Dziedziczenie oszczędności - co się z nimi dzieje po śmierci właściciela? Cz.2

2012-11-19 13:01:47

Co dzieje się z pieniędzmi po śmierci ich posiadacza? Czy rodzina może skorzystać z oszczędności zgromadzonych przez zmarłą osobę? Co mówi prawo? Jakie kroki trzeba podjąć? Wszystko zależy od formy oszczędzania wybranej przez zmarłego.

Niedawno Comperia.pl informowała, że środki zgromadzone na rachunku osobistym i oszczędnościowym, a także na tradycyjnej lokacie bankowej, podlegają normalnemu postępowaniu spadkowemu. W pewnych sytuacjach można ze tych pieniędzy skorzystać wcześniej, o czym pisaliśmy TUTAJ

Co natomiast dzieje się z pieniędzmi zmarłej osoby ulokowanymi w produktach oszczędnościowych opakowanych w formę ubezpieczenia. Co z inwestycjami w akcje i jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych?

Polisy

Wszelkie produkty finansowe opakowane w formę ubezpieczenia są wyłączone z postępowania spadkowego. Najczęściej zetknąć się można z polisolokatami i produktami strukturyzowanymi, które przybierają postać polisy na życie lub dożycie. W przypadku tych produktów, w podpisywanej podczas zakupu umowie należy wskazać osobę uposażoną. Z tego powodu środki ulokowane w ten sposób wyłączone są z masy spadkowej.

W przypadku zgonu inwestora osoba uposażona jest jedynym spadkobiercą. Warto pamiętać, że w przypadku ubezpieczeń istnieje możliwość wskazania kilku uposażonych. Tym sposobem można zabezpieczyć finansowo wiele osób.

Akcje i fundusze

Jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, czy też akcje zgromadzone na rachunkach maklerskich podlegają dziedziczeniu w sposób „tradycyjny”. Oznacza to, że aby moc nimi swobodnie dysponować, konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego tak, jak w przypadku ROR-ów czy lokat bankowych.

Procedura dziedziczenia zostanie przeprowadzona dopiero po przedstawieniu odpowiednich dokumentów określających poszczególnych spadkobierców. Ważne jest, aby wiedzieć, że dziedziczeniu podlega ilość posiadanych walorów (akcji danej spółki, jednostek uczestnictwa), a nie ich wartość. Zatem jeśli zmarła osoba posiadała 100 sztuk akcji spółki X, to do masy spadkowej wchodzi po prostu 100 sztuk akcji. Nie ma znaczenia, jaką wartość rynkową one przedstawiały w momencie śmierci spadkodawcy.

Dopilnowanie wszystkich formalności po śmierci bliskiej nam osoby nie jest ani łatwym, ani przyjemnym zadaniem. Dlatego warto już za życia odpowiednio zadbać o podział posiadanych przez nas oszczędności. W ten sposób nie tylko ułatwimy sprawę naszym spadkobiercom, ale także oszczędzimy im niepotrzebnego stresu. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam