejsza emeryturę, lub całkowicie ją zawiesza. Te granice zmieniają się co 3 miesiące, a zależne są od średniego wynagrodzenia brutto w Polsce. Aktualnie ten wskaźnik przyjmowany przez ZUS wynosi ok. 3 740 zł. Emeryt bez utraty części swojej emerytury może zarobić netto nie więcej niż 70 proc. tej kwoty, czyli 2 618,10 zł.

Jeśli pensja wynosi ponad 130 proc. średniego wynagrodzenia brutto, czyli 4862,10 zł, wypłata emerytur jest przez ZUS zupełnie zawieszana. Jeśli natomiast emeryt zarabia kwotę w przedziale między 70 a 130 proc. średniego wynagrodzenia Polaków, jego świadczenie emerytalne ulega obniżce.

Emerytura a praca to nie jedyny dylemat Polaków. Wielu może zastanawiać się nad wykorzystaniem wartości „zamrożonej” w swoim mieszkaniu. Kilka funduszy hipotecznych oferuje bowiem tzw. renty hipoteczne.

W zamian za oddanie im swojej nieruchomości wypłacają tzw. rentę (niestety, w ten sposób zarobić można jedynie około połowy wartości mieszkania) oraz dają notarialnie poświadczoną gwarancję, że emeryt może w mieszkaniu zamieszkiwać do końca życia. Czy warto zdecydować się na taki produkt - to kwestia indywidualna każdego Polaka.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (21.08.2013).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
4370 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora